Nová podoba koupání v Dolánkách je na světě

12.02.2022 22:09:56 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Dolánky,Turnov

Nová podoba koupání v Dolánkách je na světě

Jak by v budoucnu mohlo vypadat údolí Jizery v Dolánkách? Vzniknout by měl přírodní koupací biotop s jezírkem pro plavce, brouzdalištěm a čistící částí s vodními rostlinami. Postupně přibude také sociální zázemí pro návštěvníky.

Údolí Jizery patří k nejkrásnějším a neoblíbenějším lokalitám v Turnově. Prostor bývalého koupaliště v Dolánkách v mnohých z nás stále budí velkou nostalgii. Také dnes Dolánky každoročně ožívají především v letních měsících, kdy se místo plní nejen obyvateli Turnova, ale také návštěvníky a turisty.

Po zasypání bazénů po povodních v roce 2000 zůstávala otázka, jak areál dál kultivovat. Mezi zastupiteli města panovala shoda, že by zde měl vzniknout nový rekreační areál, který by podtrhl kouzlo tohoto místa. Koncem roku 2020 tak byla zadána studie „proveditelnosti" k možné realizaci přírodního koupacího biotopu. Firma VRV, a. s. nechala provést geodetické zaměření, geologický a hydrogeologický průzkum. Postupně byly posouzeny různé tvary a velikosti, umístění jezírek, způsob zásobení vodou a jejího čištění. Vše bylo hodnoceno z hlediska odhadovaných investičních i provozních nákladů. Na jaře roku 2021 pak byla zpracována jednoduchá architektonická studie podoby budoucího biotopu.

Vizualizace návrhu koupacího biotopu v Dolánkách<br />Autor: Archiv města Turnov Biotop bude umístěn mimo aktivní zónu záplavového území, zhruba v místě středně velkého bazénu původního koupaliště. Je navržen jako organický celek koupacího a čistícího jezírka. V architektonickém návrhu je počítáno také s obnovením zázemí pro návštěvníky na místě bývalého kiosku a terénními úpravami okolí.

Zvažováno bylo zásobení biotopu vodou z Jizery, které se ukázalo jako nereálné s ohledem na legislativní a majetkové poměry. Je vydáno několik povolení na nakládání s vodami v Jizeře s platností až do r. 2030. Pro další odběr vody v letních měsících nezůstává dostatečná kapacita. Vyloučena byla také varianta dotace vodou průsakem z podloží, protože podzemní voda se nachází nejvýše 2 m pod plánovaným dnem biotopu. Zamítnuto bylo zásobení vodovodem (odpadní vodou ze Šlejferny), kvalitní pitná voda bude zachována jako rezerva pro zásobení města.

Propracována tak byla varianta čerpání z vrtu s cirkulací. Čištění vody by probíhalo pomocí oběhových čerpadel v biologické čistící zóně s vodními rostlinami. Voda z vrtů by doplňovala pokles hladiny způsobeného odparem a dýcháním rostlin. Tato varianta se jeví jako nejvýhodnější rovněž s přihlédnutím k provozním nákladům.

Vizualizace návrhu koupacího biotopu v Dolánkách<br />Autor: Archiv města Turnov Předpokládané investiční náklady na vybudování navrženého biotopu s čistící částí jsou zhruba 9,5 milionu Kč. Provozní náklady ve variantě čerpání z vrtu s cirkulací jsou vyčísleny na 90 tisíc Kč/ rok bez DPH.

V současné době Město Turnov získalo souhlasné stanovisko ze strany Povodí Labe, s. p. a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Následovat bude zpracování podrobné projektové dokumentace včetně zajištění potřebných povolení. Město počítá s využitím některého z dotačních programů na zadržování vody v krajině. Realizace by mohla výhledově proběhnout v letech 2024-2025 také s ohledem na další priority Zastupitelstva města Turnov.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přírodní koupání v Dolánkách se bude dál rozvíjet
Koupaliště a letní areál v Maškově zahradě v Turnově doplnil i skatepark
FOTO: Nové koupaliště v Turnově pokřtilo skokem do vody vedení města
Při oslavách Dne vítězství otevřou v Turnově nové koupaliště
Dolánky jsou pro Turnováky znovu křižovatkou letních radovánek

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.

Boží voda není pitná, pramen pod Valdštejnem vyhovuje

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že pramen Boží voda aktuálně není pitný, pramen pod Valdštejnem dle rozborů vyhovuje. Výsledky rozboru pramenů proběhly dne 18. září 2023 podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Den architektury pozve v našem kraji opět za architektonickými skvosty
Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
Nové ptačí budky vznikly v turnovských městských sadech
Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023
Sousoší a kašna u muzea ve Skálově ulici v Turnově prochází obnovou

Nejčtenější články

23.09.: V Roztokách u Jilemnice sjel autobus do příkopu
24.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
22.09.: Po střetu s nákladním autem v Rejdicích zemřel motocyklista

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT