Kultura Semilech žije: Muzeum, kino i KC Golf těší vysoká návštěvnost

26.01.2023 20:50:49 | Autor: Renata Coufalová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Kultura Semilech žije: Muzeum, kino i KC Golf těší vysoká návštěvnost

Ředitele semilského muzea, kina i kulturního centra na počátku letošního roku příjemně překvapila vysoká čísla návštěvnosti za uplynulý rok. Po několika posledních letech poznamenaných nejprve kovidovou pandemií, následně válkou na Ukrajině a trvající energetickou krizí, v roce 2022 zaznamenali mezi veřejností o pořádané akce nečekaně velký zájem.

Návštěvnost, která je obvykle jedním z hlavních měřítek programové úspěšnosti, díky tomu dosáhla v několika případech vyšších čísel, než v době před pandemií.

„Pro některé národní památky je návštěvnost deseti tisíc osob možná slabá, pro semilské muzeum je to meta, kterou se podařilo pokořovat v její historii jen výjimečně. Poprvé se tak stalo v roce 1987 až po sedmadvaceti letech od doby vzniku muzea, naposledy v roce 2013," řekl ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily Miroslav Šnaiberk.

Přes návštěvně úspěšné období 90. let minulého století a přelomu tisíciletí došlo v roce 2014 k návštěvnickému útlumu daného i konkurencí volnočasových nabídek a hranici deseti tisíc návštěvníků se muzeu podařilo zdolat až v roce 2022. Byť není návštěvnost jediným kritériem úspěchu muzea, je toto číslo příjemným zjištěním, že po dvou letech kovidové kulturní frustrace se lidé ke kultuře opět vrátili. „Oproti kovidovému roku 2021 byla návštěvnost v roce 2022 o 250% vyšší. Může za to nejen pestrá nabídka umělecko-historických výstav a doprovodných programů, ale především i intenzivní edukativní spolupráce se školami," dodal ředitel semilského muzea.

Na své si v roce 2022 co se týká návštěvnosti přišlo i Kulturní centrum Golf Semily. I v tomto případě předčila návštěvnost smělá očekávání. „Monitoring návštěvnosti je možný jenom u akcí, kde je KC Golf hlavním pořadatelem. Z toho vyplývá, že celkový počet lidí, kteří projdou KC Golf za kulturní nebo jinou akcí činností, je výrazně vyšší. Při průměru 147 lidí na jednu akci a celkovém počtu 167 akcí za rok lze předpokládat, že celkový počet návštěvníků, kteří prošli Kulturním centrem za uvedenými pořady v roce 2022, byl téměř 25 tisíc," vysvětlil ředitel kulturního centra Martin Brádle.

I vedoucí semilského kina Jitřenka Ondřej Šír je s vývojem návštěvnosti pořadů v uplynulém roce víc než spokojen. „Celková návštěvnost kina v roce 2022 přesáhla 20 000 diváků a výší tržeb jsme překonali například rok 2017, když jsme utržili bezmála 2,5 milionu korun."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program semilského muzea v lednu
Akce Kulturního centra Golf Semily v lednu
Festival Fokus Fest zavítá do semilského kina i v roce 2022
FOTO: O premiéru filmu Vyšehrad byl v Semilech velký zájem
V Semilech zahájí výstavu o životě léčitelky Květoslavy Patočkové
111 filmů za 11 let kina Jitřenka, jaké budou asi dvojky?

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desná zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semilské muzeum oživí Velikonoční jarmark
Volejbalisté Malé Skály končí ve 2. lize čtvrtí
Florbal Turnov: Muži sestupují do divize
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna

Nejčtenější články

28.03.: V Železném Brodě se srazila dvě auta
27.03.: Krajský titul 2022/ 2023 získali hokejisté Turnova!
28.03.: Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT