Mojmír Dlabola: Kreativita nemusí být spjata pouze s uměním
04.01.2021 21:23:24 | Autor: Martina Wittmayerová | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily
Absolventi waldorfské školy 3: MgA. Mojmír Dlabola - jeden z prvních žáků Waldorfské školy v Semilech, absolvent Fakulty umění a designu UJEP Ústí nad Labem, katedry užitého umění a elektronického obrazu, odpovídal Martině Wittmayerové v rámci cyklu Rozhovory s absolventy. Jak vzpomíná na školní léta? Kde působí dnes?
V současné době žije Mojmír Dlabola v Semilech, kde pracuje částečně jako pedagog na Waldorfském lyceu, na kterém učí umělecké kurzy a mediální výchovu. Jeho další profesí i koníčkem je audiovizuální tvorba. Ve svém volném čase se rád koupe v Jizeře, medituje s motyčkou na zahradě a cvičí jógu. V současnosti zcela propadl kouzlu lezení po skalách a snaze si svépomocí vybudovat obytnou dodávku. Velmi rád ochutnává pivo, nejlépe z malých, lokálních pivovarů. Má dva psy - Majdu a Boba.
Jaký je váš pohled na waldorfskou školu (WŠ) z pohledu vzpomínek dítěte?
Pamatuji si spoustu hezkých i nepříjemných zážitků. Mezi ty příjemné patřila například pestrá výuka, plno různých výletů a školních akcí. Také si velmi dobře vybavuji těšení se na jednotlivé slavnosti a jiné rituály. Mezi těmi negativními zážitky nejvíce vynikají nepříjemné dotazování ohledně „jinakosti" naší školy z mého bezprostředního okolí. Hrál jsem závodně tenis a jako dítě jsem se občas neuměl argumentačně bránit nepříjemným poznámkám. Alternativní škola na malém městě bohužel takovýmto předsudkům čelí i v současnosti. A nejen na městě malém.
Netuším, co z jednotlivých aspektů je nebo není ovlivněné samotnou školou, nicméně WŠ mi rozhodně přinesla vztah k umění a řemeslu, dále pak přetrvávající přátelství a jelikož nyní na WŠ částečně učím, tak i samotné zaměstnání a s ním spojené méně i více uvěřitelné zážitky všeho druhu. V neposlední řadě mi také přinesla zajímavé kolegy a inspirativní setkání se studenty.
Kam směřovaly vaše kroky po WŠ?
Po WŠ jsem šel studovat střední umělecko-průmyslovou školu, poté fakultu umění a designu.
Jaký byl přechod z WŠ na klasický systém vzdělávání?
Přechod na klasický systém pro mne nebyl nijak drastický. Šel jsem studovat umění a řemeslo, kde jsme spoustu času trávili na ateliéru nebo v dílnách. Nebylo nás tam tolik a panovala zde často velmi rodinná atmosféra. Jak na střední, tak i na vysoké škole. Jediný rozdíl byl v přístupu k učivu v teoretických předmětech. Jiná metodika, rytmus výuky atd.
Připravila vás WŠ na další vzdělávání, pracovní uplatnění a osobní (nepracovní) život?
Rozhodně ano. Především ve zmiňované oblasti uměleckých a řemeslných činností. Dále bych mohl psát o osobním rozvoji, vyšší empatii a spoustě dalších ušlechtilých vlastnostech, ale jak jsem již nastínil, není v mých sebepozorovacích schopnostech, zda to bylo právě školou, rodinným zázemím či například volnočasovými aktivitami mimo WŠ. Bystrý čtenář si pravděpodobně odpoví sám. Bylo to zcela určitě kombinací toho všeho. A to jsem ani nezmínil vliv karmického předurčení, tehdejší vesmírnou konstelaci a jiné důležité životní faktory...
Co jiného než WŠ vás ve zmíněných oblastech posouvalo?
Asi již mezi řádky nastíněná všemocná Ruka osudu a jiné kauzální záležitosti.
Jaká je vaše oblast působení dnes? Máte pocit, že vás k vašemu oboru nasměrovala WŠ?
Dnes se uplatňuji částečně ve školství a částečně v jiných kreativních oborech. Veškeré rukodělné práce s přírodními materiály, barevné prostředí školy, či třeba dramatická výchova, to vše, jak známo, vytváří a podporuje v člověku neocenitelnou vlastnost, které se říká kreativita. Ta nemusí být ovšem spjata pouze s uměním. Dost nám pomáhá v životě samotném a mimo jiné také posouvá svět směrem kupředu. Tímto mírným odbočením jsem se dostal k jádru oné „oblasti", které jsem kdysi výrazným způsobem na WŠ nabyl.
Na úplný závěr této rozvolněné odpovědi bych ještě rád podotknul, že kdyby moji rodiče tehdy nebyli tak odvážní a nedali mne do první třídy nově vznikající alternativní školy, tento článek byste teď zcela jistě nečetli. Díky!
Jak vidíte WŠ z pohledu dospělého?
Jelikož jsem WŠ absolvoval, učím na ní a mám za sebou i nějaké ty waldorfské semináře, můj pohled je především velmi zaujatý. Zaujatý v tom nejlepším slova smyslu. Myslím si, že WŠ je velmi dobrou součástí výbavy pro život.
Co si myslíte o waldorfské pedagogice obecně?
V obecných rovinách moc často neuvažuji a ani to příliš neumím. Takže bych rád místo toho popřál hezké počtení a pevně věřím, že se tento článek dostane do širšího okruhu čtenářů, nejen toho waldorfského.
Rozhovory s absolventy waldorfské školy:
4. Dita Tomsová: Forma a způsob výuky je stále to, co se mnou rezonuje
2. Kristýna Šoltesová: Láska k učení mě provází celým mým životem
1. Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kraj vybral firmu pro monitoring budov ohrožených těžbou v dole Turów
Liberecký kraj vybral dodavatele pro projekt dálkového sledování pohybu budov, které by mohly být ovlivněny těžební činností v polském dole Turów. Cílem projektu „Dálkový monitoring pohybu budov" je zajistit bezpečnost obyvatel a ochranu jejich majetku v oblastech nejvíce ohrožených potenciálním posunem terénu. Projekt je financován z Fondu Turów, ve kterém jsou peníze od nadace PGE Foundation. Do výběrového řízení na sledování pohybu budov pomocí tříosých sklonoměrů se přihlásily čtyři společnosti, z toho zadávací podmínky splnily tři z nich. Hlavním kritériem byla cena zakázky. Hodnotící komise jako nejvýhodnější vybrala nabídku sdružení pražských společností INSET s.r.o. a GeoTec-GS, a.s. vystupujících v rámci této veřejné zakázky pod názvem I.G. monitoring Turow za celkovou nabídkovou cenu 680 000 Kč bez DPH, tj. 822 800 Kč včetně DPH.
V Jablonci opravili schody a lavičky
Odboru městské ekologie města Jablonec nad Nisou se podařilo ještě před zimou provést drobnější opravy, které zlepší vzhled města a zpříjemní život Jablonečanů. Opravou prošlo například schodiště v ulici Mechová. Nové odpadkové koše se objevily v Kokoníně na autobusových zastávkách, deset opravených košů se zásobníky na sáčky na psí exkrementy u šesti z nich jsou na Žižkově vrchu. Více podrobností na Našem Jablonecku
Nejnovější články
Most přes Jizeru v Semilech bude dokončen až v dubnu příštího roku
Světový den diabetu si připomínáme 14. listopadu
Silnice Souš–Smědava bude uzavřena do jara příštího roku
Turnovská Náruč v listopadu
Propagátor gastronomie Hejlík navštívil tavernu pod Bezdězem
Nejčtenější články
12.11.: Předškoláci si na Žižkovce opět upekli posvícenské koláče
12.11.: V Den válečných veteránů vyznamenali zachránce života, vojáky i hasiče
12.11.: Pozor, i vedlejší účinky mohou být zábavné!
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.