Michal Viewegh osobně podpořil premiéru Románu pro muže

09.10.2010 18:50:43 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Michal Viewegh osobně podpořil premiéru Románu pro muže

Páteční premiéry filmu režiséra Tomáše Bařiny Román pro muže se v novém semilském kině osobně zúčastnil autor knižní předlohy i scénáře Michal Viewegh.

Spisovatel měl předtím autogramiádu v Městské knihovně, takže po jejím skončení pouze sešel do přízemí a po skončení projekce filmu zodpověděl několik dotazů přítomných diváků.

Samotné premiérové promítání se neobešlo bez problémů, protože film se spustil bez obrazu, ale po menší úpravě už se projekce rozjela jak měla a diváci si mohli během filmu připravovat dotazy.

Hned první otázkou bylo, zda autor při psaní příběhu vycházel z vlastních zkušeností. „Ano, přiznám se, že mám dva bratry a jezdili jsme lyžovat na hory, jenom striptérky jsme sebou opravdu neměli,“ přiznal Viewegh. Na dotaz s kým se ve filmu ztotožňuje, odpověděl známý spisovatel, že umírat jako hlavní hrdina příběhu by nechtěl, ani státní zástupce v roli Mirka Donutila nevzbuzuje sympatie, takže je podle něj tou pravou hrdinkou Vanda Hybnerová v roli Anety, případně její partner v závěru – odvolaný státní zástupce.

Dále se diváci ptali na jeho inspiraci pro napsání příběhu. „Napsal jsem už Román pro ženy a čelil dotazům, kdy vznikne také nějaký Román pro muže. Přistoupil jsem na to a chtěl psát grotesku o mužském sexu, mezitím mi ale zemřel tatínek, já napsal novelu Andělé všehomíra a pak už jsem neměl náladu na pokračování Románu pro ženy ani na grotesku, takže vznikl úplně jiný příběh,“ upřesnil.

Inspirací byla i novinová zpráva

Viewegh prozradil i to, že původně měl hrát ve filmu Pavel Liška, ale „náhradník“ Filip Čapka je pro něj herecký objev roku. Inspirací pro dvojici bláznivé dvojice Budař, Čapka mu byla skutečná novinová zpráva o chycení dvou mužů připravujících vraždu, u kterých byly při náhodné silniční kontrole opravdu nalezeny krumpáč, lopata a vápno, na základě čehož se k úmyslu vraždit podezřelí doznali.

Spisovatel ale stihl naznačit další podrobnosti o hereckém výběru. „Táňa Pauhofová u mě není striptérka, ale zjistili jsme při hereckých castinzích, kterých jsem se také zúčastnil, že striptérky jsou mimo tyč poněkud toporné. Takže proto tuhle roli dostala Táňa, která roli trochu polidštila,“ prozradil.

Překvapivě Viewegh řekl, že neočekává u sedmé adaptace své knihy žádné trhání rekordů návštěvnosti. „Mirek Donutil ale naopak říkal, že 800 tisíc diváků je minimum, takže uvidíme,“ dodal na závěr.

Fotografie je ilustrační ze slavnostního otevření kina Jitřenka.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT