Na hradech a zámcích probíhá i v září bohatý program

08.09.2019 10:12:22 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj

Na hradech a zámcích probíhá i v září bohatý program

I po Hradozámecké noci, která proběhla na konci srpna, je na památkách v Libereckém kraji a okolních krajích připraven bohatý program. Některé akce se konají v rámci Dnů evropského dědictví od 7. do do 15. září. Prohlédněte si podrobný program až do konce září.

I na září je naplánováno mnoho doprovodných akcí – na Kuksu proběhne Mezinárodní noc pro netopýry a také vinobraní, na Náchodě proběhnou již tento týden vyhlášené Kuronské slavnosti doplněné večerními prohlídkami zámku. Ve stejný termín proběhne Italská slavnost v Litomyšli, která připomene výročí 20 let od zápisu zámku na seznam světového dědictví UNESCO. Na Zákupech se chystá výstava jiřinek, na Bezděz zamíří šermíři a návštěvu Trosek zpestří ukázky sokolníka. Rodinná akce Draci v akci je naplánována na tuto sobotu na Hrubém Rohozci.

Září je již neodmyslitelně spjato se Dny evropského dědictví, do letošního ročníku se zapojily správy objektů Litomyšl, Ratibořice, Náchod, Opočno a Hrádek u Nechanic speciálními prohlídkami a přednáškami (viz přiložený přehled akcí), na Liberecku potom hrad Grabštejn, který nabízí alternativu i pro dětské návštěvníky, zámek Zákupy zpřístupněním zámecké kuchyně, prádelny a ledárny, Bezděz obsadí šermíři. Konec září bude opět patřit Gallasům a Clam-Gallasům – na Frýdlantě se bude v zámecké kuchyni vařit a péct dle dobových receptů, na Lemberku proběhnou prohlídky zaměřené na stavební úpravy za vlastnictví Clam-Gallasů a návštěvníci tak uvidí prostory, které se dosud veřejnosti nezpřístupnily, jako jsou půdy, bývalý domek nočního hlídače a další. Kromě toho bude poslední zářijový víkend otevřena Bredovská zahrada s možností komentovaných prohlídek.

Liberecký kraj

• 6. - 8. 9.: státní zámek Zákupy - Výstava jiřinek. V. ročník výstavy jiřinek se už podruhé uskuteční přímo v zařízených v interiérech, které si návštěvníci budou moci mimořádně prohlédnout sami bez průvodce vlastním tempem. V neděli 8. 9. 2018 po skončení výstavy (cca kolem 16.15 hod.) si návštěvníci budou moci vybrané jiřinky odnést.

• 7. 9.: státní zámek Hrubý Rohozec - Draci v akci. Zábavný rodinný den na zámku. Soutěžní stezka pro děti, dračí bitva, dračí svatba, střelba z luku a kuše, královská etiketa, pohádky, kreativní dílničky a škola šermu. Dětské prohlídky zámku ZDARMA. Vstupné na prohlídku zámku pro dospělé na okruh 1 a 2 jen za 20 Kč. Od 10 do 16:30 hodin.

• 7. 9.: státní hrad Trosky - Sokolnické ukázky.

• 7. - 8. 9.: státní hrad Bezděz - Dny evropského dědictví. Šermíři Corvus Milites-fantasy vystoupení.

• 14. 9.: státní hrad Grabštejn - Dny evropského dědictví: Grabštejn za (Clam-) Gallasů. Den evropského dědictví poodhalí historii a stavební aktivitu za doby posledních majitelů grabštejnského hradozámeckého areálu. Pro návštěvníky budou připraveny speciální prohlídky. Malí návštěvníci budou mít navíc možnost zažít dětskou interaktivní prohlídku, při níž si vyrobí i postavičku clam-gallasovského papouška, jehož hrob se nachází v podhradí. Návštěvníci speciálních prohlídek pak budou moci ochutnat dobovou specialitu uvařenou na ohni přímo na nádvoří. Rezervace nutná! (tel.: 482 724 301, e-mail: grabstejn@npu.cz).

• 14. - 15. 9.: státní hrad Bezděz - Jedna země, jeden král. Šermířský víkend pro děti. Kovářská dílna na nádvoří. Účinkuje skupina Pancharti. Začátek vystoupení od 11, 12:30, 14 a 15:30 hodin.

• 14. - 15. 9.: státní zámek Zákupy - Dny evropského dědictví. Mimořádné zpřístupnění běžně nepřístupného historického provozního zázemí (zámecké kuchyně, prádelny a ledárny).

• 19. 9.: Krajská vědecká knihovna v Liberci - Přednáška Grabštejn - hrad, nebo zámek? Přednáší kastelánka hradu Grabštejn Ing. arch. Iva Bártová. Přednáška se koná v Krajské vědecké knihovně v Liberci od 18 hodin.

• 28. 9.: státní hrad a zámek Frýdlant - Jak se vařilo a peklo u Clam-Gallasů. Ukázky jídel a ochutnávka specialit i obyčejných pokrmů z dob Gallasů a Clam-Gallasů. Vše navařeno v zámecké kuchyni.

• 28. - 29. 9.: státní zámek Lemberk - Komentované prohlídky Bredovské zahrady. Speciální prohlídky zaměřené na proměny zahrady a letohrádku od 18. do 20. století. Provází Mgr. Renata Tišerová z ÚOP v Liberci. Možnost prohlídky panelové výstavy uvnitř Bredovského letohrádku.

• 28. - 29. 9.: státní zámek Lemberk - Po stopách clam-gallasovských stavebních úprav. Speciální prohlídky zaměřené na stavební úpravy provedené Clam-Gallasy včetně prohlídky běžně nepřístupných prostor jako jsou půdy, bývalý domek nočního hlídače a úřednická vstupní věž. V těchto dnech mají návštěvníci také možnost zúčastnit se komentovaných prohlídek Bredovské zahrady a také vystoupat na zámeckou středověkou věž.

• do 30. 9.: státní hrad Bezděz - Výstava Oprava velké hradní věže, aneb 20 let od otevření. Purkrabský palác.

• do 31. 10.: státní zámek Lemberk - Zámek Lemberk po roce 1918. Výstava věnovaná Clam-Gallasům a dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918-1945.

Pardubický kraj

• 7. 9.: státní hrad Kunětická hora - Dožínky. V amfiteátru pod hradem.

• 7. 9.: státní zámek Litomyšl - Italská slavnost v Litomyšli. Odpolední a večerní slavnost věnovaná sladké Itálii za nádhernou italskou renesanci, v které je postavený litomyšlský zámek a díky níž je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Připravujeme španělskou hudbu, ochutnávku italských dobrot, degustaci moravských i italských vín a další. Akce k výročí 20 let od zápisu zámku v Litomyšli na seznam světového dědictví UNESCO! Spojeno s Národním zahájením Dnů evropského dědictví.

• 8. 9.: státní hrad Kunětická hora - Dny evropského dědictví. Bezplatné zpřístupnění pernštejnských sklepení pod hradním nádvořím spojené s ochutnávkou vín.

• 21. 9.: státní hrad Kunětická hora - Kunětické vinobraní. Celodenní degustace vybraných vín a doprovodný program pro celou rodinu. Více informací na: http://www.festing.cz/eventy/kuneticke-vinobrani/

• 29. 9.: státní zámek Litomyšl - Svatomichalská mše. V zámecké kapli.

• do 29. 9.: státní zámek Litomyšl - Výstava Balet s rodokmenem. Panelová výstava (ve spolupráci s Národním divadlem) propojuje zámek v Litomyšli s nejstarším baletním titulem Marná opatrnost, který má nečekanou souvislost na vzácné zámecké divadlo z r. 1797. V arkádách v přízemí - bezbariérová, vstup volný.

• do 28. 10.: státní zámek Litomyšl - Zámecká fotografická soutěž na téma Renesanční inspirace zámku v Litomyšli. 5. ročník zámecké fotografické soutěže o volné vstupenky na rok 2020, publikace a drobné ceny od státního zámku a Národního památkového ústavu. Akce k výročí 20 let od zápisu zámku v Litomyšli na seznam světového dědictví UNESCO.

Královéhradecký kraj

• 6. 9.: hospitál Kuks - Mezinárodní noc pro netopýry na hospitálu. Večerní procházka po hospitálu a okolí s následnou ukázkou odchytu netopýrů.

• 7. 9.: státní zámek Náchod - Kuronské slavnosti. Celodenní bohatý kulturní program v celém zámeckém areálu, konaný na počest kuronského a zaháňského vévody Petra Birona, divadlo, hudba, řemeslné trhy, atd.

• 7. 9.: státní zámek Náchod - Ze života na zámku. Prohlídky expozice Na dvoře vévodském s průvodci v kostýmech, vyprávění o životě na zámku a v podzámčí. V 11, 13, 15 a 16 hodin.

• 7. 9.: státní zámek Náchod - Pokoje vévody kuronského po setmění. Na vědomost se dává, že ve večerních hodinách v den oslav příjezdu vévody kuronského si mohou hosté prohlédnout zámecké komnaty, kde je osobně přijme Petr Biron se svojí manželkou Dorotheou von Meden. Aby však zámecký správce měl přehled o vaší návštěvě, je nutné ji ohlásit předem na tel.: 491 426 201, 773 771 818 nebo e-mailem: nachod.objednavky@npu.cz Od 21, 21:30, 22, 22:30 a 23 hodin. Vstupné: plné 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 400 Kč.

• 7. 9.: státní zámek Opočno - Jan Václav Bergl - vídeňský malíř ze Dvora Králové nad Labem - přednáška v zámecké tabulnici.

• 8. 9.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Dny evropského dědictví na Hrádku u Nechanic. Speciální prohlídky zámku v rámci Dnů evropského dědictví.

• 14. 9.: hospitál Kuks - Vinobraní na Kuksu.

• 14. 9. státní zámek Náchod - Dny evropského dědictví (EHD). Zámek Náchod jako dějiště české literatury - prohlídka zámku zaměřená na povídky a příběhy regionálních spisovatelů např. Jirásek, Škvorecký. Od 11, 13 a 15 hodin.

• 14. 9.: státní zámek Ratibořice - Dny evropského dědictví 2019. Příběh zámku a zámek příběhů - vzpomínka na vévodkyni Zaháňskou. Letos v listopadu uplyne již 180 let od úmrtí nejznámější majitelky ratibořického zámku, „paní kněžny" z Babičky, Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské. Jejímu životnímu příběhu věnujeme podzimní procházku interiéry jejího milovaného letního sídla. Délka prohlídky 90 až 120 minut, kapacita prohlídky maximálně 20 osob. Vzhledem k obsahové a časové náročnosti prohlídek zvažte účast dětí do 12 let. Začátky prohlídek v 16 a v 17 hodin. Vstupné 150 Kč. Vstupenky je nutno rezervovat předem nejpozději do 14 hodin 13. 9. 2019. Rezervace prohlídek a podrobné informace na telefonním čísle +420 491 452 123 (v pracovních dnech v čase od 7 do 14 hodin).

• 28. 9.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Hrádkem křížem krážem. Speciální komentované prohlídky s nahlédnutím do běžně nepřístupných prostor zámku.

• do 31. 10.: státní zámek Opočno - Pistole z opočenských depozitářů. Pro potřeby výstavy bylo z prostor mimo návštěvnické trasy sneseno 21 dosud nevystavovaných pistolí vyrobených v 17. až 20. století. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dny evropského dědictví na Valdštejně doplní varhanní koncert
Na Valdštejně se chystají na vrchol prázdninové sezony
Nepřístupné památky blíže lidem, i to jsou Dny evropského dědictví
Jilemnické poznávání odstartuje Dny evropského dědictví v Jilemnici
Jak bude probíhat Hradozámecká noc v Libereckém kraji
Malá Skála láká za tajemstvím Pantheonu
Liberecký kraj neznámý: Z hradu Štěpanice zůstaly zbytky paláce a věže
Via ferrata: adrenalinová ochutnávka na Vodní bráně
Dětské prohlídky na Valdštejně sklízí úspěch!
Méně známé místo v kraji je i skalní hrad Stohánek
Vyhlídka Terezínka, další méně známé místo Libereckého kraje
Hrady a zámky zvou v srpnu na řemeslníky i Strašidlo cantervillské
Rozhledna Járy Cimrmana se nepyšní výškou, ale hloubkou
Méně známé, ale zajímavé místo kraje: Dutý kámen
Méně známá místa kraje: Harrachovská hrobka v Horní Branné
Zřícenina hradu Bradlec u Lomnice: místo, které stojí za návštěvu
Liberecký kraj představuje méně známá místa: Sirný pramen
Projekt památkového ústavu se zaměřuje na šlechtické rody z Liberecka

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny
Chystají Týden čtení v Turnově
Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Nejčtenější články

23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května
23.05.: Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT