Krajská knihovna pokřtila znakoknihu Staré pověsti české a moravské

22.12.2021 22:45:36 | Autor: Kateřina Šidlofová, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Krajská knihovna pokřtila znakoknihu Staré pověsti české a moravské

Křest nové znakoknihy proběhl v úterý 14. prosince v Obřadní síni liberecké radnice. Již pátá znakokniha navazuje na projekt Krajské vědecké knihovny v Liberci realizovaný v předchozích letech a představí několik dalších příběhů z knihy Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské.

Při této slavnostní příležitosti pokřtili knihu náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, paní Květa Vinklátová, a náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

„Knihovníci z Krajské vědecké knihovny neustále přemýšlí, jakým způsobem zpřístupnit knihy nejrůznějším skupinám čtenářů, včetně těch s nejrůznějším typem hendikepu. Již několikátá znakokniha je dokladem právě takové snahy. Velmi si vážím pracovitosti a invence kolegů z knihovny a těší mě, že to čtenáři a návštěvníci knihovny vidí a oceňují," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Pokřtění nové znakoknihy v Obřadní síni liberecké radnice<br />Autor: Archiv Krajská vědecká knihovna Liberec Uvedení nové znakoknihy se zúčastnili také neslyšící - děti a pedagogové Základní školy a Mateřské školy logopedické v Liberci - a další neslyšící z řad veřejnosti.

Znakokniha letos obsahuje další čtyři kapitoly ze Starých pověstí českých a moravských od autorek Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové. Konkrétně letošní vydání přináší pověsti O lucké válce, O Durynkovi, O Svatoplukovi a O Bořivojovi.

„Vydáváním znakoknih se snažíme o zpřístupnění populárních příběhů i neslyšícím, pro něž je čtení velmi náročnou disciplínou. Pro neslyšící návštěvníky knihovny jsme v minulosti připravili i další aktivity, např. kurzy z oblasti IT technologií, tlumočení vybraných přednášek do českého znakového jazyka nebo exkurzi po knihovně," vysvětlila ředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.

Pokřtění nové znakoknihy v Obřadní síni liberecké radnice<br />Autor: Archiv Krajská vědecká knihovna Liberec Tým čtyř tlumočnic se během jara a léta věnoval překladům textů za odborné pomoci paní Lucie Sedláčkové-Půlpánové. Na přelomu října a listopadu se třikrát sešly neslyšící (účinkující) figurantky s kameramanem Janem Myšákem v naší knihovně, která posloužila jako místo pro natáčení.

Podařilo se tedy připravit, natočit, zpracovat a do webové prezentace převést 39 zhruba dvouminutových videí. Děkujeme týmu realizátorů za skvěle odvedenou práci. Za finanční podporu projektu děkujeme Ministerstvu kultury ČR a statutárnímu městu Liberec.

Znakoknihy jim unikátním způsobem zpřístupňují vybrané texty českých autorů v digitální podobě s tlumočením do českého znakového jazyka. Veškeré informace o celém projektu znakoknih a všechna předchozí vydání na tomto webu: https://www.znakokniha.cz/

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajská knihovna získala ocenění za projekty pro handicapované
Krajská vědecká knihovna zpřístupní znakoknihu pro neslyšící

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Zahájili rekonstrukci hlavní silnice v Rokytnici nad Jizerou
Na Frýdlantsku se narodila vlčata
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
Kraje se zavázaly ke spolupráci při podpoře geoparků

Nejčtenější články

01.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
28.09.: Příznivci traktorů se opět sjedou do Bozkova
30.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT