Nová podoba koupání v Dolánkách je na světě

12.02.2022 22:09:56 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Dolánky,Turnov

Nová podoba koupání v Dolánkách je na světě

Jak by v budoucnu mohlo vypadat údolí Jizery v Dolánkách? Vzniknout by měl přírodní koupací biotop s jezírkem pro plavce, brouzdalištěm a čistící částí s vodními rostlinami. Postupně přibude také sociální zázemí pro návštěvníky.

Údolí Jizery patří k nejkrásnějším a neoblíbenějším lokalitám v Turnově. Prostor bývalého koupaliště v Dolánkách v mnohých z nás stále budí velkou nostalgii. Také dnes Dolánky každoročně ožívají především v letních měsících, kdy se místo plní nejen obyvateli Turnova, ale také návštěvníky a turisty.

Po zasypání bazénů po povodních v roce 2000 zůstávala otázka, jak areál dál kultivovat. Mezi zastupiteli města panovala shoda, že by zde měl vzniknout nový rekreační areál, který by podtrhl kouzlo tohoto místa. Koncem roku 2020 tak byla zadána studie „proveditelnosti" k možné realizaci přírodního koupacího biotopu. Firma VRV, a. s. nechala provést geodetické zaměření, geologický a hydrogeologický průzkum. Postupně byly posouzeny různé tvary a velikosti, umístění jezírek, způsob zásobení vodou a jejího čištění. Vše bylo hodnoceno z hlediska odhadovaných investičních i provozních nákladů. Na jaře roku 2021 pak byla zpracována jednoduchá architektonická studie podoby budoucího biotopu.

Vizualizace návrhu koupacího biotopu v Dolánkách<br />Autor: Archiv města Turnov Biotop bude umístěn mimo aktivní zónu záplavového území, zhruba v místě středně velkého bazénu původního koupaliště. Je navržen jako organický celek koupacího a čistícího jezírka. V architektonickém návrhu je počítáno také s obnovením zázemí pro návštěvníky na místě bývalého kiosku a terénními úpravami okolí.

Zvažováno bylo zásobení biotopu vodou z Jizery, které se ukázalo jako nereálné s ohledem na legislativní a majetkové poměry. Je vydáno několik povolení na nakládání s vodami v Jizeře s platností až do r. 2030. Pro další odběr vody v letních měsících nezůstává dostatečná kapacita. Vyloučena byla také varianta dotace vodou průsakem z podloží, protože podzemní voda se nachází nejvýše 2 m pod plánovaným dnem biotopu. Zamítnuto bylo zásobení vodovodem (odpadní vodou ze Šlejferny), kvalitní pitná voda bude zachována jako rezerva pro zásobení města.

Propracována tak byla varianta čerpání z vrtu s cirkulací. Čištění vody by probíhalo pomocí oběhových čerpadel v biologické čistící zóně s vodními rostlinami. Voda z vrtů by doplňovala pokles hladiny způsobeného odparem a dýcháním rostlin. Tato varianta se jeví jako nejvýhodnější rovněž s přihlédnutím k provozním nákladům.

Vizualizace návrhu koupacího biotopu v Dolánkách<br />Autor: Archiv města Turnov Předpokládané investiční náklady na vybudování navrženého biotopu s čistící částí jsou zhruba 9,5 milionu Kč. Provozní náklady ve variantě čerpání z vrtu s cirkulací jsou vyčísleny na 90 tisíc Kč/ rok bez DPH.

V současné době Město Turnov získalo souhlasné stanovisko ze strany Povodí Labe, s. p. a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Následovat bude zpracování podrobné projektové dokumentace včetně zajištění potřebných povolení. Město počítá s využitím některého z dotačních programů na zadržování vody v krajině. Realizace by mohla výhledově proběhnout v letech 2024-2025 také s ohledem na další priority Zastupitelstva města Turnov.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přírodní koupání v Dolánkách se bude dál rozvíjet
Koupaliště a letní areál v Maškově zahradě v Turnově doplnil i skatepark
FOTO: Nové koupaliště v Turnově pokřtilo skokem do vody vedení města
Při oslavách Dne vítězství otevřou v Turnově nové koupaliště
Dolánky jsou pro Turnováky znovu křižovatkou letních radovánek

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus. Více podrobností na Našem Jablonecku

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nejlepší knihovny jsou v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
Novým náměstkem hejtmana pro školství je Jiří Čeřovský
Semilská knihovna slouží mladým i seniorům
Hejtman Martin Půta se pyšní dekádou ve vedení Libereckého kraje

Nejčtenější články

27.11.: FOTO: Na prahu adventu v Semilech rozsvítili vánoční strom
29.11.: FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
28.11.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Libštátě 2022

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT