Kraj opět podpoří zadržování vody v krajině. Připraveno je 14 milionů

22.04.2021 18:12:31 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Kraj opět podpoří zadržování vody v krajině. Připraveno je 14 milionů

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje zvyšování retence vody v krajině. Do konce dubna mohou obce, neziskové organizace, zemědělci, správci lesů i další právnické a fyzické osoby žádat kraj o peněžní dotaci na tyto projekty. V programu 8.6 s názvem Podpora retence vody v krajině je připravena finanční podpora, kterou mohou čerpat ve výši od 70 000 do 1 milionu korun. Žadatelům je zdarma k dispozici také odborné poradenství.

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje zvyšování retence vody v krajině. Do konce dubna mohou obce, neziskové organizace, zemědělci, správci lesů i další právnické a fyzické osoby žádat kraj o peněžní dotaci na tyto projekty. V programu 8.6 s názvem Podpora retence vody v krajině je připravena finanční podpora, kterou mohou čerpat ve výši od 70 000 do 1 milionu korun. Žadatelům je zdarma k dispozici také odborné poradenství.

Liberecký kraj na svém území znovu podpoří přírodě blízká retenční opatření. Ta pomáhají zvyšovat odolnost místní flóry i fauny vůči nepříznivým projevům změny klimatu. „V minulých letech kraj podpořil například vytvoření soustavy dvaceti mokřadních tůní na zemědělské půdě v okolí Václavic," uvedl Václav Židek, člen rady kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství.

O tom, proč a jak je důležité navrátit a udržet vodu v krajině krajiny:

„Jsem rád, že míst, kde již existují nebo jsou v plánu nové vodní plochy, je stále více. Ve Svijanech byl díky dotaci navrácen dolní tok Příšovky do původního koryta. V Kokoníně probíhá obnova historicky zaniklého mlýnského rybníku. V Semilech byla obnovena historická polní cesta s alejí ovocných dřevin. A ve spolupráci s Lesy České republiky postupně vzniklo na území Libereckého kraje 49 tůní pro zvýšení retenční kapacity lesů."

Podporována budou ale i takzvaná zeleno-modrá opatření v obcích a městech tak, aby dešťová voda neutíkala rychle kanalizací, ale vsákla se do půdy a zajistila tak dostatek vláhy pro městskou zeleň a tím udržela příjemné klima i v letních měsících. „V Hrádku nad Nisou vzniká díky krajské dotaci na místě černé skládky mokřadní park s tůněmi. U libereckého sídliště Hokejka byla vytvořena soustava tůní, kterou ještě doplní dřevěný povalový chodníček a výsadba mokřadních rostlin a stromů. Za zmínku stojí i turnovský projekt, který přivádí dešťovou vodu ze střech tamního alzheimercentra do parku u letního kina, kudy už protéká jako nový potůček," doplnil radní Židek.

Revitalizované tůně ve Václavicích<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Minulý rok kraj, právě z programu 8.6 Podpora retence vody v krajině, podpořil vytvoření deseti tůní (výměra 800 m2, finanční náklady 476 437,50 Kč, dotace ve výši 63,31 %). V rámci tohoto projektu vzniklo ještě dalších deset tůní ve třech jiných lokalitách (celkové náklady 1 579 549,50 Kč, dotace 63,31 %).

Letos je pro zájemce v programu připraveno 14 773 000 Kč. Dotace budou poskytovány až do 70 % způsobilých výdajů projektu, přičemž výše dotace je 70 000 až 1 milion korun. Je možné i kofinancování větších projektů podpořených z Operačního programu Životní prostředí, Národního programu Životní prostředí či dalších dotačních zdrojů. Žádosti jsou přijímány do 30. dubna 2021. Zájemce může podat pouze jednu žádost. Záměr by měl žadatel vybudovat nejpozději do 30. září 2024.

Návrhy projektů a přípravu žádostí o dotaci je vhodné konzultovat s příslušnými pracovníky krajského úřadu. Podrobnější poradenství, včetně terénního šetření či projektové přípravy poskytuje Agentura regionálního rozvoje, spol s r.o. Žadatelé tam mohou využít až osm hodin poradenství zdarma.

Bližší informace k dotačnímu programu 8.6 Podpora retence vody v krajině jsou k dispozici na dotačním webu www.dotace.kraj-lbc.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vysadili ovocné stromořadí Na pískách v Turnově
V Turnově pořádali Parkovou slavnost na počest nového potoka
Kraj opět podpoří projekty na ochranu životního prostředí za 15 milionů
Revitalizace má vrátit vodu a život do mokřadů u Sedmihorek
Kraj podpoří zadržování vody v krajině. U Chrastavy vzniknou nové tůně

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Schválili stotisícový příspěvek pro rodinu zemřelého dobrovolného hasiče

Obec Skalice u České Lípy společně s místní jednotkou sboru dobrovolných hasičů uspořádala veřejnou sbírku pro rodinu dobrovolného hasiče Jana Dvořáka. Ten zahynul při zásahu u požáru roubeného domu v Novém Boru-Arnultovicích ve středu 30. listopadu. Krajští radní schválili na svém jednání poskytnutí příspěvku do sbírky ve výši sto tisíc korun. „Ztráta života je vždy smutná a bolestivá událost. Upřímnou soustrast rodině, blízkým a všem přátelům. Čest jeho památce a poděkování všem hasičům, kteří při snaze pomoci svým bližním a ochránit jejich majetek při každém výjezdu riskují své životy," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Sbírka nese název Vždycky s námi, Inžo a číslo transparentního účtu u České spořitelny je 638 636 0339/0800.

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Adventní postavy ze Žižkovky opět pomohly rozsvítit vánoční strom
Policisté se opět zaměřili na bary a diskotéky v kraji
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 9. až 11. prosince
Jak funguje odchytové zařízení v Turnově?
Děti z dětského domova navštívily semilské policisty

Nejčtenější články

09.12.: Adventní postavy ze Žižkovky opět pomohly rozsvítit vánoční strom
07.12.: Pachatele zadrželi na místě činu, třikrát se vloupal do chaty v Želechách
09.12.: Děti z dětského domova navštívily semilské policisty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT