Nad Staroměstským náměstím a stromem ze Semil se vznesou andělé

29.11.2019 16:28:32 | Autor: Hana Tietze | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily,Liberecký kraj

Nad Staroměstským náměstím a stromem ze Semil se vznesou andělé

Návštěvníci největších Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze prožijí Andělské Vánoce. Sváteční atmosféru navodí dekorace s tématikou andělů, bohatě zdobený strom ze Semil, který se bude pravidelně rozsvěcet na dvě hudební melodie, i vůně typických vánočních pochutin podávaných z kompostovatelného nádobí.

Chybět nebude každodenní kulturní program na multifunkčním pódiu s řadou doprovodných projektů. Vánoční trhy začnou v sobotu 30. listopadu 2019 a potrvají do 6. ledna 2020.

Organizátorem největších vánočních trhů v České republice je již pošestnácté společnost Taiko. „Andělé patří odjakživa mezi symboly dobra a my jsme je proto letos vybrali, aby střežili v centru Prahy kouzlo Vánoc. Kromě důrazu na ekologii v podobě dalších investic do rozvoje projektu 100% BIO jsme letos zainvestovali i do průběžného posílení úklidu v okolí Staroměstského náměstí. Při výběru sortimentu preferujeme české produkty, dodavatele, značky a výrobky. Viditelnou změnou prošly i všechny prodejní stánky na Staroměstském náměstí, které jsou nově vyhotoveny v kombinaci kovu a obkladů z přírodního dřeva. Poskytujeme výrazně větší prostor charitě a charitativnímu prodeji. Věříme, že inovací a novinek je na trzích tolik, že Vám na jejich prohlídku jedna návštěva rozhodně nebude stačit," řekl Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

Navýšení investic do ekologie a úklidu okolí trhů

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze<br />Autor: Archiv Taiko, a. s. Vánoční trhy v centru Prahy pokračují v ekologickém projektu 100% BIO, a proto si i o letošních Vánocích budou moci všichni jejich hosté vychutnat veškeré pochutiny a nápoje ze 100% BIO kompostovatelného nádobí.

„Přestože toto inovativní a ekologicky šetrné řešení přináší až desetkrát vyšší náklady na speciální ekologickou likvidaci odpadu, půjdeme i nadále touto cestou. Rozhodli jsme se v letošním roce navýšit o 50% množství odpadu, který je likvidován plně ekologicky v bioplynové stanici. Pro představu - v loňském roce nás likvidace speciálního servisního materiálu stála více než 300 tisíc korun, letos se takto investovaná částka bude blížit půl milionu korun," upřesnil Michal Navrátil, obchodní a komerční ředitel společnosti Taiko.

Veškerý servírovací materiál ve 100% BIO kompostovatelném provedení zavedly největší Vánoční trhy od loňského roku. Na trzích budou opět umístěny speciální „chytré" koše - BigBelly, které kromě možnosti třídění, zároveň odpad i průběžně lisují a výrazně snižují jeho výsledný objem.

Společnost Taiko se bude podílet i na úklidu odpadků v nejbližším okolí Staroměstského náměstí. Každý den budou její zaměstnanci, oblečení do speciálních bílých overalů, uklízet prostory kolem stávajících odpadkových košů, tak aby nepořádkem nehyzdily své okolí. Odpad uloží do pytlů, které budou pravidelně odváženy specializovanou odpadovou firmou. Společnost Taiko, a.s. do tohoto posílení úklidu investuje částku zhruba 230 tisíc korun. Celkově se tak navýší rozpočet součtem investic do rozšíření projektu 100% BIO a úklidu na částku převyšující jeden milion korun.

„Jsme rádi, že se naše trhy pravidelně umísťují v hodnoceních v TOP 5 na světě. Zároveň je skvělé, že nabízejí jídlo v kompostovatelném nádobí a věříme, že jejich vizuální stránka bude zase o něco lepší díky úklidu v okolí Staroměstského náměstí," řekl na tiskové konferenci radní Hlavního města Prahy Jan Chabr.

„Vánoce a vánoční trhy v Praze jsou neodmyslitelně spjaty s větší koncentrací lidí na některých místech, proto stejně jako každý rok zavádíme preventivní bezpečnostní opatření," upřesnil náměstek primátora Petr Hlubuček.

Andělé vznášející se nad hlavami návštěvníků 

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze Všechna tři centrální náměstí propojí téma Andělských Vánoc. Staroměstské a Václavské náměstí i náměstí Republiky se obléknou do tradičních barev - zlaté a bílé s detaily červené a zelené. Centrem dění se stane Staroměstské náměstí s dvaadvacetimetrovým smrkem ztepilým, který letos přijel do Prahy ze Semil v Libereckém kraji.

Na něm se již tuto sobotu rozzáří čtyřicítka andělů spolu se 4,5 kilometru led světelných řetězů v teplé bílé barvě. Doplní je ještě bílé a červené koule, hvězdy a perníčky. Pod stromem najdou návštěvníci z jedné strany Betlém a z druhé strany zasněženou vesničku, která bude sloužit jako fotokoutek. Andělé se objeví také nad hlavami návštěvníků. „Nad hlavami návštěvníků se objeví andělé, kteří se budou vznášet okolo centrálního stromu. Ti budou navíc svítit, takže zvlášť večer bude iluze létajících andělů téměř reálná," popsal Jakub Olbert, ředitel společnosti SOS Dekorace.

Vánoční strom se poprvé rozsvítí v sobotu 30. listopadu v 16,30 hodin na titulní skladbu z Krkonošských pohádek, kterou složil Vadim Petrov. „Krkonoše patří k mému dětství a vztah k této části naší země a tamní vyprávění o spravedlivém Krakonošovi mě celoživotně naplnil láskou. Všechnu tuto lásku jsem mohl vtělit do hudby v Krkonošských pohádkách," řekl Vadim Petrov. Poté se bude rozsvěcet v každou půlhodinu, a to po celou dobu trvání trhů (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 hodin). Střídat se bude s písní na melodii Somewhere in my memory od Johna Williamse. Animátoři vytvořili pro tyto melodie zcela nové animace rozsvěcení stromu.

Andělé se jmény se objeví také ve štítech stánků a na vyhlídkovém mostě. Chybět nebudou oblíbené fotokoutky - tentokrát ve tvaru obřího adventního věnce se jmelím - a na trhy se vrátil také loni oblíbený Popelčin střevíček. Kompletně v novém designu se poprvé představí návštěvníkům prodejní stánky na Staroměstském náměstí, které jsou v provedení kombinace kovu a obkladů z přírodního dřeva. Novinkou je také dekorativní barevný pás na jejich střechách. Sněhově bílou letos osvěží textilní šerpy v kombinaci červené a zelené. Na vybraných místech ozdobí stánky také truhlíky s živým chvojím a větvemi cesmíny. Na ploše tržiště se objeví také živé stromky v květináčích, které po pražských trzích najdou své místo v pražských lesoparcích.

Na multifunkčním pódiu vystoupí téměř čtyři a půl tisíce účinkujících

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze<br />Autor: Archiv Taiko, a. s. Centrem kulturního dění se tradičně stane po celou dobu trhů pódium na Staroměstském náměstí. Každý den se zde odehrají vystoupení folklórních i dětských souborů z České republiky i ze zahraničí, charitativní a doprovodné akce, taneční vystoupení i programové bloky pro děti a dospělé.

Nejmenší se opět dočkají promítání pohádek a večerníčků přímo na pódiu. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční akce, jako je Mikuláš, Česká mše vánoční ´Hej mistře´ Jana Jakuba Ryby, rozlévání rybí polévky nebo Zvonohru Petra Manouška a mnoho dalších.

„Všichni vystupující už připravují svůj program, aby co nejvíc svátečně naladili návštěvníky Vánočních trhů. Chybět nebudou tradiční oblíbené akce, ale na trzích je také v rámci různých charitativních projektů možné slyšet populárních kapely či zpěváky, kteří se zapojí do zpívání svátečních písní a koled," upřesnila Libuše Klinková, manažerka programu trhů. (Mirai 30.11., Tomáš Klus a Support Lesbiens 7.12. Čechomor 11.12. atd.)

Důraz na české značky, výrobky, produkty a dodavatele

Největší Vánoční trhy v České republice nabízejí výrobky od českých dodavatelů. Návštěvníci si tak mohou pochutnat na klobásách a hamburgerech z českého masa, na víně z Rakvic nebo například na tradičních českých limonádách, vánočních sladkostech a cukroví od tuzemských výrobců. Nově bude možné na trzích ochutnat českou specialitu - knedlíky plněné uzeným masem nebo sladké knedlíky s ovocem.

Prodejci nabídnou především vánoční zboží, kde budou opět převládat české výrobky. Oblíbené jsou především české foukané koule, ozdobičky ze slámy a šustí, ručně tkané dečky a háčkované ozdobičky z Moravy, dřevěné betlémy, nebo perličkové vánoční ozdobičky z foukaných skleněných perlí z dílny v Jizerských horách. Hosté trhů mohou nakupovat v 99 prodejních stáncích na Staroměstském a 26 stáncích na Václavském náměstí.

Více prostoru pro charitativní projekty

Vánoční trhy rozšíří charitativní prodej na Staroměstském náměstí. V blízkosti pódia vznikne charitativní koutek s několika stánky, kde se budou po dobu trhů střídat různá sdružení, nadace, spolky a chráněné dílny, které budou na místě bez placení nájmu prodávat svoje výrobky. Pomoci tak bude možné například spolku Shaman-ka (zájmová činnost pro děti a mládež), spolku Pes nejvěrnější přítel (péče o staré a nemocné psy), spolku Mary´s Meals ČR (podpora dětí v rozvojových zemích), sdružení SALET z.s. (pomoc handicapovaným), spolku Klub ŽAP (podpora žen s rakovinou), obecně prospěšné službě ELPIDA o.p.s ( pomoc seniorům), spolku Behproutulky (pomoc zvířatům a útulkům), Občanskému sdružení Smíšek (děti v tíživé situaci), nebo dennímu stacionáři Modrý klíč o.p.s. (chráněné dílny: pekařství).

Vánoční strom ze Semil už teď pomáhá potřebným

Příprava převozu vánočního stromu v Semilech pro Staroměstské náměstí<br />Autor: Petr Ježek Smrk ze Semil je už v těchto dnech součástí charitativního projektu Hitrádia City Rozsviťte s námi Prahu. Každý zájemce může poslat dárcovskou DMS a symbolicky si tak rozsvítit vlastní žárovku na webových stránkách rozsvittesnamiprahu.cz. Letošní výtěžek sbírky pomůže dětem, které prodělaly hemato-onkologické onemocnění, a dětem, jejichž onemocnění neumožňuje účast na běžných ozdravných pobytech. Předání šeku společnosti Sluneční paprsek s vybranou částkou proběhne po prvním rozsvěcení vánočního stromu 30. listopadu 2019 na Staroměstském náměstí v Praze.

Smrk ztepilý bude pomáhat i po skončení vánočních trhů. Zatímco na větvích si tradičně pochutnají zvířata z pražské zoologické zahrady, dřevo využijí do posledního kousku brněnští truhláři, kteří z něj již podruhé vyrobí stoly. Nejméně polovinu výtěžku z jejich prodeje navíc věnuje truhlářská dílna na výsadbu nových vzrostlých stromů.

Provozní doba prodejních stánků

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřené na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Vybrané stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci. Vyhlídkový most bude zavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31. 12. 2019 - 1. 1. 2020) v době od 22 do 9 hodin.

Program Vánoční trhy na Staroměstském náměstí 2019/2020

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze<br />Autor: Archiv Taiko, a. s. Sobota 30. listopadu
29. Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena
11.20 - 11.40 MEDICUS - pěvecký sbor (LV)
11.40 - 12.00 Frauenchor Veckenstedt - pěvecký sbor (DE)
12.00 - 12.20 COLLEGIUM IUVENUM - pěvecký sbor
12.20 - 12.40 Northwest University PUK Choir - pěvecký sbor (JAR)
12.40 - 13.00 Severáček - pěvecký sbor
13.00 - 13.20 GESUALDO CHAMBER CHOIR (HU) - pěvecký sbor
13.40 - 14.00 Primavera - pěvecký sbor
14.00 - 14.20 Cantamus - pěvecký sbor
14.20 - 14.40 Pěvecký sbor Hlahol, Chomutov
15.20 - 15.40 DUHA Ostrava - pěvecký sbor
15.40 - 16.00 Cantabundus - pěvecký sbor
16.00 - 16.15 GAUDEAMUS - pěvecký sbor (PL)
16.30 Rozsvícení vánočního stromu
17.00 - 17.30 Rozsviťte s námi Prahu - předvánoční charitativní projekt Hitrádia City - předání šeku spolku Sluneční paprsek 17:30 Rozsvícení vánočního stromu
17.35 - 18.00 Tuba Trombonum - vánoční koledy
18.00 - 18.45 Smíšený pěvecký sbor Fontána, Mariánské Lázně
19.00 - 19.45 BelVoce Bad Vilbel e.V. pěvecký sbor (DE)
19.45 - 20.30 Pěvecký sbor Wings a Křídla

Neděle 1. prosince
10.00 - 15.00 Dětské vánoční dílny
16.00 - 16.30 DPS Hlásek Základní školy Písečná, Chomutov - pěvecký sbor
17.00 - 17.30 Dětská opera Praha - klasický zpěv a tanec
17.35 - 17.45 Večerníček s Českou televizí
17.45 - 19.00 Bakchus - vánoční koncert historické hudby
19.30 - 20.30 Záznam 1. adventního koncertu ČT z břevnovského kláštera

Kompletní program trhů až do Nového roku najdete v příloze

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na Staroměstském náměstí se už rozzářil strom ze Semil
Náměstí v Pojizeří o víkendu opět rozzáří vánoční stromy
FOTO: Vánoční strom pro Staromák se vydá ze Semil na Prahu
Praha našla Vánoční strom, vyrostl v Semilech
Vánoční strom v Rynolticích pokácen. Transport zamíří do Prahy
Vánoční strom pro Prahu letos přijede z libereckých Rynoltic

Ke stažení

Kompletní program vánočních trhů na Staroměstském náměstí 2019

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj opět podpoří statisíci obnovu kulturních památek

Obnovu kulturních památek dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Proto opět krajské zastupitelstvo schválilo vyhlášení dotačního programu s názvem 7.3 Stavebně historický průzkum. Je zaměřený na komplexní poznání historie, stavebního vývoje a současného stavu kulturních památek na území regionu. Zpracovaný stavebně historický průzkum poslouží jako výchozí podklad pro obnovu dané kulturní památky. „Je to vlastně předstupeň stavební obnovy památky a my se snažíme tímto dotačním programem motivovat další vlastníky památek, aby si stavebně historický průzkum nechali zpracovat a chápali ho jako výchozí podklad pro kvalitní péči či obnovu objektu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kampaň A dost… aktuálně pro seniory
Enduro ples opět chystají v bozkovské sokolovně
Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií
Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy

Nejčtenější články

23.02.: Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
24.02.: Turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band hrála v Senátu
24.02.: Investice v turnovských městských budovách přinesou úsporu energií

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT