Kvůli těžbě čediče v Chuchelně v říjnu proběhne místní referendum

14.09.2021 21:23:53 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Chuchelna,Záhoří

Kvůli těžbě čediče v Chuchelně v říjnu proběhne místní referendum

Spolek Mlok z lomu začal podnikat další kroky jak zabránit těžbě v lokalitě Chuchelny. Aktivní je internetová petice, která již získala 317 podpisů, ale především otázka těžby bude znovu aktuální v době říjnových voleb do parlamentu, v Chuchelně totiž proběhne místní referendum.

Takto znějí argumenty spolky Mlok z lomu proti těžbě:

Silné otřesy, velká prašnost a neustálý hluk, likvidace lesa a vodních ploch, které už místním zvířatům a rostlinám poskytují dostatek vody celoročně, předpokládat se dají i změny související s hladinou spodní vody. Tolik jen stručně omožných následcích obnovené těžby čediče v dobývacím prostoru Chuchelna u Semil.

Lom v Chuchelně<br />Autor: Archiv Spolek Mlok z lomu V roce 2024 má být obnovena težba čedice v prostoru, jehož území spadá od roku 2015 do geoparku Český ráj UNESCO. Povolení těžby Obvodního bánského úřadu, udělené společnosti Eurovia CS a. s., je z roku 1995, tedy téměř 30 let staré. Nedostatek čedice je údajně nutné kompenzovat z dobývacích míst, která byla do dnešního dne neaktivní, a to přesto, že jsou obydlená.

Na Semilsku jsou v současné době aktivní lomy hned tři: kamenolom Smrčí ve stejnojmenné obci, který provozuje nadnárodní společnost CEMEX, o pár metrů dál prosečský lom, který provozuje místní firma Proskam s. r. o. Nedaleko leží lom Koštálov provozovaný taktéž nadnárodní spolecností Eurovia. Státní geologická služba se ve věci obnovení těžby vyjádřila tak, že je třeba nejdříve ukončit činnost v lomu Smrčí, aby bylo možné začít s těžbou v Chuchelně.

Z legálního hlediska může ovšem společnost Eurovia těžbu v roce 2024 obnovit bez ohledu na toto stanovisko. Není nucena zadat nový geologický a hydrologický průzkum. Kámen a úložiště, v němž leží, se jistě mnoho milionu let nezměnily. Změnilo se ale vše ostatní: celé zdejší území, krajina, stav vody, flóra i fauna. A změnili se i lidé, kteří tu žijí. Jsou aktivními tvůrci svého životního prostředí.

Spolu s obnovením těžby zanikne poslední místní les, který ještě nezlikvidoval kůrovec. Prašnost a hluk se přiblíží tomu, co zažívají již mnoho let obyvatelé obce Smrčí - všudypřítomný bílý pokryv prachu a neustálý, intenzivní hluk spjatý nejen s častými odstřely, ale i snásledným zpracováním kamene a jeho dopravou. Zatíží se infrastruktura. Zmizí vodní plochy a na nich závislé rostliny a živočichové. Zmizí koridor pro divokou zvěř, naruší sespodní vody. Ke třem aktivním lomum se přidá čtvrtý - likvidace krajiny, která není nutná.

Aktivní lom Smrčí<br />Autor: Archiv Spolek Mlok z lomu Celková hodnota dotčeného biotopu, tj. území, o které se jedná, činí 492,8 milionu Kč, což bude v případě obnovení činnosti jednorázová ztráta. Podle ekosystémové metody hodnocení se ukázalo, že čtyri základní život podporující funkce - klimatizacní funkce, udržení vody, produkce kyslíku a prostředí vhodné pro rozvoj biodiverzity - produkují na zdejší ploše 73,3 hektaru každoročně podpůrné a regulační služby ve výši 1,9 miliard Kč, které jsou při likvidaci vegetace ekonomicky nenahraditelné nejen místně a regionálně, ale i globálně.

Ekonomická ztráta při obnově činnosti lomu je tedy 492,8 milionu Kč jednorázově a téměř 2 miliardy rocně. Tuto ztrátu, která bude mít významný dopad na budoucnost celého území, výnosy z činnosti lomu vyrovnají jen stěží. Je dobré si uvědomit, že v konečných číslech není nijakým způsobem obsažen vliv společenský, tj. přímý vliv na kvalitu života místních obyvatel i návštevníků, protože je zdánlivě nevyčíslitelný.

Odmítáme devastaci zdejší krajiny zvýšení prašnosti, hluku a další narušení seismiky pravidelnými odstřely, odmítáme, aby činnost lomu měla vliv na budoucnost života v oblasti. Pokud ani Vy nesouhlasíte a jste občany Chuchelny, neváhejte se vyjádřit v místním referendu 8. a 9. 10. 2021 přímo na Obecním úřadě Chuchelna.

K tomu, aby mělo referendum váhu, je třeba 35 % hlasů místních voličů. Nejste-li občany Chuchelny a přesto Vám leží na srdci osud tohoto výjimečného místa, neváhejte a podepište petici NE těžbě čedice v Chuchelně.

Více informací: Spolek Mlok zlomu, www.mlokzlomu.cz  

Odkaz na internetovou petici NE - nesouhlas s obnovením těžby čediče v Chuchelně u Semil

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

NE těžbě čediče v Chuchelně u Semil
Problém lomu ve Smrčí veřejně projednají na obecním úřadě
Občané Smrčí a Záhoří si stěžují na hluk a prašnost kvůli kamenolomu

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pitná voda je v prameni Boží voda i pod Valdštejnem

Odbor životního prostředí informuje občany, že prameny pod Valdštejnem a Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramenů ze dne 17. ledna 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění.

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zemědělci i v Pojizeří protestovali proti změně strategického plánu
Výlet vlakem do Černous láká na Meandry Smědé i muzeum úzkokolejky
Pražští studenti zrestaurovali grafiky pro Severočeské muzeum
Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu

Nejčtenější články

20.01.: Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
20.01.: Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu
19.01.: Počet případů covidu stoupá, ale naštěstí je méně hospitalizovaných

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT