Jilemnice byla zvolena historickým městem roku 2012

19.04.2013 15:23:48 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jilemnice

Jilemnice byla zvolena historickým městem roku 2012

U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel se už tradičně od roku 1994 udílí cena Historické město roku. Letos se ze 46 nominovaných dostala do finále trojice Jilemnice, Příbor a Cheb a právě Jilemnice byla ve čtvrtek zvolena na Pražském hradě jako nejlepší!

Ocenění je pro město odměnou za příkladnou péči o památky na základě dotačního programu ministerstva kultury. Starosta podkrkonošského města Vladimír Richter si titul a šek na milion korun na opravu dalších památek osobně převzal při slavnostním vyhlášení na Pražském hradě.

Město Jilemnice je známé jako základna skvělých lyžařů nebo biatlonistů a dalších výborných sportovců, ale žije také bohatým kulturním a společenským životem. Na tradiční Májový nebo Vánoční jarmark se sjíždí tisíce lidí z širokého kraje, letní kulturní akcí jsou Krakonošovy podvečery, navštěvované jsou sbírky Krkonošského muzea a známým architektonickým skvostem je Zvědavá ulička se starými roubenkami. Oblíbenou atrakcí pro turisty bývá také obří sněhová socha Krakonoše, která pravidelně stojí na Masarykově náměstí. Na většině kulturních akcí pak nesmí chybět Jilemský spolek paní a dívek.

Starosta Richter ukázal ceny hejtmanovi

Starosta Richter ukazuje ceny hejtmanoviDvě obrovské skleněné ceny za vítězství v soutěži Historické město roku 2012 představil v pátek starosta Jilemnice Vladimír Richter v sídle Krajského úřadu Libereckého v Liberci hejtmanovi Libereckého kraje Martinu Půtovi.

Jedna cena je putovní, na které je vyryt název města, druhá, menší, zůstane uložena na radnici. Ocenění je podle starosty odměnou za nejlepší péči o památky na základě dotačního programu ministerstva kultury. „Je to velký úspěch města v tak velké konkurenci vyhlášených historických měst. Velmi oceňuji, že poprvé zvítězilo město z Libereckého kraje," řekl hejtman.

Do soutěže se letos přihlásilo 46 subjektů, do celostátního kola postoupilo z jednotlivých krajů 14 návrhů, včetně vítěze krajského kola Libereckého kraje. Za Jilemnicí pak ve finále zůstaly Příbor a Cheb. „Jilemnice se od roku 1995, kdy soutěž vznikla, zúčastnila soutěže již potřetí," připomněl starosta s tím, že vyhraný milion město využije na renovaci střechy zámku, ve kterém sídlí Krkonošské muzeum.

Další zprávy z Jilemnice:

Jilemničtí občané navrhli desatero problémů k řešení v roce 2013

Jilemnické muzeum vystavuje obrazy Františka Kavána

V Jilemnici připomněli 100. výročí tragédie Hanče a Vrbaty

FOTO: V jilemnickém muzeu zahájili výstavu Objektivem Zdenko Feyfara

Přehled dubnových kulturních akcí v Jilemnici

FOTO: Čeští turisté se sjeli na zimní sraz do Jilemnice

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Jablonec se připravuje na nákup elektřiny a plynu na burze

Jablonec nad Nisou začne nakupovat elektrickou energii a zemní plyn na příští rok na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK), a to formou centralizovaného zadávání. Nakupovat energetické komodity může město pro sebe i pro zřizované organizace i po částech. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský přebor hrála čtyři mužstva z Pojizeří, Turnov míří zpět do divize
Podpořte restaurování kazatelny v Bozkově v památkářské soutěži
Fotoohlédnutí za oslavou 120 let fotbalu v Turnově
Krajským uprchlickým centrem prochází méně lidí. Nebude zde již lékař
Krajská knihovna chystá prázdninovou šifrovací hru pro čtenáře

Nejčtenější články

28.06.: Hasiči zasahují v Horkách u požáru sila s dřevěnými pilinami
28.06.: Anonym hrozil bombou v průmyslové zóně v Turnově, evakuovali 70 lidí
27.06.: Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT