Liberecký kraj je regionem zasvěceným sklářskému umění

26.09.2020 11:49:58 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Liberecký kraj je regionem zasvěceným sklářskému umění

Řemesla v kraji 11: Z období okolo roku 3000 před naším letopočtem pochází nejstarší objev skla. Od těch dob se práce s ním výrazně posunula; Liberecký kraj je sklu historicky zasvěcený a staletou tradici dnes podporuje například projekt Křišťálové údolí. Hned několik sklářů se pak pyšní titulem Mistr tradiční rukodělné výroby.

„Je vidět, že sklářství, bižuterní a šperkařská výroba jsou u nás v kraji opravdu tradiční a živé. Dokládá to počet mistrů, které v těchto oborech máme. Díla, která vzešla z jejich rukou, jsou opravdovou lahůdkou nejen pro milovníky skla, ale i pro odborníky," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Zdeněk Sochor, který pochází z Železnobrodska, získal titul Mistra tradiční rukodělné výroby v oboru sklářství - výroby hutních figurek. Ve sklářské rodině se Sochor narodil a potřebné znalosti a vědomosti v tomto velmi složitém odvětví sklářské výroby získal od svého otce, mistra ve svém oboru.

Dalším nositelem titulu je sklářský mistr Petr Novotný, jenž založil jako vůbec první sklář v tehdejším komunistickém Československu vlastní studio zaměřené na využívání starých tradičních sklářských technik a na výrobu replik historického skla. Od roku 2003 se Petr Novotný věnuje pedagogické činnosti v oblasti sklářského uměleckého řemesla, a to na vlastní škole, kterou založil v Novém Boru. Učí se zde tradiční sklářské techniky při využití klasických sklářských nástrojů.

Ladislav Oliva si zvolil práci s tepanou a patinovanou mědí a vykazuje přitom zručnost a zkušenosti šperkaře. Aby mohlo sklo ve šperku tvarově, barevně a světelně vyniknout, kombinuje do černa laděný styl kovu s tmavou kůží. V roce 2006 přišel další profesní zlom v podobě ateliéru skleněné mozaiky, který založil společně s manželkou Marií Olivovou.

Mistryně tradiční rukodělné výroby Kamila Parsi Žďárská si bezprostředně po dokončení studií založila vlastní ateliér, kde vyráběla skleněné foukané květiny a masivní tvarované figury. Ke skleněným objektům přibyla i výroba vinutých perlí. Prohloubení znalosti této techniky, v průběhu studia jen letmo zmíněné, jí otevřelo nové obzory tvorby, a tak vznikla bohatá kolekce skleněné bižuterie a autorského šperku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Mistr tesař ctí ducha historie i při stavbě nových domů
Mistr kamenosochař zvládne kašnu i kopii barokní sochy
Barvířství: kdysi slavné řemeslo upadlo téměř v zapomnění
Řemesla v kraji: Podmalby, lidové obrázky, které potěší i dnes
Houslař Kohout pracuje pro Pavla Šporcla i Josefa Suka
Po stopách řemesel v kraji: kvalita z kůže vydrží po generace
Po stopách řemesel v kraji: kováři z vesnic vymizeli, ale nezaniknou
Po stopách řemesel: za březovými metlami do Krkonoš
Vydejte se po stopách řemesel v kraji, tentokrát na ovčí vlně
Vydejte se po stopách řemesel v regionu, tentokrát za krásami krajek
Vyhlásili mistry tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Slavnosti města Desná se budou konat u Městského úřadu

V sobotu 14. září se budou konat tradiční Slavnosti města Desná. Z důvodu rekonstrukce střechy na Riedelově vile jsou přesunuty do areálu Městského úřadu. Bohatý hudební program bude doprovázet stánkový prodej s řemeslnými výrobky a výborným občerstvením. Více podrobností

Kraj opět podpoří inovace. Mezi zájemce letos rozdělí přes čtyři miliony

Dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj inovativní firmy. Jinak tomu nebude ani v tomto roce. Krajští radní rozhodli na svém včerejším jednání o poskytnutí dotací z Regionálního inovačního programu. Kraj rozděluje celkem 4.204.800 korun. „Rozvoj inovací je jednou z priorit Libereckého kraje, proto i letos podpoříme firmy, které se snaží ke svému podnikatelskému rozvoji využívat inovativní postupy nebo přímo vyvíjejí inovativní výrobky či služby," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Celkem bylo letos předloženo 29 žádostí o dotaci v úhrnné výši 5.353.829 korun. Výše alokace činila po navýšení díky rezervě 4.204.800 korun. Kraj podpoří 23 projektů. Žádosti mohli zájemci podávat od 1. března do 10. dubna 2024 a na projekty získat částky od 20 do 200 tisíc korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Podrobnosti o výsledcích měření ovzduší v Turnově
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 6. až 8. září
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Ve Dnech evropského dědictví převezme řada kastelánů roli průvodců
Vít Němeček: Jak jste na tom s prevencí?

Nejčtenější články

06.09.: Firmě v Benešově u Semil někdo odcizil betonářské bednění
04.09.: Hasiči zachránili muže a psa ze skály v Sedmihorkách
04.09.: Letní dny prodlužují koupací sezonu v Turnově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT