Nová venkovní geologická expozice zve do nejstarší historie regionu

28.04.2022 15:38:30 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Nová venkovní geologická expozice zve do nejstarší historie regionu

Slavnostní otevření geologické expozice o Geoparku UNESCO Český ráj se symbolicky odehrálo na Den Země 22. dubna u Muzea Českého ráje v Turnově. Kdykoli se vypravíte do parku u letního kina, můžete projít historii starou 600 milionů let.

Za účasti starostů města Turnov, polského města Złotoryja, ředitele Muzea Českého ráje, poslance Parlamentu ČR Davida Pražáka a samozřejmě autorů expozice proběhlo slavnostní otevření venkovního prostoru, ve kterém se ocitnete v nejstarších dějinách krajiny kolem nás.

Geologická expozice interaktivní formou návštěvníkům a místním obyvatelům přibližuje nesmírnou pestrost geologických fenoménů v Geoparku UNESCO Český ráj. Základní filosofií celé expozice je prezentovat rozmanitost geoparku a na jednoduchých příkladech ukázat jeho základní rysy. Těmi jsou pískovce a skalní města, sopky, minerály a zkameněliny. Tato čtyři relativně nesourodá témata propojuje jednotná linka, která celý prostor sjednocuje a vytváří tak ucelenou koncepci.

Slavnostní otevření geologické expozice o Geoparku UNESCO Český ráj<br />Autor: Marcela Jandová Expozice mohla vzniknout díky česko-polskému projektu Popularizace geologických fenoménů Euroregionu Nisa, reg. č. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_012/0002760 financovaného z programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Česká republika-Polsko. Prostřednictvím Euroregionu Nisa se kromě Geoparku Český ráj o.p.s. a města Turnov zapojilo město Złotoryja, které leží v Geoparku Krajina vyhaslých vulkánů a Sdružení Kačavské, které tento geopark ležící severovýchodně od Jelení Hory spravuje.

Jak při slavnostním otevření geologické expozice uvedla ředitelka Geoparku UNESCO Český ráj Blanka Nedvědická: „Záměrem společného projektu bylo nejen seznámit veřejnost s přírodními hodnotami živé a neživé přírody, ale také podpořit místní obyvatele, motivovat ke zlepšování služeb, udržet turisty v regionu po delší dobu a pomoci tak místní ekonomice."

Mezi neméně důležité aktivity patří spolupráce se vzdělávacími institucemi v regionu. Geopark se snaží motivovat mladou generaci k zájmu o geologii. První „geoškolou" zapojenou do aktivit geoparku se stala ZŠ 28. října. Žáci devátých ročníků, kteří už měli možnost se účastnit řady exkurzí v geoparku, si také nenechali ujít slavnostní otevření expozice. Prostor expozice a stručně celou oblast geoparku nejen jim představil Jan Bubal z Muzea Českého ráje, který podtrhl, že geologie není jen teoretickou vědou, ale přirozenou součástí našich životů, ať už ve stavebnictví nebo kdekoli jinde.

Přijďte se podívat, jak vznikala, a jak se vyvíjela krajina Českého ráje. Příležitost projít expozici v blízkosti Kamenářského domu Muzea Českého ráje v Turnově máte v podstatě kdykoli.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Blíží se otevření geologické expozice o Geoparku UNESCO Český ráj
Geopark Český ráj obhájil značku UNESCO
Kraj pošle miliony na turistiku. Peníze obdrží Krkonoše i Český ráj
Vzhůru do Českého ráje. Za Kobylou, Dudy i ke skalní modlitebně
Vlakem Českým rájem: hrady, zámky i řemeslné dárky a nádražní depo
Geopark Český ráj obdrží od kraje další dotaci, celkem to je 300 tisíc
Globální geopark Český ráj hodnotily komisařky pro podmínky UNESCO
Pomozte uklidit Český ráj
Globální geopark UNESCO Český ráj prezentuje nový videospot
Zářijová nabídka kina Sféra v Turnově
Nová geologická expozice představí Geopark UNESCO Český ráj
V Sedmihorkách opět pořádali Den Geoparku Český ráj
Geopark Český ráj rozvíjí spolupráci s geoparky a pořádá semináře
Natáčí videospot pro Globální geopark UNESCO Český ráj
Dochází k rozšíření území Geoparku UNESCO Český ráj
Sklářská firma Rautis z Poniklé uspěla v zápisu do seznamu UNESCO
Vznikla Asociace geoparků ČR, členem je i geopark Český ráj
Skály v Českém ráji: Želva, Foukané díry i České Dolomity
Den Geoparku Český ráj 2020 se konal v Sedmihorkách
V Českém ráji se konal mezinárodní seminář geoparků a průvodců

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT