Mojmír Dlabola: Kreativita nemusí být spjata pouze s uměním

04.01.2021 21:23:24 | Autor: Martina Wittmayerová | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Mojmír Dlabola: Kreativita nemusí být spjata pouze s uměním

Absolventi waldorfské školy 3: MgA. Mojmír Dlabola - jeden z prvních žáků Waldorfské školy v Semilech, absolvent Fakulty umění a designu UJEP Ústí nad Labem, katedry užitého umění a elektronického obrazu, odpovídal Martině Wittmayerové v rámci cyklu Rozhovory s absolventy. Jak vzpomíná na školní léta? Kde působí dnes?

V současné době žije Mojmír Dlabola v Semilech, kde pracuje částečně jako pedagog na Waldorfském lyceu, na kterém učí umělecké kurzy a mediální výchovu. Jeho další profesí i koníčkem je audiovizuální tvorba. Ve svém volném čase se rád koupe v Jizeře, medituje s motyčkou na zahradě a cvičí jógu. V současnosti zcela propadl kouzlu lezení po skalách a snaze si svépomocí vybudovat obytnou dodávku. Velmi rád ochutnává pivo, nejlépe z malých, lokálních pivovarů. Má dva psy - Majdu a Boba.

Jaký je váš pohled na waldorfskou školu (WŠ) z pohledu vzpomínek dítěte?

Pamatuji si spoustu hezkých i nepříjemných zážitků. Mezi ty příjemné patřila například pestrá výuka, plno různých výletů a školních akcí. Také si velmi dobře vybavuji těšení se na jednotlivé slavnosti a jiné rituály. Mezi těmi negativními zážitky nejvíce vynikají nepříjemné dotazování ohledně „jinakosti" naší školy z mého bezprostředního okolí. Hrál jsem závodně tenis a jako dítě jsem se občas neuměl argumentačně bránit nepříjemným poznámkám. Alternativní škola na malém městě bohužel takovýmto předsudkům čelí i v současnosti. A nejen na městě malém.

Mojmír Dlabola<br />Autor: Archiv Mojmíra Dlaboly Co vám WŠ přinesla?

Netuším, co z jednotlivých aspektů je nebo není ovlivněné samotnou školou, nicméně WŠ mi rozhodně přinesla vztah k umění a řemeslu, dále pak přetrvávající přátelství a jelikož nyní na WŠ částečně učím, tak i samotné zaměstnání a s ním spojené méně i více uvěřitelné zážitky všeho druhu. V neposlední řadě mi také přinesla zajímavé kolegy a inspirativní setkání se studenty.

Kam směřovaly vaše kroky po WŠ?

Po WŠ jsem šel studovat střední umělecko-průmyslovou školu, poté fakultu umění a designu.

Jaký byl přechod z WŠ na klasický systém vzdělávání?

Přechod na klasický systém pro mne nebyl nijak drastický. Šel jsem studovat umění a řemeslo, kde jsme spoustu času trávili na ateliéru nebo v dílnách. Nebylo nás tam tolik a panovala zde často velmi rodinná atmosféra. Jak na střední, tak i na vysoké škole. Jediný rozdíl byl v přístupu k učivu v teoretických předmětech. Jiná metodika, rytmus výuky atd.

Připravila vás WŠ na další vzdělávání, pracovní uplatnění a osobní (nepracovní) život?

Rozhodně ano. Především ve zmiňované oblasti uměleckých a řemeslných činností. Dále bych mohl psát o osobním rozvoji, vyšší empatii a spoustě dalších ušlechtilých vlastnostech, ale jak jsem již nastínil, není v mých sebepozorovacích schopnostech, zda to bylo právě školou, rodinným zázemím či například volnočasovými aktivitami mimo WŠ. Bystrý čtenář si pravděpodobně odpoví sám. Bylo to zcela určitě kombinací toho všeho. A to jsem ani nezmínil vliv karmického předurčení, tehdejší vesmírnou konstelaci a jiné důležité životní faktory...

Co jiného než WŠ vás ve zmíněných oblastech posouvalo?

Asi již mezi řádky nastíněná všemocná Ruka osudu a jiné kauzální záležitosti.

Mojmír Dlabola<br />Autor: Archiv Mojmíra Dlaboly Jaká je vaše oblast působení dnes? Máte pocit, že vás k vašemu oboru nasměrovala WŠ?

Dnes se uplatňuji částečně ve školství a částečně v jiných kreativních oborech. Veškeré rukodělné práce s přírodními materiály, barevné prostředí školy, či třeba dramatická výchova, to vše, jak známo, vytváří a podporuje v člověku neocenitelnou vlastnost, které se říká kreativita. Ta nemusí být ovšem spjata pouze s uměním. Dost nám pomáhá v životě samotném a mimo jiné také posouvá svět směrem kupředu. Tímto mírným odbočením jsem se dostal k jádru oné „oblasti", které jsem kdysi výrazným způsobem na WŠ nabyl.

Na úplný závěr této rozvolněné odpovědi bych ještě rád podotknul, že kdyby moji rodiče tehdy nebyli tak odvážní a nedali mne do první třídy nově vznikající alternativní školy, tento článek byste teď zcela jistě nečetli. Díky!

Jak vidíte WŠ z pohledu dospělého?

Jelikož jsem WŠ absolvoval, učím na ní a mám za sebou i nějaké ty waldorfské semináře, můj pohled je především velmi zaujatý. Zaujatý v tom nejlepším slova smyslu. Myslím si, že WŠ je velmi dobrou součástí výbavy pro život.

Co si myslíte o waldorfské pedagogice obecně?

V obecných rovinách moc často neuvažuji a ani to příliš neumím. Takže bych rád místo toho popřál hezké počtení a pevně věřím, že se tento článek dostane do širšího okruhu čtenářů, nejen toho waldorfského.

Rozhovory s absolventy waldorfské školy:

4. Dita Tomsová: Forma a způsob výuky je stále to, co se mnou rezonuje

2. Kristýna Šoltesová: Láska k učení mě provází celým mým životem

1. Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích
Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí

Nejčtenější články

10.07.: Výměna povrchů v turnovské ulici 5. května začne 15. července
11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT