Michal Viewegh osobně podpořil premiéru Románu pro muže

09.10.2010 18:50:43 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Michal Viewegh osobně podpořil premiéru Románu pro muže

Páteční premiéry filmu režiséra Tomáše Bařiny Román pro muže se v novém semilském kině osobně zúčastnil autor knižní předlohy i scénáře Michal Viewegh.

Spisovatel měl předtím autogramiádu v Městské knihovně, takže po jejím skončení pouze sešel do přízemí a po skončení projekce filmu zodpověděl několik dotazů přítomných diváků.

Samotné premiérové promítání se neobešlo bez problémů, protože film se spustil bez obrazu, ale po menší úpravě už se projekce rozjela jak měla a diváci si mohli během filmu připravovat dotazy.

Hned první otázkou bylo, zda autor při psaní příběhu vycházel z vlastních zkušeností. „Ano, přiznám se, že mám dva bratry a jezdili jsme lyžovat na hory, jenom striptérky jsme sebou opravdu neměli,“ přiznal Viewegh. Na dotaz s kým se ve filmu ztotožňuje, odpověděl známý spisovatel, že umírat jako hlavní hrdina příběhu by nechtěl, ani státní zástupce v roli Mirka Donutila nevzbuzuje sympatie, takže je podle něj tou pravou hrdinkou Vanda Hybnerová v roli Anety, případně její partner v závěru – odvolaný státní zástupce.

Dále se diváci ptali na jeho inspiraci pro napsání příběhu. „Napsal jsem už Román pro ženy a čelil dotazům, kdy vznikne také nějaký Román pro muže. Přistoupil jsem na to a chtěl psát grotesku o mužském sexu, mezitím mi ale zemřel tatínek, já napsal novelu Andělé všehomíra a pak už jsem neměl náladu na pokračování Románu pro ženy ani na grotesku, takže vznikl úplně jiný příběh,“ upřesnil.

Inspirací byla i novinová zpráva

Viewegh prozradil i to, že původně měl hrát ve filmu Pavel Liška, ale „náhradník“ Filip Čapka je pro něj herecký objev roku. Inspirací pro dvojici bláznivé dvojice Budař, Čapka mu byla skutečná novinová zpráva o chycení dvou mužů připravujících vraždu, u kterých byly při náhodné silniční kontrole opravdu nalezeny krumpáč, lopata a vápno, na základě čehož se k úmyslu vraždit podezřelí doznali.

Spisovatel ale stihl naznačit další podrobnosti o hereckém výběru. „Táňa Pauhofová u mě není striptérka, ale zjistili jsme při hereckých castinzích, kterých jsem se také zúčastnil, že striptérky jsou mimo tyč poněkud toporné. Takže proto tuhle roli dostala Táňa, která roli trochu polidštila,“ prozradil.

Překvapivě Viewegh řekl, že neočekává u sedmé adaptace své knihy žádné trhání rekordů návštěvnosti. „Mirek Donutil ale naopak říkal, že 800 tisíc diváků je minimum, takže uvidíme,“ dodal na závěr.

Fotografie je ilustrační ze slavnostního otevření kina Jitřenka.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT