V Libereckém kraji prudce stoupá počet hi-tech a ICT firem

22.05.2021 15:26:36 | Autor: Barbora Jónová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

V Libereckém kraji prudce stoupá počet hi-tech a ICT firem

V Libereckém kraji za poslední desetiletí vzrostl počet hi-tech a ICT firem téměř na dvojnásobek. Potvrzuje to analýza provedená Agenturou regionálního rozvoje na základě statistických dat firemního prostředí.

„Velmi dobrá je životaschopnost nových hi-tech firem. Z těch, které za posledních deset v kraji vznikly, se 98,5 % dočkalo třetí dekády. V republice je to třetí nejvyšší hodnota," řekla Martina Pšeničková, manažerka projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje fungujícího pod hlavičkou ARR.

Pro hi-tech obor je charakteristická vysoká míra inovativnosti, zapojení výzkumu a vývoje a technologická náročnost. Řadí se sem například výroba počítačů a elektroniky, telekomunikace, programování, letecký či farmaceutický průmysl. Patří sem i výzkum a vývoj. V Libereckém kraji se mu věnuje více jak pět procent hi-tech firem, což je oproti celorepublikovému průměru takřka o čtvrtinu více. Nejvíce hi-tech firem se však rekrutuje z oblasti informačních technologií. Dominuje programování a poradenství v IT.

„Hi-tech produkuje zboží a služby s vyšší přidanou hodnotou, do kraje přivádí nebo v něm drží vzdělané lidi, zvyšuje jeho prestiž v zahraničí. To je velké plus," dodala Pšeničková. Nezpochybnitelným centrem dění v kraji je aglomerace Liberce a Jablonce nad Nisou.

Liberecký kraj nejrychleji rostoucím jak v high-tech, tak v ICT sektoru

Ještě v roce 2010 v Libereckém kraji působilo 265 firem spadajících do oblasti hi-tech. Za jednu dekádu se tento počet téměř zdvojnásobil. Dnes jich zde působí 510. Vyjádřeno procenty je to skok o 92,45 %. Druhá je z pohledu růstu Praha, zaostává však téměř o 13 %.

V absolutních číslech není překvapením dominance hlavního města. Hi-tech firem zde v roce 2010 působilo téměř 5,5 tisíce, o deset let později již přes 9,6 tisíce. Liberecký kraj je v žebříčku mezi ostatními kraji desátý. Po zohlednění celkového počtu podnikatelských subjektů se však řadí na šesté místo, kam se posunul z deváté příčky roku 2010.

„Z růstového trendu však lze usuzovat, že podmínky pro rozvoj inovací jsou v Libereckém kraji příznivé. Region má dobře nakročeno," uzavřela Pšeničková.

I v oboru informačních a komunikačních technologií roste Liberecký kraj nejrychleji v republice. Počet firem se opět téměř zdvojnásobil, konkrétně se jedná o růst 97,31 % mezi lety 2010 a 2020. Obory ICT a hi-tech se prolínají, ne všechny ICT firmy jsou však natolik pokročilé, že mohou nést označení hi-tech. Liberec je v ICT na srovnatelné úrovni s Plzní, Českými Budějovicemi, Hradcem Králové, Pardubicemi a Olomoucí. V absolutních číslech se vymyká Praha, což pro mnohé opět není překvapením, Brnu a Ostravě náleží druhá, respektive třetí příčka.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj jako kolébku nanotechnologií podpoří Nanoprogress
Jedničky a nuly. Liberecký kraj usiluje o zřízení centra digitální inovace
Inovační centrum za rok 2020 pomohlo 300 firmám a podnikatelům
Centrum TOPTEC ÚFP AVČR slaví v Turnově první dekádu
Liberecký kraj vyzkouší projekt chytrého hospodaření na OA Česká Lípa
Cena Chytrá města za rok 2020 putuje do Libereckého kraje
Lipo.inku radí expertní skupina, podporují i firmy zasažené krizí
Podnikatelský inkubátor podporuje vznik a rozvoj inovativních firem
Firmám v Lipo.ink radil s pronikáním do ciziny finský expert
Kraj podpoří výzkum, vývoj a inovace bezmála třemi miliony korun
Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink
Tým inkubátoru Lipo.ink sbíral inspiraci a nápady ve Švýcarsku
Vize turnovského optického centra TOPTEC míří do kosmu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Řidič v Jablonci porazil na přechodu nezletilého chlapce

Jablonečtí dopravní policisté šetří nehodu, při které řidič s vozidlem nedal přednost nezletilému chlapci na přechodu pro chodce. K nehodě došlo v úterý 17. března v 16 hodin v Jablonci nad Nisou na přechodu pro chodce v ulici Chelčického. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Buďte Aktivní školou, pomozte rozpohybovat mládež v kraji

Liberecký kraj ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci (TUL) podpoří fyzickou aktivitu mládeže v regionu a společně chtějí rozpohybovat mládež v kraji. Projekt s názvem Aktivní škola je zaměřen na základní a střední školy a kraj jej podpoří třemi miliony korun. Zájemci se již nyní mohou do Aktivní školy hlásit online. „Cílem projektu je zhodnotit podmínky k pohybovým a sportovním aktivitám ve školách a nabídnout školám manuál s příklady dobré praxe a doporučeními, jak děti k pohybu pozitivně motivovat," řekl Lukáš Rubín, vedoucí katedry tělesné výchovy a sportu FP TUL, který je hlavním řešitelem projektu Aktivní škola v Libereckém kraji.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Stavba turbo-okružní křižovatky v Liberci přinese dopravní omezení
Dvoupatrový dům hořel na Benecku, zasahovalo 11 jednotek hasičů
U příležitosti Dne učitelů převzalo ocenění 20 krajských osobností
Přehled fotbalových výsledků a tabulek třetího jarního kola
Obrazem: Jak Krakonoš přivítal v Harrachově jaro

Nejčtenější články

29.03.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek třetího jarního kola
30.03.: Dvoupatrový dům hořel na Benecku, zasahovalo 11 jednotek hasičů
30.03.: U příležitosti Dne učitelů převzalo ocenění 20 krajských osobností

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT