Ministryně Langšádlová navštívila náš kraj, vyzvala ke spolupráci

04.11.2022 16:25:06 | Autor: Lukáš Jokl | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Ministryně Langšádlová navštívila náš kraj, vyzvala ke spolupráci

Ve čtvrtek 3. listopadu navštívila Liberecký kraj Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Se zástupci samosprávy v čele s hejtmanem Martinem Půtou a s lidmi ze vzdělávacích a výzkumných organizací a inovativních firem diskutovala na půdě Agentury regionálního rozvoje o výzvách, které čekají Česko a kterým budou čelit i jednotlivé regiony, Liberecký kraj nevyjímaje. Ministryně mimo jiné vyzvala k užší spolupráci mezi vědci a firmami tak, aby výsledky české vědy a výzkumu nezůstávaly ležet v šuplících jednotlivých organizací.

Recept, jak překonat sled krizí dopadajících na českou ekonomiku? Podpořit inovativnost od nejnižších stupňů vzdělávacího systému. Vedle toho maximálně zefektivnit přenos poznatků české vědy a výzkumu do praxe a tím zvýšit přidanou hodnotu tuzemské produkce. To jsou jedny z výstupů diskuze, která proběhla na půdě Agentury regionálního rozvoje s ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou. Příkladem a inspirací jsou pro ní země jako Finsko nebo Izrael.

„Samotnou mě překvapilo, jaký v Izraeli kladou důraz na podporu inovativního myšlení. Studenti jsou na školách vedeni k podnikavosti od útlého věku, mladí vědci dostávají automaticky mentory z řad úspěšných podnikatelů. Překlopení výsledků vědy a výzkumu do praxe jde pak snadněji. Maximálně ho podporuje nejen stát, ale i soukromý kapitál," říká Helena Langšádlová a dodává: „Doba, kdy my jsme byli vnímáni jako země s levnou, přitom kvalifikovanou pracovní silou, pomalu končí. Potřebujeme zachytit globální trendy a založit na tom naši budoucí prosperitu, chytré hlavy na to máme."

Návštěva ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové v Libereckém kraji<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje To, že Liberecký kraj si je plně vědom současné situace, potvrdil hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „V oblasti průmyslu, který živí většinu zaměstnanců v regionu, nás čekají bezesporu velké změny. Ty se neobejdou bez podpory lidí s inovativními nápady a také bez firem, které jsou tady doma a mají vazby k místu, kde podnikají," uvedl Půta a v té souvislosti ministryni představil výsledky práce Libereckého podnikatelského inkubátoru, který v regionu již pět let podporuje inovativní firmy a jednotlivce.

Setkání v Liberci přineslo diskutujícím cennou příležitost konfrontovat ministryni s překážkami, kterým jsou dnes a denně vystaveni. Nadměrná byrokracie odrazující firmy od investic do vědy a výzkumu byla jednou z nich. „Vážím si otevřenosti, s jakou ministryně přistoupila k problémům účastníků diskuze i toho, že projevila velký zájem se jimi dále zabývat," komentuje přínos návštěvy pro region a jeho organizace Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Návštěva pokračovala v libereckém science centru iQLANDIA, kde ministryně Langšádlová ocenila expozici MatematikUm a roli, kterou hrají science centra při neformálním vzdělání. „Shodli jsme se na tom, že je potřeba podpořit mladé lidi ve studiu přírodovědných a technických oborů," uvedl Pavel Coufal, ředitel iQLANDIE.

Návštěva ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové v Libereckém kraji<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Výzkumný ústav CXI TUL následně ministryni představil svá nejmodernější pracoviště a také ambiciózní projekt IDM² podaný do výzvy Horizon Europe - Teaming for Excellence společně s německou Frauenhoferskou společností. „V Liberci chceme vybudovat evropský hub umožňující otevřenou spolupráci výzkumných organizací, průmyslových firem nebo technologických start-upů zaměřených na technologie zelené transformace Green Deal," uvedl Miroslav Černík, ředitel CXI.

Poslední zastávkou dne pak bylo turnovské centrum TOPTEC, které se pyšní úspěšnou dlouhodobou spoluprací s Evropskou kosmickou agenturou ESA. „Vizí, kterou v případě ESA krok po kroku naplňujeme, je stát se dodavatelem kompletních sofistikovaných zařízení s vysokou přidanou hodnotou. Vedle toho se snažíme otevírat do kosmického průmyslu dveře i dalším špičkovým firmám z regionu," uvedl na závěr návštěvy Vít Lédl, ředitel centra TOPTEC.

Posláním Agentury regionálního rozvoje je poskytovat expertní podporu a realizovat konkrétní rozvojové aktivity ve prospěch Libereckého kraje, a v důsledku jeho obyvatel, podnikatelů a institucí v regionu. Jednou z aktivit je právě podpora vědy, výzkumu a inovací v kraji v rámci projektu „Smart Akcelerator II Libereckého kraje" CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016369 financovaného z prostředků Evropské unie, MŠMT a Libereckého kraje. https://arr-nisa.cz/       

ARR je držitelem regionální značky 1012+ a provozuje stejnojmenný informační webový portál a rozcestník příležitostí v oblasti vědy, výzkumu a inovací v kraji pod Ještědem. https://1012plus.cz/ 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 15 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na konferenci o sociální ekonomice řešili nezaměstnanost i rekvalifikace
Iniciativa spojí zkušenosti českých a polských regionů pomoci Ukrajině
Startuje program Interreg Česko-Polsko 2021–2027 pro třetí období
Chytřejší kraj vsází na moderní technologie již tři roky
Inovativní firmy a živnostníky podpoří Liberecký kraj již pojedenácté
Kraj podpoří dotacemi regionální výrobce a řemeslníky
Tři projekty z Technické univerzity Liberec obdržely asistenční vouchery
Krajský projekt hospodaření s vodou získal cenu Chytrá města 2021
V Libereckém kraji prudce stoupá počet hi-tech a ICT firem
Liberecký kraj jako kolébku nanotechnologií podpoří Nanoprogress

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě

Od pondělí 22. července se znovu otevřela ulice Luční v Jablonci nad Nisou. Ta byla neprůjezdná od začátku letošního dubna, kdy město začalo rekonstruovat most. Oproti předpokládanému termínu se podařilo nový most dokončit o více jak týden dříve. Stavba vyšla městský rozpočet na 3,2 milionu Kč bez DPH. Více podrobností na Našem Jablonecku

Turnovské prameny prošly rozbory a jsou oba pitné

Poslední laboratorní rozbory vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody byly provedeny dne 10. července 2024. Výsledky rozboru obou pramenů vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V lomnickém klubu zazpívá Honza Křížek
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 26. až 28. července
Valdštejn se ponoří o víkendu do středověku
Den Geoparku UNESCO Český ráj bude v Kempu Sedmihorky
Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál

Nejčtenější články

25.07.: Po nehodě dvou aut u Jilemnice jsou tři zranění
25.07.: Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál
24.07.: Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT