Kraj opět podpoří zadržování vody v krajině. Připraveno je 14 milionů

22.04.2021 18:12:31 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Kraj opět podpoří zadržování vody v krajině. Připraveno je 14 milionů

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje zvyšování retence vody v krajině. Do konce dubna mohou obce, neziskové organizace, zemědělci, správci lesů i další právnické a fyzické osoby žádat kraj o peněžní dotaci na tyto projekty. V programu 8.6 s názvem Podpora retence vody v krajině je připravena finanční podpora, kterou mohou čerpat ve výši od 70 000 do 1 milionu korun. Žadatelům je zdarma k dispozici také odborné poradenství.

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje zvyšování retence vody v krajině. Do konce dubna mohou obce, neziskové organizace, zemědělci, správci lesů i další právnické a fyzické osoby žádat kraj o peněžní dotaci na tyto projekty. V programu 8.6 s názvem Podpora retence vody v krajině je připravena finanční podpora, kterou mohou čerpat ve výši od 70 000 do 1 milionu korun. Žadatelům je zdarma k dispozici také odborné poradenství.

Liberecký kraj na svém území znovu podpoří přírodě blízká retenční opatření. Ta pomáhají zvyšovat odolnost místní flóry i fauny vůči nepříznivým projevům změny klimatu. „V minulých letech kraj podpořil například vytvoření soustavy dvaceti mokřadních tůní na zemědělské půdě v okolí Václavic," uvedl Václav Židek, člen rady kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství.

O tom, proč a jak je důležité navrátit a udržet vodu v krajině krajiny:

„Jsem rád, že míst, kde již existují nebo jsou v plánu nové vodní plochy, je stále více. Ve Svijanech byl díky dotaci navrácen dolní tok Příšovky do původního koryta. V Kokoníně probíhá obnova historicky zaniklého mlýnského rybníku. V Semilech byla obnovena historická polní cesta s alejí ovocných dřevin. A ve spolupráci s Lesy České republiky postupně vzniklo na území Libereckého kraje 49 tůní pro zvýšení retenční kapacity lesů."

Podporována budou ale i takzvaná zeleno-modrá opatření v obcích a městech tak, aby dešťová voda neutíkala rychle kanalizací, ale vsákla se do půdy a zajistila tak dostatek vláhy pro městskou zeleň a tím udržela příjemné klima i v letních měsících. „V Hrádku nad Nisou vzniká díky krajské dotaci na místě černé skládky mokřadní park s tůněmi. U libereckého sídliště Hokejka byla vytvořena soustava tůní, kterou ještě doplní dřevěný povalový chodníček a výsadba mokřadních rostlin a stromů. Za zmínku stojí i turnovský projekt, který přivádí dešťovou vodu ze střech tamního alzheimercentra do parku u letního kina, kudy už protéká jako nový potůček," doplnil radní Židek.

Revitalizované tůně ve Václavicích<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Minulý rok kraj, právě z programu 8.6 Podpora retence vody v krajině, podpořil vytvoření deseti tůní (výměra 800 m2, finanční náklady 476 437,50 Kč, dotace ve výši 63,31 %). V rámci tohoto projektu vzniklo ještě dalších deset tůní ve třech jiných lokalitách (celkové náklady 1 579 549,50 Kč, dotace 63,31 %).

Letos je pro zájemce v programu připraveno 14 773 000 Kč. Dotace budou poskytovány až do 70 % způsobilých výdajů projektu, přičemž výše dotace je 70 000 až 1 milion korun. Je možné i kofinancování větších projektů podpořených z Operačního programu Životní prostředí, Národního programu Životní prostředí či dalších dotačních zdrojů. Žádosti jsou přijímány do 30. dubna 2021. Zájemce může podat pouze jednu žádost. Záměr by měl žadatel vybudovat nejpozději do 30. září 2024.

Návrhy projektů a přípravu žádostí o dotaci je vhodné konzultovat s příslušnými pracovníky krajského úřadu. Podrobnější poradenství, včetně terénního šetření či projektové přípravy poskytuje Agentura regionálního rozvoje, spol s r.o. Žadatelé tam mohou využít až osm hodin poradenství zdarma.

Bližší informace k dotačnímu programu 8.6 Podpora retence vody v krajině jsou k dispozici na dotačním webu www.dotace.kraj-lbc.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vysadili ovocné stromořadí Na pískách v Turnově
V Turnově pořádali Parkovou slavnost na počest nového potoka
Kraj opět podpoří projekty na ochranu životního prostředí za 15 milionů
Revitalizace má vrátit vodu a život do mokřadů u Sedmihorek
Kraj podpoří zadržování vody v krajině. U Chrastavy vzniknou nové tůně

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Turnovští předškoláci si užili den na dopravním hřišti
Vojenský den na Valdštejně připomene vylodění v Normandii
Rohanské stezky se opět hlásí o slovo!
Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý

Nejčtenější články

19.06.: Víc než sto bruslařů zápolilo v areálu turnovské Maškovy zahrady
19.06.: Složky IZS se veřejnosti představí na semilském Ostrově
19.06.: Městská knihovna Semily rozdala ceny vítězům literární soutěže

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT