NOTDIS: Přáli bychom si vybudovat stálou divadelní scénu v Turnově

19.07.2022 19:27:01 | Autor: Bára Nováková | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

NOTDIS: Přáli bychom si vybudovat stálou divadelní scénu v Turnově

Divadelní soubor NOTDIS - Nová turnovská divadelní scéna - má momentálně okolo 15 členů, mezi nimiž můžete nalézt studenty herectví na DAMU, absolventy herectví na konzervatořích, studenty scenáristiky a dramaturgie na FAMO, animace, ale také třeba divadelní produkce. Co v minulosti divadelní soubor nastudoval? Kde NOTDIS můžeme v nejbližší době vidět? Dozvíte se v rozhovoru, kde za soubor odpovídal Vojtěch Franců.

NOTDIS je nezávislý divadelní soubor původem z Turnova, jenž se vyznačuje především autorským přístupem, který při tvorbě inscenací uplatňuje jak při práci s dramatickým textem, tak při tvorbě vlastních textů. Jako náměty si mimo jiné pravidelně vybírá literaturu 19. století, kterou interpretuje moderním divadelním jazykem a snaží se ji tak předat současnému divákovi.

Představení divadelního souboru NOTDIS<br />Autor: Archiv NOTDISKdy vznikl divadelní soubor NOTDIS?

Historie souboru sahá až k turnovské Základní umělecké škole, kde pod vedením Aleny Tomášové vznikl někdy kolem roku 2009. Od té doby se jeho sestava proměnila, ovšem většina členů zůstala a téměř všichni se dnes věnují uměleckým oborům ve škole nebo v profesionálním životě.

Co vás vedlo k založení divadelního souboru?

Určitě snaha o postupnou profesionalizaci. Turnov je krásné město, kulturně nesmírně bohaté. Působí tu celá řada souborů a různých uskupení. Takřka každý týden je možné zavítat do divadla na kvalitní představení, v létě připravuje Kulturní centrum rozmanitý program před KC Střelnice, kam se sjíždí diváci z širokého okolí. Co ovšem Turnov nemá, to je stálá divadelní scéna. A to je škoda! Je to běh na dlouhou trať, ale třeba se jednoho dne v Turnově stálý profesionální soubor objeví. My bychom si časem přáli onu stálou scénu ve městě vybudovat...

Co jste v minulosti nastudovali?

Rádi vzpomínáme například na představení Dekanémor, což byl takový první záchvěv, díky kterému jsme si uvědomili, že bychom chtěli hrát víc. Byla to krátká dramatizace Dekameronu ve stylu commedia dell´arte a odehráli jsme to skoro 70x. Minulý rok jsme uvedli i druhý díl téhle pouliční komedie: Kdekrademor, s nímž jsme vyjeli na rozsáhlé hrado-zámecké turné po celé republice. Vždy nás bavilo autorské divadlo, ale už před třemi se objevila v podobě představení Strašidlo Cantervillské, inspirace 19. stoletím, kterému se nyní věnujeme podrobněji...

Představení divadelního souboru NOTDISCo v blízké budoucnosti chystáte?

Právě máme plné ruce práce s probíhajícím letním turné. Letos jsme poprvé vyjeli na Slovensko a během týdne jsme navštívili pět úžasných hradů či zámků, kde jsme hráli naši komedii Kdekrademor, a to jsme si moc užili!

Už v srpnu začneme zkoušet novou inscenaci, která se bude dotýkat prusko-rakouské války. Ale nebude to žádná historická hra! Podobně jako naše nejnovější inscenace: Barbora: kresby z Ještědí, se budeme snažit v dávno zapomenuté knize od Františka Xavera Svobody pojmenovat aktuální témata - to nás totiž na literatuře 19. století nejvíce baví a fascinuje. V téměř nečtených příbězích je možné najít neuvěřitelné množství inspirace i paralel se současným světem.

Na podzim bychom chtěli odehrát většinu z našich představení v Kafe Ořech v Mnichově Hradišti a 10. prosince chystáme druhý ročník jednodenního festivalu v turnovském divadle...

Jaké jsou vaše dlouhodobé plány?

Rádi bychom soubor postupně profesionalizovali a hráli po celé republice, jako dosud. Chtěli bychom každý rok vytvořit představení a inspiraci hledat v dílech 19. století. Naším dalším dlouhodobým cílem je přivážet divadlo do míst, kde se běžně nevyskytuje. Do okrajových částí republiky nebo na hrady a zámky...

Představení divadelního souboru NOTDIS<br />Autor: Archiv NOTDIS Kde vás v nejbližší době můžeme vidět?

Léto je v plném proudu a s ním také druhý ročník našeho Hrado-zámeckého turné. V nejbližší době budeme hrát v Jindřichovicích pod Smrkem, na Velharticích, na Landštejně, v Novém Městě nad Metují, ale také v domovském Turnově, kde 18. srpna uvedeme představení Barbora: Kresby z Ještědí. Kromě Barbory a Kdekrademoru máme na repertoáru také adaptaci Erbenovy balady Lilie, kterou pod názvem Vy mlčíte, Karle? uvádíme už třetím rokem. Rádi vás uvidíme na jakékoliv naší repríze. Celý program naleznete na webu notdis.cz nebo na sociálních sítích.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přijďte oslavit čtrnáctiletou historii turnovského DS Kámoš Drámoš

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desná zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Volejbalisté Malé Skály končí ve 2. lize čtvrtí
Florbal Turnov: Muži sestupují do divize
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna
Výstavu Vymknuté výmyky zakončí komentovaná prohlídka

Nejčtenější články

28.03.: V Železném Brodě se srazila dvě auta
27.03.: Krajský titul 2022/ 2023 získali hokejisté Turnova!
28.03.: Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT