Novinky v KRNAP: nová zonace, návštěvní řád a značení cyklotras

01.07.2020 16:17:45 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Novinky v KRNAP: nová zonace, návštěvní řád a značení cyklotras

Od 1. července se na území KRNAP mění několik věcí. Především vstoupila v platnost nová zonace KRNAP a ministerstvem životního prostředí byla nově na území KRNAP vyhlášena tři klidová území a mění se značení cyklotras vyhrazených Správou KRNAP.

Dosavadní tři číslované zóny KRNAP, lišící se svojí přírodovědnou hodnotou a kombinující pravidla péče o přírodu s nejrůznějšími regulacemi, se mění na zcela jinak pojatou zonaci managementovou . Ta stanoví pravidla péče o přírodu ve čtyřech nově definovaných zónách s ohledem na cíl té které zóny. Omezení pro výkon aktivit a činnosti v národním parku už neřeší zonace, ale pravidla stanovená zákonem - jednak pro celé území národního parku a speciálně pro území národního parku mimo zastavěná území obcí a zastavitelné plochy obcí. Nová zonace neobsahuje žádná omezení pohybu osob na území národního parku - ten je nově regulován vymezením tzv. klidových území, která mají chránit nejzranitelnější biotopy a druhy před nadměrnou a neusměrněnou návštěvností.

K 1. červenci Správa KRNAP v terénu vyznačuje první tři klidová území (z celkového počtu osmi klidových území) stanovená na území národního parku opatřeními ministerstva životního prostředí. Jedná se o dvě největší klidová území v hřebenových partiích Krkonoš a jedno na vrcholu Světlé a Černé hory. V terénu jsou klidová území vyznačena dvojím způsobem - červeným pásovým značením na stojících stromech (horní pruh kolem celého kmene a druhý spodní jen poloviční - přijde-li návštěvník ke stromu označenému dvěma vodorovnými červenými pruhy, je vše v pořádku a nepřekračuje zákon. Vidí-li pouze jeden pruh, ocitl se v klidovém území a musí je neprodleně opustit) a smaltovými cedulemi na sloupcích na cestách procházejících daným územím. Nejzásadnějším omezením pro návštěvníky v klidových územích je přísný zákaz vstupu do volného terénu mimo značené trasy, stejně jako tomu bylo v dosavadní I. zóně KRNAP. S novou zonací a klidovými územími se můžete seznámit na oficiálních stránkách Správy KRNAP https://www.krnap.cz/zonace-v-otazkach-a-odpovedich/. Zde také získáte odpovědi na nejčastější otázky týkající se zonace. Do opatření ministerstva životního prostředí lze nahlédnout na https://www.krnap.cz/data/File/sprava_np/navstevni_rad/ku01_krnap_hrebeny-zapadnich-krkonos.pdf.

V souvislosti se změnou zákona o ochraně přírody bylo třeba pozměnit Návštěvní řád KRNAP - v tomto informačním dokumentu Správa KRNAP zveřejňuje podmínky omezení a výčet aktivit, které jsou na území národního parku zakázány nebo omezeny právními předpisy, opatřeními obecné povahy nebo rozhodnutími vydanými podle tohoto zákona anebo podle jiných právních předpisů. Jeho nové znění najdete zde: https://www.krnap.cz/navstevni-rad-krnap.

Poslední novinkou je změna značení cyklotras v Krkonošském národním parku. Cyklistické značení bylo od roku 1996 tvořeno dřevěnými gravírovanými značkami s piktogramem cyklisty jedoucího do kopce, doplněným číslem trasy. Značky se připevňovaly na masivní dřevěné kůly vedle cest. Nově budou cyklisté jezdit podle barevného pásového značení (červené, modré, zelené či bílé) mezi dvěma žlutými pruhy. Na rozcestích pak budou cyklisty orientovat žluté kovové směrovky s barevnými hroty. Symbolika se poněkud přiblíží terénnímu značení Klubu českých turistů. Čtyřiačtyřicet dnes vyznačených tras čítá přes 400 km cest vyhrazených pro jízdu na kolech. Na plochu KRNAP s ochranným pásmem (550 km²) je to velké množství a spolu s Českým rájem se síť cyklotras KRNAP řadí mezi nejhustější cyklistické sítě v republice. Přestože se dřevěné gravírované cykloznačení vžilo a stalo se neodmyslitelným prvkem na každém rozcestí v horách, mělo i své technické limity. Jedním byla životnost cedulí a druhým nemožnost takto označit úseky ve městech a obcích, kde mnohdy jednoduše nešlo dřevěné sloupky zabudovat nebo značky jinak uchytit. Správa KRNAP proto využila změny Návštěvního řádu KRNAP a provedla i technologickou změnu značení cyklotras.

Jistou novinkou je i změna kategorie některých komunikací v KRNAP. Zejména se jedná o dřívější silnici vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Špindlerovu boudu, která se stala komunikací v kategorii „místní" a je nyní ve vlastnictví města Špindlerův Mlýn. V důsledku této změny zmizí na konci města značka zákazu vjezdu, a pokud město neučiní vlastní opatření, bude možné vjíždět vozidly až ke Špindlerově boudě. Zákaz vjezdu Správy KRNAP však bude i nadále platit na všech odbočkách z této místní komunikace. Další důležitou komunikací, kde došlo ke změně, je příjezdová komunikace na Zlaté návrší, která již není silnicí II. třídy, ale stala se účelovou komunikací. Tato změna však pro návštěvníky hor nebude mít zásadní význam, stávající zákaz vjezdu zde bude platit i nadále.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2019 získalo devět oceněných
Výjimečné přetížení Sněžky si vyžádalo nasazení ochranných sítí
Od 2. června opravují chodník od Růžové hory na Sněžku
Začíná další sezona na krkonošských loukách
Nová zonace KRNAP začne platit 1. července
Škodováci vysadili v Krkonoších 2 000 bříz
Právě vzniká Jelení hravá naučná stezka Správy KRNAP nad Špindlem
Krkonošskému národnímu parku je 57 let
Správa KRNAP opravila další kilometry cest
Rada a Správa KRNAP se dohodly na návrhu cest v klidových územích
Krkonoše zůstávají otevřené! Ministr vyjednal s Krakonošem ještě šanci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě

Od pondělí 22. července se znovu otevřela ulice Luční v Jablonci nad Nisou. Ta byla neprůjezdná od začátku letošního dubna, kdy město začalo rekonstruovat most. Oproti předpokládanému termínu se podařilo nový most dokončit o více jak týden dříve. Stavba vyšla městský rozpočet na 3,2 milionu Kč bez DPH. Více podrobností na Našem Jablonecku

Turnovské prameny prošly rozbory a jsou oba pitné

Poslední laboratorní rozbory vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody byly provedeny dne 10. července 2024. Výsledky rozboru obou pramenů vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V lomnickém klubu zazpívá Honza Křížek
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 26. až 28. července
Valdštejn se ponoří o víkendu do středověku
Den Geoparku UNESCO Český ráj bude v Kempu Sedmihorky
Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál

Nejčtenější články

25.07.: Po nehodě dvou aut u Jilemnice jsou tři zranění
25.07.: Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál
24.07.: Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT