Kraj podpoří nákup pozemku pro novou stanici hasičů v Jilemnici

19.05.2021 21:40:48 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jilemnice

Kraj podpoří nákup pozemku pro novou stanici hasičů v Jilemnici

Celkem dvěma a půl miliony korun podpoří Liberecký kraj ze svého krizového fondu nákup vhodných pozemků pro výstavbu nové stanice HZS Libereckého kraje v Jilemnici. Hlavním cílem výstavby nové stanice je zkrátit dojezdové časy do horských oblastí a významně tak zvýšit bezpečnost obyvatel a návštěvníků celého regionu Jilemnicka. Profesionální hasiči by měli nově sídlit v Hrabačově. Náklady na výstavbu stanice se odhadují na 50 milionů korun.

„Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje jsme podpořili od roku 2012 částkou přesahující 13 milionů korun. Z krizového fondu jsme přispěli například na výkup pozemku a projektovou dokumentaci pro objekt Integrovaného výjezdového centra v Turnově. Nezapomínáme ani na dobrovolné hasiče. Za posledních devět let jsme je podpořili bezmála 150 miliony korun, ať už se jedná o dotace na vybavení, pořízení automobilů či výstavbu výjezdových stanic," uvedl hejtman Martin Půta.

Hlavním cílem výstavby nové stanice v Jilemnici je, kromě zajištění standardních úkolů profesionálních hasičů, snížit dojezdové časy do horských oblastí západních Krkonoš a zvýšit tak bezpečnost v regionu. Plošné pokrytí oblasti západních Krkonoš je na hranici limitů, a to za ideálních podmínek. Výstavbou nové stanice se zrychlí dojezdové časy profesionálních hasičů k zásahům v Rokytnici nad Jizerou, Jablonci nad Jizerou, na Benecku či Vítkovicích. „Nová stanice v Jilemnici-Hrabačově bude dispozičně řešena obdobně jako nedávno dokončená stanice hasičů v Doksech," dodal hejtman Půta.

Vizualizace nové stanice HZS v Jilemnici „Jilemničtí profesionální hasiči v tuto chvíli sídlí ve společných prostorách s dobrovolnou jednotkou města Jilemnice, a to bez větších úprav od roku 1975. Za tu dobu se několikanásobně změnily nároky na výkon služby hasičů a současné prostory jsou pro nás již kriticky nevyhovující," podotkl ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec.

Před samotnou výstavbou nové stanice si město Jilemnice musí vyřešit majetkové záležitosti. Nejpozději do konce letošního září vykoupí pozemkové parcely v katastrálním území Hrabačov od soukromých vlastníků a poté je převede do vlastnictví HZS LK za cenu 1 978 390 korun. Finanční podíl města na pořízení pozemků bude činit 521 610 korun, kraj přispěje již zmiňovanými 2,5 miliony korun z krizového fondu. Peníze vyplacené městu uhradí HZS LK z finančních prostředků poskytnutých Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky. „Jsem velmi rád, že se nám společně podařilo najít cestu, jak vhodný pozemek pro plánovanou výstavbu nové stanice získat. Velké poděkování patří všem, díky kterým jsme se opět o krůček přiblížili k realizaci," doplnil Jan Hadrbolec. Majetkové vypořádání si obě strany již vyjasnily ve společném memorandu o spolupráci.

Vizualizace nové stanice HZS v Jilemnici<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Na území Libereckého kraje působí celkem 227 jednotek požární ochrany, a to 217 dobrovolných a 10 profesionálních. Vedle toho v regionu dále působí jedna profesionální jednotka podniku Správa železnic (Hasičská záchranná služba Správy železnic) v Liberci a dále 6 podnikových jednotek dobrovolných hasičů.

Nejčastěji hasiči zasahují u technických a dopravních nehod, odstraňují následky větrných smrští, sněhových kalamit, přívalových či vytrvalých srážek, vyjíždějí také k únikům nebezpečných látek nebo zachraňují osoby a zvířata.

Počet zásahů má s mírnými výkyvy stoupající tendenci: v roce 2014 jich bylo 4318, v roce 2017 už 5487. Předloni bylo zásahů 6197, v roce 2020 celkem 6191.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberečtí hasiči rozváželi vakcíny proti onemocnění Covid-19
Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách
Hasiči převážejí antigenní testy do škol v Libereckém kraji
Hasiči ze Semil zajišťovali převoz pacientů s covidem
Krajští hasiči pomůžou v přetížených nemocnicích
Hasiči rozváží respirátory do dětských domovů a do škol v kraji
Hasiči přepravili přístroje pro kyslíkovou terapii do Jilemnice
Od 1. 2. 2021 vede HZS Libereckého kraje nový ředitel Jan Hadrbolec
HZS Libereckého kraje v roce 2020 zasahoval u 7006 událostí
Představili projekt nového integrovaného výjezdového centra v Turnově
Výjezdovou základnu ZZS na libereckém letišti čeká modernizace
V Hrádku, Frýdlantu a Jablonci vyrostou nové základny zdravotníků
V Liberci otevřeli nový heliport pro leteckou záchranku
Výročí 50 let od založení slaví profesionální hasiči ze stanice Semily
Novou výjezdovou základnu záchranné služby otevřeli v Rokytnici

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidič vlivem mikrospánku přejel v Železném Brodě do protisměru
V Lomnici připravili koncert k Mezinárodnímu dni muzeí
Krkonošskému národnímu parku je 59 let
Krajský přebor: Turnov i Sedmihorky si přesvědčivě připsaly tři body
Řidič s dodávkou poškodil závoru železničního přejezdu v Liberci

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
16.05.: Turnovské žákyně bronzové na volejbalovém mistrovství republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT