Krajským historickým městem 2013 Frýdlant, druhá skončila Lomnice
12.02.2014 17:50:16 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov,Lomnice nad Popelkou,Liberecký kraj
V Libereckém kraji získal pomyslný vavřínový věnec historického města za rok 2013 Frýdlant, který tak postupuje do celorepublikového klání. Na druhém místě z přihlášených měst skončila Lomnice nad Popelkou a na pátém Turnov.
Ministerstvo kultury každoročně vyhlašuje soutěž o cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových zón a městských památkových rezervací. Soutěž je organizována v krajských kolech, z jejichž vítězů se vybírá celostátní vítěz.
Frýdlant se spolu s Hrádkem nad Nisou zúčastnil soutěže vůbec poprvé, a hned stanul na stupni krajského vítěze. Uspěl v konkurenci šesti dalších měst, která se mohou chlubit městskou památkovou zónou, a do soutěže se přihlásila. Klání se zúčastnila Česká Lípa, Lomnice nad Popelkou, Turnov, Zákupy, Jablonec nad Nisou a již zmíněný Hrádek nad Nisou.
„Hodnotitelská komise ocenila několikaletou velmi kvalitní práci na úseku památkové péče v tomto městě, a také solidní podíl, který jeho vedení investuje do obnovy kulturních památek ze svého rozpočtu. Kromě rekonstrukce frýdlantského náměstí nebo radnice zaslouží zmínit obnova redernovského špitálu, kde nalezly umístění expozice městského muzea, či obnova budovy frýdlantského betlému, který rovněž prošel náročným restaurováním," vysvětlil ředitel územního odborného pracoviště Liberec Národního památkového ústavu Miloš Krčmář.
Přehled umístění zúčastněných měst:
1. místo: Frýdlant
2. místo: Lomnice nad Popelkou
3. místo: Česká Lípa
4. místo: Jablonec nad Nisou
5. místo: Turnov
6. místo: Hrádek nad Nisou
7. místo: Zákupy
Související články
Jilemnice byla zvolena historickým městem roku 2012
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Přihlášky na střední školy: Klíčové jsou priority, ne rychlost
Období podávání přihlášek na střední školy se blíží. Od 1. do 20. února 2026 budou moci žáci 9. tříd podávat přihlášky ke studiu a pro mnoho rodin to znamená zvýšenou nejistotu a tlak na rozhodování. Kraj proto shrnuje základní informace k přijímacímu řízení a zároveň chce uklidnit rodiče i žáky, že není potřeba spěchat ani zbytečně taktizovat. Přihlášky není nutné podávat hned první den. Pořadí odeslání přihlášek nemá vliv na přijetí, rozhodující jsou správně zvolené priority škol. Každý uchazeč může podat až tři přihlášky na střední školy a dvě na střední školy s talentovou zkouškou. U každé z nich je pak nezbytné stanovit pořadí (tzv. prioritu) podle toho, kam chce skutečně nastoupit. Toto pořadí je po podání přihlášek neměnné a má přímý vliv na výsledek přijímacího řízení. Systém přijímacího řízení je nastaven tak, aby co nejvíce respektoval skutečné preference žáků. Doporučujeme tedy řadit školy podle opravdového zájmu, nikoli podle obav, zda má žák „dostatečnou šanci". Taktizování s pořadím přihlášek se může naopak obrátit proti původnímu záměru.
Místní poplatek z pobytu v Turnově 2026
Městský úřad Turnov, odbor finanční informuje o výši a splatnosti místního poplatku z pobytu pro rok 2026. Od roku 2025 platí Obecně závazná vyhláška č. 7/2023 o místním poplatku z pobytu. Ubytovatel vybírá za osobu a noc 30 Kč za úplatný pobyt trvající nejvýše 60 po sobě jdoucích dnů u jednoho poskytovatele pobytu bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů se jedná také o soukromé domy, byty, ateliéry, karavany, stany apod. Ubytovatelé vybraný poplatek odvádí pololetně v hotovosti nebo na účet města, a to vždy do 15 dnů po skončení příslušného pololetí.
Nejnovější články
Připomínáme si Světový den mokřadů
Mimořádné změny jízdních řádů od 1. února na Turnovsku a Semilsku
Výstavou představují tvorbu Ivy Nyplové u příležitosti životního jubilea
Krajské příspěvkové organizace nabídnou v únoru pestrý program
Nový rok zahájili Maloskalští výhrami nad Havlíčkovým Brodem
Nejčtenější články
01.02.: Mimořádné změny jízdních řádů od 1. února na Turnovsku a Semilsku
31.01.: Krajské příspěvkové organizace nabídnou v únoru pestrý program
30.01.: Výstavu Ellen Jilemnické v Semilech okoření komentovaná prohlídka
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.