Ministryně Langšádlová navštívila náš kraj, vyzvala ke spolupráci
04.11.2022 16:25:06 | Autor: Lukáš Jokl | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
Ve čtvrtek 3. listopadu navštívila Liberecký kraj Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Se zástupci samosprávy v čele s hejtmanem Martinem Půtou a s lidmi ze vzdělávacích a výzkumných organizací a inovativních firem diskutovala na půdě Agentury regionálního rozvoje o výzvách, které čekají Česko a kterým budou čelit i jednotlivé regiony, Liberecký kraj nevyjímaje. Ministryně mimo jiné vyzvala k užší spolupráci mezi vědci a firmami tak, aby výsledky české vědy a výzkumu nezůstávaly ležet v šuplících jednotlivých organizací.
Recept, jak překonat sled krizí dopadajících na českou ekonomiku? Podpořit inovativnost od nejnižších stupňů vzdělávacího systému. Vedle toho maximálně zefektivnit přenos poznatků české vědy a výzkumu do praxe a tím zvýšit přidanou hodnotu tuzemské produkce. To jsou jedny z výstupů diskuze, která proběhla na půdě Agentury regionálního rozvoje s ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou. Příkladem a inspirací jsou pro ní země jako Finsko nebo Izrael.
„Samotnou mě překvapilo, jaký v Izraeli kladou důraz na podporu inovativního myšlení. Studenti jsou na školách vedeni k podnikavosti od útlého věku, mladí vědci dostávají automaticky mentory z řad úspěšných podnikatelů. Překlopení výsledků vědy a výzkumu do praxe jde pak snadněji. Maximálně ho podporuje nejen stát, ale i soukromý kapitál," říká Helena Langšádlová a dodává: „Doba, kdy my jsme byli vnímáni jako země s levnou, přitom kvalifikovanou pracovní silou, pomalu končí. Potřebujeme zachytit globální trendy a založit na tom naši budoucí prosperitu, chytré hlavy na to máme."
To, že Liberecký kraj si je plně vědom současné situace, potvrdil hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „V oblasti průmyslu, který živí většinu zaměstnanců v regionu, nás čekají bezesporu velké změny. Ty se neobejdou bez podpory lidí s inovativními nápady a také bez firem, které jsou tady doma a mají vazby k místu, kde podnikají," uvedl Půta a v té souvislosti ministryni představil výsledky práce Libereckého podnikatelského inkubátoru, který v regionu již pět let podporuje inovativní firmy a jednotlivce.
Setkání v Liberci přineslo diskutujícím cennou příležitost konfrontovat ministryni s překážkami, kterým jsou dnes a denně vystaveni. Nadměrná byrokracie odrazující firmy od investic do vědy a výzkumu byla jednou z nich. „Vážím si otevřenosti, s jakou ministryně přistoupila k problémům účastníků diskuze i toho, že projevila velký zájem se jimi dále zabývat," komentuje přínos návštěvy pro region a jeho organizace Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Návštěva pokračovala v libereckém science centru iQLANDIA, kde ministryně Langšádlová ocenila expozici MatematikUm a roli, kterou hrají science centra při neformálním vzdělání. „Shodli jsme se na tom, že je potřeba podpořit mladé lidi ve studiu přírodovědných a technických oborů," uvedl Pavel Coufal, ředitel iQLANDIE.
Výzkumný ústav CXI TUL následně ministryni představil svá nejmodernější pracoviště a také ambiciózní projekt IDM² podaný do výzvy Horizon Europe - Teaming for Excellence společně s německou Frauenhoferskou společností. „V Liberci chceme vybudovat evropský hub umožňující otevřenou spolupráci výzkumných organizací, průmyslových firem nebo technologických start-upů zaměřených na technologie zelené transformace Green Deal," uvedl Miroslav Černík, ředitel CXI.
Poslední zastávkou dne pak bylo turnovské centrum TOPTEC, které se pyšní úspěšnou dlouhodobou spoluprací s Evropskou kosmickou agenturou ESA. „Vizí, kterou v případě ESA krok po kroku naplňujeme, je stát se dodavatelem kompletních sofistikovaných zařízení s vysokou přidanou hodnotou. Vedle toho se snažíme otevírat do kosmického průmyslu dveře i dalším špičkovým firmám z regionu," uvedl na závěr návštěvy Vít Lédl, ředitel centra TOPTEC.
Posláním Agentury regionálního rozvoje je poskytovat expertní podporu a realizovat konkrétní rozvojové aktivity ve prospěch Libereckého kraje, a v důsledku jeho obyvatel, podnikatelů a institucí v regionu. Jednou z aktivit je právě podpora vědy, výzkumu a inovací v kraji v rámci projektu „Smart Akcelerator II Libereckého kraje" CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016369 financovaného z prostředků Evropské unie, MŠMT a Libereckého kraje. https://arr-nisa.cz/
ARR je držitelem regionální značky 1012+ a provozuje stejnojmenný informační webový portál a rozcestník příležitostí v oblasti vědy, výzkumu a inovací v kraji pod Ještědem. https://1012plus.cz/
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 15 fotek)
Související články
Na konferenci o sociální ekonomice řešili nezaměstnanost i rekvalifikace
Iniciativa spojí zkušenosti českých a polských regionů pomoci Ukrajině
Startuje program Interreg Česko-Polsko 2021–2027 pro třetí období
Chytřejší kraj vsází na moderní technologie již tři roky
Inovativní firmy a živnostníky podpoří Liberecký kraj již pojedenácté
Kraj podpoří dotacemi regionální výrobce a řemeslníky
Tři projekty z Technické univerzity Liberec obdržely asistenční vouchery
Krajský projekt hospodaření s vodou získal cenu Chytrá města 2021
V Libereckém kraji prudce stoupá počet hi-tech a ICT firem
Liberecký kraj jako kolébku nanotechnologií podpoří Nanoprogress
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec
Nejvíce motivoval jablonecký tým před vzájemným derby liberecký Slovan na čele se svým novým majitelem Kaniou: ten nejdříve vyhlásil, že neuznává jabloneckého šéfa Peltu, potom se dopustil názoru, že Jablonec není pro Liberec soupeř, pokračovalo to umístěním bilbordu Slovanu v Jablonci u Střelnice a nakonec před sezonou vyhodil současného jabloneckého lodivoda. Podrobnosti k zápasu na Našem Jablonecku
Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam
Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech
Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu
Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem
Sdružení D.R.A.K. vyslalo Medvídka Nebojsu do světa
Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.
Nejčtenější články
06.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého podzimního kola
07.10.: V Daliměřicích shořela kůlna
07.10.: Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.