Kulatý stůl s umělci v jablonecké sokolovně

14.09.2023 23:03:23 | Autor: Klára Kašparová | Rubrika: KULTURA | Obce: Jablonec nad Jizerou

Kulatý stůl s umělci v jablonecké sokolovně

Malba, socha, projekce na strop sokolovny nebo specifická galerie - umělecká díla inspirovaná jabloneckou sokolovnou a jejím prostředím se v sobotu 2. 9. představila v rámci kulatého stolu s umělci. Akce byla završením rezidenčního pobytu, který se uskutečnil v rámci projektu Hledání ztracené identity, podpořeného z Fondů EHP a Norska. Díla budou vystavena v sokolovně i 16. 9. 2023 na Dni evropského dědictví a zároveň jako součást akce Zažít město jinak.

Během něj se čtyři umělkyně a umělci věnovali tématu nalezení identity v prostředí nynější sokolovny, původní Turnhalle. U kulatého stolu se rezidenti setkali s kurátory, odbornou porotou i zástupci Sokola, aby společně sdíleli své myšlenky, názory a hodnocení výstupů uplynulého rezidenčního pobytu.

Začínající i již etablovaní umělci představili svůj umělecký pohled reflektující nejen téma, ale i osobní zkušenosti z prostředí města Jablonce nad Nisou, které někteří navštívili vůbec poprvé. Tvůrčí volnost a inspirace místem se promítla do děl různou měrou.

V sokolovně všechny přivítala starostka Jitka Skalická, průvodkyní byla Ida Chuchlíková. V kruhu se sešli i další členové odborné komise - Petra Švecová, Zuzana Slámová a Dita Procházková. Kurátorský pohled a zhodnocení akce na konci prezentací představila Marie Foltýnová. "Naším záměrem nebylo zadat umělcům konkrétní úkol na vytvoření artefaktů. Chtěli jsme, aby skrze svou citlivost nechali na sebe působit prostředí sokolovny i jablonecký spirit a zkusili svůj zážitek jakkoliv vyjádřit. Přestože jsme neočekávali, že za krátký pobyt vzniknou hotová umělecká díla, tak díky možnosti koncentrace a zastavení se v běhu mezi mnoha úkoly vytvořili rezidentky a rezidenti svébytné objekty a intervence na vysoké úrovni.

Účastníci se shodli na tom, že projekt ´Nalezená identita´ přinesl nový pohled na to, jak lze prostřednictvím umění vyjádřit a interpretovat současná společenská témata. Zahajující událost byla korunována prezentací samotných uměleckých instalací, které byly umístěny v různých částech sokolovny. Návštěvníci měli možnost prozkoumat každé dílo a pohlédnout na nalezenou identitu skrze různé umělecké formy a média. Jitka Skalická, zástupce organizátora, sdělila: "Jsme nadšeni, že jsme mohli hostit tuto kreativní činnost v našich prostorách. Projekt ´Nalezená identita´ nám ukázal sílu umění jako prostředku k vyjádření hlubokých myšlenek a emocí."

Šenay Kobak doplnila jeden z pokojů sokolské ubytovny obrazy, na nichž kombinovanou technikou zachytila deníkové zážitky a pocity z pobytu v Jablonci. Součástí byla i instalace stylizované pavučiny, která reflektovala dlouhodobé téma její tvorby.

Vítězslav Plavec zná sokolovnu ze svých opakovaných pobytů, proto zpracoval téma přestavby původního architektonického záměru. Díky jeho projekci počítačové modelace na strop získala sokolovna znovu alespoň na chvíli průhled do věže, který v minulosti prosvětloval vstupní prostory.

Stanislava Karbušická využila jedné ze suterénních místností k instalaci svých předchozích děl v propojení s různými objekty nalezenými v budově. Vznikla tak zajímavá improvizovaná galerie, kde se tvorba prolínala s gymnastickými kužely, starými vojenskými lehátky nebo gymnastickým kobercem.

Matouš Lipus se rozhodl vytvořit sochu jedné z charakteristických jabloneckých postav. Milé bylo setkání s "modelem", který přijal autorovu pozvánku ke kulatému stolu.

Díla budou vystavena v sokolovně i 16. 9. 2023 na Dni evropského dědictví a zároveň jako součást akce Zažít město jinak.

Informace o účastnících:

Šenay Kobak - studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), ateliéru volného umění II pod vedením Jiřího Černického a Michala Novotného,

Vítězslav Plavec - absolvent oboru grafický design ze Střední uměleckoprůmyslové škole keramické a sklářské a designu prostředí na Fakultě umění a architektury TUL. V současnosti zde pokračuje studiem oboru Výtvarné umění - Tvorba ve veřejném prostoru,

Stanislava Karbušická - absolventka ateliéru Jiřího Kovandy, oboru Vizuální design v ateliéru ak. mal. Pavla Beneše na Fakultě umění a designu UJEP. Zároveň absolventka stáže na l´ESADMM École supérieure d´art & de design v Marseille (FR) a na pražské UMPRUM, ateliér sochařství u Edith Jeřábkové a Dominika Langa,

Matouš Lipus - absolvent ateliéru Sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, pod vedením prof. Kurta Gebauera a poté Edith Jeřábkové a Dominika Langa.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.

Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
Fokus Fest 2023 míří do Semil
V Rokytnici zahraje na varhany Vladimír Roubal
VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
Den architektury 2023 připravují i v Turnově

Nejčtenější články

24.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
25.09.: Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled
24.09.: Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT