Lidé v kraji se dočkají záchranářů dříve než do požadovaných 20 minut

01.08.2020 19:46:17 | Autor: Andrea Fulková, Hana Veselá a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Harrachov,Liberecký kraj,Pojizeří

Lidé v kraji se dočkají záchranářů dříve než do požadovaných 20 minut

Nejméně jednou za dva roky musí každý kraj v České republice aktualizovat Plán pokrytí území kraje výjezdovými základnami. Výsledkem analýzy v rámci současné aktualizace je zjištění, že pokrytí území Libereckého kraje výjezdovými základnami je dostatečné a není nutné provádět žádné změny v jejich umístění.

„Plán pokrytí říká, jaký má být počet a jaké má být rozmístění výjezdových základen zdravotnické záchranné služby v závislosti na demografických, topografických a rizikových parametrech území jednotlivých obcí v regionu s ohledem na to, aby dojezdová vzdálenost záchranářů z nejbližší výjezdové základny na místo události byla nejvýše do zákonem požadovaných dvaceti minut," vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví MUDr. Přemysl Sobotka.

Hlavním ukazatelem v analýze bylo sledování dojezdové doby zdravotnické záchranné služby v regionu. Dojezdová doba se počítá od okamžiku převzetí pokynu k výjezdu výjezdovou skupinou od operátora zdravotnického operačního střediska.

Letecká zdravotnická záchranná služba kryje velmi dobře celý kraj

„Aktualizace pokrytí území Libereckého kraje výjezdovými základnami je dostatečná a není nutné provádět žádné změny v umístění výjezdových základen. Celý kraj a všechny obce jsou v zákonem určené dojezdové vzdálenosti dvaceti minut. Letecká zdravotnická záchranná služba kryje velmi dobře celý kraj a může v případě nutnosti zasahovat i přes hranice kraje. V současnosti se jedná o zajištění technického vybavení vrtulníku na speciální záchranné práce v podvěsu a věřím, že jednání bude úspěšné," řekl MUDr. Přemysl Sobotka.

V minulém roce uskutečnily posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje celkem 61.672, tj. 98,9 %, výjezdů v režimu přednemocniční neodkladné péče (tj. péče o postiženého na místě úrazu, v průběhu jeho transportu k dalšímu odbornému ošetření a při jeho předání do zdravotnického zařízení). Počet výjezdů přesahující 20minutovou dobu dojezdu na místo zásahu bylo za uplynulý rok 687, což je 1,1 % výjezdů. Důvody, které znemožňují dodržet časový limit, jsou zpravidla odvislé od nepříznivého počasí, špatného pokrytí mobilním signálem, špatně fungující navigace, překážek na nejvhodnější trase a podobně.

Jedním ze slabších míst, které analýza ukázala, je zhoršená dostupnost poskytování zdravotnické záchranné služby v obcích Harrachov a Jizerka, která je částečně řešena intenzivní spoluprací s Horskou službou ČR. „Zhoršenou dosažitelnost Harrachova chceme řešit také s polskou stranou. V jednání je třeba možnost zřízení společné výjezdové základny, jak pro české, tak pro polské území," uvedl náměstek Přemysl Sobotka. „Stav výjezdových základem můžeme korigovat, horší je to, že bojujeme s nedostatkem lékařů zdravotnické záchranné služby, kteří by na výjezdech sloužili. Bohužel ani v budoucnu ovšem nelze se zlepšením počítat," uzavřel MUDr. Sobotka.

V Libereckém kraji také již tři roky fungují tzv. first responders, kteří umí ovládat automatizované externí defibrilátory (AED). V rámci projektu AED pro Liberecký kraj bylo 36 vybraných policejních a hasičských hlídek vybaveno AED a přes 700 členů těchto složek bylo proškoleno v poskytování neodkladné resuscitace za podpory AED.

V roce 2019 došlo k dalšímu rozvoji projektu AED pro Liberecký kraj. Z dotace Libereckého kraje bylo možno pořídit 78 přístrojů, z toho 64 je umístěno u mobilních složek Integrovaného záchranného systému LK a 14 přístrojů je rozmístěno na turisticky nejvyhledávanějších místech Libereckého kraje. Zavedením tohoto systému se díky first responders podařilo dosáhnout časnější defibrilace o cca 3,7 minuty. Důvodem snížení tohoto času oproti dřívějším rokům je častější aktivace AED ve městech, kde jsou zároveň rychlejší dojezdy Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Jiný názor než krajský úřad má vedení Harrachova

Na zhoršenou dostupnost záchranky si stěžuje vedení radnice v Harrachově. „Dlouhé dojezdové časy záchranné služby vnímáme jako závažný problém. Domníváme se, že vedení kraje by proto do budoucna nemělo podporovat výstavbu domů pro seniory v tak odlehlých lokalitách, jako je Harrachov. Připomenu, že dům s byty zvláštního určení podporovaný krajem jsme tu otevřeli letos v březnu. Větší koncentrace starších obyvatel s sebou samozřejmě nese i potřebu dostupné lékařské péče. Výhodou našeho města je přítomnost horské služby, která tu u zásahů bývá tradičně první. To se potvrdilo i uplynulý víkend, kdy jsem byl očitým svědkem vážné nehody. Horská služba byla u zraněného do několika minut, na záchrannou službu se pak čekalo opravdu dlouho," řekl místostarosta Harrachova Tomáš Vašíček.

Město se snaží situaci samo zlepšit a proto v Harrachově mají od června novou lékařku. Ordinace bude nově poskytovat také kardiologická vyšetření, poradenství s výživou, bude tam zajíždět i urolog. Vyjednáváme také o poskytování terénních hospicových služeb. „Tím zajišťujeme našim obyvatelům pravidelnou a preventivní lékařskou péči. Ohledně akutních případů jsme velice vděčni za přítomnost horské služby, která je u zásahů ve městě tradičně první," dodal místostarosta.

Jednání s polskou stranou podle Vašíčka zatím neproběhlo. „Prozatím k jednání nedošlo. Možnost společného vyjednávání o poskytování záchranné služby z Polska je pro nás nová informace, kterou s námi zástupci kraje zatím neprojednávali."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Ke všem výjezdům vyráží členové záchranky v ochranných pomůckách
Krajská záchranka měla v roce 2019 téměř 130 tisíc hovorů
VIDEO: Liberecká záchranka převzala deset nových vozů
Krajští zdravotníci získali nové sanitky a defibrilátory
Rokytničtí záchranáři budou od příštího roku v novém
Liberecká záchranka bude mít nové vozy pro systém rendez-vous
Kraj koupí do sanitek nové defibrilátory a transportní ventilátory
Záchranáři převzali nové sanitky
Krajská záchranka bude mít deset nových sanitek
Liberecký kraj kupuje pozemky. Chce postavit zázemí pro záchranku
Krajská záchranka získá čtyři nové sanitní vozy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě

Od pondělí 22. července se znovu otevřela ulice Luční v Jablonci nad Nisou. Ta byla neprůjezdná od začátku letošního dubna, kdy město začalo rekonstruovat most. Oproti předpokládanému termínu se podařilo nový most dokončit o více jak týden dříve. Stavba vyšla městský rozpočet na 3,2 milionu Kč bez DPH. Více podrobností na Našem Jablonecku

Turnovské prameny prošly rozbory a jsou oba pitné

Poslední laboratorní rozbory vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody byly provedeny dne 10. července 2024. Výsledky rozboru obou pramenů vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V lomnickém klubu zazpívá Honza Křížek
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 26. až 28. července
Valdštejn se ponoří o víkendu do středověku
Den Geoparku UNESCO Český ráj bude v Kempu Sedmihorky
Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál

Nejčtenější články

25.07.: Po nehodě dvou aut u Jilemnice jsou tři zranění
25.07.: Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál
24.07.: Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT