Od listopadu je součástí Riegrova náměstí geologická expozice

12.12.2011 06:56:40 | Autor: TK | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Od listopadu je součástí Riegrova náměstí geologická expozice

V průběhu rekonstrukce Riegrova náměstí vyrostla v blízkosti fontány nízká zídka, která nedala spát mnoha Semilákům. V průběhu listopadu došlo k jejímu dokončení a je konečně jasné, že jde o geologickou expozici složenou z kamenů nacházejících se v Českém ráji.

Podle ohlasů se zdála lidem zídka na náměstí mírně řečeno „nehotová" s chaoticky řazenými kameny, místy neopracovanými. Jaký bude její účel? Proč vypadá stále „rozpracovaně" a jaký materiál byl na její stavbu vlastně použit? Tyhle a mnohé další otázky se honily hlavou malým, ale i větším zvědavcům.

Až postupem času a při bližším zkoumání si ti zvídavější povšimli určitého systému, jakým byly jednotlivé kameny zídky poskládány, a uvědomili si, že zdánlivá neopracovanost povrchu kamene by snad mohla být účelná. A měli pravdu. Zídka, která pomyslně odděluje klidovou část náměstí od komunikace opravdu má svůj jedinečný účel. Je připomínkou bohatství a pestrosti geologického bohatství geoparku Český ráj. 

„Při přestavbě Riegrova náměstí jsme chtěli připomenout obrovské geologické bohatství území kolem Semil. Ne nadarmo jsme součástí Geoparku Český Ráj. Nechtěli jsme stavět nefunkční památník, proto jsme zvolili zakomponování kamenů přímo do stavby náměstí - dlažby i kamenné zídky, která odděluje prostor silnice od vodního prvku," řekl starosta města Jan Farský.

Geologická expozice na náměstí v Semilech. Foto: Petr JežekKromě vedení města, architekta, zhotovitele a dalších se na přípravě podílel především ředitel Geoparku Český ráj Tomáš Řídkošil. Právě on vytipoval vhodné druhy kamenů, připravil doprovodné texty, navrhl uspořádání kamenů a také jednal s některými vlastníky pozemků.

„Kameny v zídce jsou srovnány od nejstarších po nejmladší. Můžeme zde vidět např. Bítouchovskou žulu, melafyr z Votrubcova lomu, melafyr z Bezděčína, ale také zkamenělé dřevo, olivínové pecky ze Smrčí, fylity z Podspálova a další. Kameny jsou záměrně opracovány jen z jedné strany, aby si každý mohl uvědomit krásu a strukturu leštěného kamene v porovnání s běžně viděným povrchem v přírodě. Doplněním této expozice je informace o 5 druzích žuly, která je v podobě kostek položena v kruzích okolo fontány,"  upozornil vedoucí odboru investic Městského úřadu Semily Vladimír Bělonohý.

V průběhu realizace postupně došlo k vytipování lokalit, samotnému výběru kamenů a jejich následnému opracování. Když byly kameny opracovány a usazeny na své místo, nastal čas pro výrobu a instalaci popisných tabulek. To se nakonec téměř po dvou měsících podařilo a v polovině listopadu se za kamennou zídkou u nové fontány objevily stojany nesoucí informace o jednotlivých kamenech, jejich nalezišti a vlastnostech. Zídka tak kromě funkce praktické a estetické začala plnit i funkci vzdělávací, což bylo neméně podstatným důvodem jejího vybudování.

Související články:

Fotovideo: Jak se změnilo semilské náměstí v průběhu čtyř let

Fotovideo: Jak se změnilo semilské náměstí v průběhu čtyř let?

FOTO: Semilští slavnostně otevřeli zrekonstruované náměstí

FOTO: Semilští slavnostně otevřeli zrekonstruované náměstí

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě

Od pondělí 22. července se znovu otevřela ulice Luční v Jablonci nad Nisou. Ta byla neprůjezdná od začátku letošního dubna, kdy město začalo rekonstruovat most. Oproti předpokládanému termínu se podařilo nový most dokončit o více jak týden dříve. Stavba vyšla městský rozpočet na 3,2 milionu Kč bez DPH. Více podrobností na Našem Jablonecku

Turnovské prameny prošly rozbory a jsou oba pitné

Poslední laboratorní rozbory vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody byly provedeny dne 10. července 2024. Výsledky rozboru obou pramenů vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sdružení Český ráj je garantem hry Po stopách Albrechta z Valdštejna
V lomnickém klubu zazpívá Honza Křížek
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 26. až 28. července
Valdštejn se ponoří o víkendu do středověku
Den Geoparku UNESCO Český ráj bude v Kempu Sedmihorky

Nejčtenější články

25.07.: Po nehodě dvou aut u Jilemnice jsou tři zranění
25.07.: Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál
24.07.: Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT