Květnová nabídka na hradech a zámcích v kraji

14.05.2022 19:08:39 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Květnová nabídka na hradech a zámcích v kraji

Co nás čeká v květnu na hradech a zámcích v Libereckém kraji i okolí? Hrad Bezděz nabízí dětským návštěvníkům novou hru - pátrání po truhličkách. Zavedení rozšířeného on-line prodeje vstupenek na Bezdězu a Troskách urychlí odbavování návštěvníků.

Významným počinem v rámci probíhající sezony na hraech a zámcích je také rozšíření on-line prodeje vstupenek na hradě Bezděz a Trosky. V současné době se on-line vstupenky prodávají na základní okruhy všech památek ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově, na Troskách a Bezdězu je ale novinkou možnost nákupu on-line vstupenky, která umožní příchod do objektu během celé návštěvní doby, nikoliv na přesně stanovený čas.

„Tímto krokem doufáme v rychlejší odbavení návštěvníků, nechceme, aby se před hradem tvořila fronta. Proto umístíme informace o této novince i na parkovišti pod hradem, třeba návštěvníci využijí tuto možnost i takříkajíc na poslední chvíli," doufá ve větší komfort návštěvníků Trosek jejich kastelánka Pavlína Suchomelová.

Po stopách Albrechta z Valdštejna 

Historická hra Po stopách Albrechta z Valdštejna<br />Autor: Archiv Sdružení Český ráj

Liberecké objekty kromě zákupského zámku - tedy již zmiňovaný hrad Bezděz, Grabštejn a Trosky a zámky Frýdlant, Hrubý Rohozec, Lemberk a Sychrov - jsou nově zapojeny do regionálního projektu Vydejte se s námi po stopách Albrechta z Valdštejna. Motivační hra láká k návštěvě někdejšího Frýdlantského vévodství Albrechta z Valdštejna. Turisté poznají kouzlo hradů, zámků a měst, kde Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna zanechal významné stopy. Jako průvodce jim poslouží mapa a brožura.

Při návštěvě každého z objektů, který je na mapě uveden, obdrží razítko a po získání tří razítek ze tří různých objektů dostanou odměnu - pamětní minci putování. Po získání šesti razítek obdrží Valdštejnův blok a tužku. Odměny si mohou vyzvednout na razítkovacích místech v regionech označených na mapě logem Albrechta z Valdštejna. Další informace o projektu

Hrad Bezděz přináší od května novou nabídku pro dětské návštěvníky Poklad kralevice Václava na Bezdězu

 

Na hradě Bezděz čeká dětské návštěvníky novinka - hra Poklad kralevice Václava. Rodiče mohou dětem na začátku prohlídky zakoupit za symbolickou cenu hrací kartu s mapou vedoucí k pokladu. V komnatách vyznačených na plánku budou děti hledat osm ukrytých truhliček s děrovačkami se symboly zvířat. Samostatný článek

Liberecký kraj

• 14. - 15. 5.: státní hrad Bezděz - Vystoupení šermířské skupiny Reliquia. Kovářská dílna na nádvoří. (www.hrad-bezdez.cz; www.facebook.com/HradBezdez; www.instagram.com/hradbezdez)

• 21. 5.: státní hrad Grabštejn - Komorní hradní bál. Ples s historickými tanci v dobových kostýmech pořádá soubor Fragium 16 pod vedením Pavla Jiráska. Tance a jejich výuku povede Hana Tillmanová. Předchozí znalost tanců není nutná k tomu, abyste se mohli zúčastnit, mnohé jsou tak jednoduché a příjemné, že se je rychle naučíte přímo na místě. Oblečení vybírejte jako na bál napříč staletími, ze svých oblíbených období od konce 15. do 19. století. (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• 21. - 22. 5.: státní hrad Grabštejn - Prohlídky Veterinárního muzea. Navštivte jediné muzeum vojenských polních veterinárních souprav v České republice a objevte dějiny nejen československé vojenské kynologie. Prohlídky vždy v 11 a 14 hodin. (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• 21. - 22. 5.: státní zámek Zákupy - Tvoříme duší. Tradiční prezentační setkání umělců se zdravotním postižením. (www.zamek-zakupy.cz; www.facebook.com/statnizamekzakupy; www.instagram.com/zamek_zakupy)

• 26. 5.: státní hrad Grabštejn - Přednáška: Odkrytá tajemství hradu Grabštejn. Přijďte si poslechnout povídání kastelánky hradu Grabštejn o tom, co vše přinesla nedávná pátrání pod zemí a v depozitáři. Hrad Grabštejn vzniknul někdy v 2. pol. 13. století a jeho historie je velmi bohatá. Ukrývá v sobě mnoho stále skrytých příběhů. Některé se nám daří odkrývat a některá zůstávají zatím skrytá. Zatímco některá tajemství se ukrývají v zemi pod našima nohama, některá máme přímo před sebou v hradním depozitáři. Povídání o Grabštejně se tak tentokrát zaměří na to, co za nové poznatky nám přinesl archeologický průzkum malého nádvoří z léta roku 2021, a co pracovníci hradu objevili ve fotografickém depozitáři. Přednáška se uskuteční v Krajské vědecké knihovně v Liberci, v rámci cyklu Památky kolem nás. Velký sál, od 17 hodin. (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• 28. 5.: státní hrad Bezděz - Noc hradních kaplí, aneb keltský večer. Večerní výstup na Hrad Bezděz s hudebním doprovodem. Hudba Malem Irish a ohnivá skupina ZLO. Gotická kaple bude nasvícena jen svíčkami. Otevřená Velká věž pro večerní a noční rozhledy! Baterky s sebou. Nutná vhodná turistická obuv a ústroj! Více informací: (www.hrad-bezdez.cz; www.facebook.com/HradBezdez; www.instagram.com/hradbezdez)

• 28. a 29. 5.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům + zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Mimořádné zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům bez návaznosti na prohlídky s možností modlitby a rozjímání. Světnička bude zdarma otevřena po oba dny od 9.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz; www.facebook.com/ZamekLemberk; www.instagram.com/zamek_lemberk)

• 28. a 29. 5.: státní zámek Sychrov - Pohádkový park. Poslední květnový víkend se zámecký park opět promění v místo, kde si děti zasoutěží na různých stanovištích a setkají se spoustou pohádkových postav. (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek)

Pardubický kraj

• 15. 5. a 29. 5.: státní zámek Slatiňany - Hrané prohlídky na zámku. Zažijete vstřícnou atmosféru knížecí rodiny Auerspergů s pěti dětmi, která Vás nejen ráda obeznámí s rodovou tradicí, ale rovněž vás nechá nahlédnout do svého soukromí, do svých životních příběhů, do každodenních radostí i starostí svého pobytu na slatiňanském letním sídle, a to v provedení slatiňanského divadelního spolku Acord, z.s. Online prodej vstupenek bude spuštěn v dubnu. Více informací zde: https://www.zamek-slatinany.cz/cs/akce/78823-hrane-prohlidky-na-zamku-slatinany

• 21. 5.: státní zámek Slatiňany - Slatiňanské pozastavení. Bližší informace budou doplněny. (www.zamek-slatinany.cz; www.facebook.com/zamek.slatinany; www.instagram.com/zamekslatinany)

• do 10. 7.: státní zámek Slatiňany - Vzpomínky na černobílý svět: Afričané v habsburské monarchii. Putovní panelová výstava, umístěná v exteriérech státního zámku Slatiňany připomíná osudy Afričanů, kteří ve službách habsburské aristokracie působili od časů baroka na našem území. Důraz bude kladen především na osobnost Angela Solimana, učeného Afričana knížat z Liechtensteinu, který se díky svým schopnostem dostal až na vrchol vídeňské osvícenské společnosti. Africkou společnici měla v 19. století i kněžna z Auerspergu, manželka majitele zámku ve Slatiňanech. Výstava se snaží připomenout, že právě v časech osvícenství vznikla zdánlivě moderní témata jako svoboda, občanská práva a rasismus, ovlivňující zásadním způsobem naši společnost do současnosti. (www.zamek-slatinany.cz; www.facebook.com/zamek.slatinany; www.instagram.com/zamekslatinany)

Královéhradecký kraj

• 1. - 31. 5.: státní zámek Opočno - Výstava fotoobrazů a jejich ztvárnění - Petr Smejkal. Výstava fotoobrazů regionálního fotografa Petra Smejkala především s přírodní tématikou, konaná v části prostor bývalé zámecké kuchyně (vstup volný z II. nádvoří). Možnost zakoupení vystavovaného obrazu. (Výtěžek poputuje do dětských domovů.) (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 7. - 8. 5.: státní zámek Opočno - Opočno opačně... (co obvykle uzamčeno, odemkneme). Repríza veřejností oblíbených mimořádných prohlídek běžně nepřístupných prostor opočenského zámku. Na jaké prostory se můžete těšit: stříbrnice, prostory bývalé zámecké kuchyně a "přípravny jídel", ve které se dochovala část původního technického vybavení - například mycí pult nebo ledem chlazená historická lednička (pozornost bude věnována zejména vzácně dochovanému jídelnímu výtahu z počátku 20. století, včetně jeho nedávno objevené strojovny), Francouzská knihovna, spojovací chodba propojující zámeckou budovu s letohrádkem zamýšlená nepochybně i jako chodba úniková. Zastávkou bude oratoř kostela Nejsvětější Trojice, letohrádek v zámeckém parku. (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 29. 5.: státní zámek Opočno - V opočenské zbrojnici "za provázky". Prohlídka běžně nepřístupné části opočenského rytířského sálu ukrytá "za provázky" a prohlídka zbraní vstupního schodiště s komentářem správce depozitáře. Délka cca 50 min. Maximální počet návštěvníků ve skupině: 10.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hrad Bezděz přináší od května novou nabídku pro dětské návštěvníky
Cena Adolfa Heyduka 2021 putuje na Kuks
Připravili novou hru Po stopách Albrechta z Valdštejna
Turistická sezona 2022 v Českém ráji zahájena
Nová venkovní geologická expozice zve do nejstarší historie regionu
Hrad Trosky má novou kastelánku Pavlínu Suchomelovou
Hrady a zámky v kraji zvou na nové prohlídkové trasy
Velikonoce přichází i na hrady a zámky
Novinky z jarního Valdštejna
Na hradech a zámcích finišuje příprava na novou sezonu
Máchův kraj – krajem písku a borovic na kole, pěšky i na motorce

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Portál o Krkonoších oceněn jako třetí nejlepší ve Zlatém erbu

Webový portál www.krkonose.eu byl v soutěži Zlatý erb 2022 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí oceněn odbornou porotou jako třetí nejlepší v republice ve své kategorii! V konkurenci 422 přihlášených měst, obcí a dalších subjektů, uspěl oficiální turistický web krkonose.eu v kategorii Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za třetí nejlepší turistickou prezentaci.

Kraj podpoří z Fondu ochrany vod další projekty

Poskytnutí dotace z Fondu ochrany vod obcím Levínská Olešnice a Dolní Řasnice a Severočeské vodárenské společnosti schválili na svém jednání krajští radní. Dotace Liberecký kraj poskytuje na výstavbu, rozšíření či obnovu vodohospodářské infrastruktury, vodovodů, kanalizací, vodojemů, čistíren odpadních vod či náhradních zdrojů pitné vody. „Prostřednictvím Fondu ochrany vod, Programu vodohospodářských akcí chce Liberecký kraj jako každoročně podpořit projekty malých obcí do 4000 obyvatel, pro které znamená budování vodohospodářské infrastruktury velkou finanční zátěž," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rozsáhlá rekonstrukce turnovské Markovy ulice pokračuje
Slavíme Evropský den chráněných území
Memoriál Ludvíka Daňka 2021 objektivem Petra Ježka
Autobusy s přepravou kol v Krkonoších zahájí provoz 28. května
Turnov v derby porazil Sedmihorky, body braly i Rovensko a Lomnice

Nejčtenější články

22.05.: FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
22.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
21.05.: Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT