Od listopadu je součástí Riegrova náměstí geologická expozice

12.12.2011 06:56:40 | Autor: TK | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Od listopadu je součástí Riegrova náměstí geologická expozice

V průběhu rekonstrukce Riegrova náměstí vyrostla v blízkosti fontány nízká zídka, která nedala spát mnoha Semilákům. V průběhu listopadu došlo k jejímu dokončení a je konečně jasné, že jde o geologickou expozici složenou z kamenů nacházejících se v Českém ráji.

Podle ohlasů se zdála lidem zídka na náměstí mírně řečeno „nehotová" s chaoticky řazenými kameny, místy neopracovanými. Jaký bude její účel? Proč vypadá stále „rozpracovaně" a jaký materiál byl na její stavbu vlastně použit? Tyhle a mnohé další otázky se honily hlavou malým, ale i větším zvědavcům.

Až postupem času a při bližším zkoumání si ti zvídavější povšimli určitého systému, jakým byly jednotlivé kameny zídky poskládány, a uvědomili si, že zdánlivá neopracovanost povrchu kamene by snad mohla být účelná. A měli pravdu. Zídka, která pomyslně odděluje klidovou část náměstí od komunikace opravdu má svůj jedinečný účel. Je připomínkou bohatství a pestrosti geologického bohatství geoparku Český ráj. 

„Při přestavbě Riegrova náměstí jsme chtěli připomenout obrovské geologické bohatství území kolem Semil. Ne nadarmo jsme součástí Geoparku Český Ráj. Nechtěli jsme stavět nefunkční památník, proto jsme zvolili zakomponování kamenů přímo do stavby náměstí - dlažby i kamenné zídky, která odděluje prostor silnice od vodního prvku," řekl starosta města Jan Farský.

Geologická expozice na náměstí v Semilech. Foto: Petr JežekKromě vedení města, architekta, zhotovitele a dalších se na přípravě podílel především ředitel Geoparku Český ráj Tomáš Řídkošil. Právě on vytipoval vhodné druhy kamenů, připravil doprovodné texty, navrhl uspořádání kamenů a také jednal s některými vlastníky pozemků.

„Kameny v zídce jsou srovnány od nejstarších po nejmladší. Můžeme zde vidět např. Bítouchovskou žulu, melafyr z Votrubcova lomu, melafyr z Bezděčína, ale také zkamenělé dřevo, olivínové pecky ze Smrčí, fylity z Podspálova a další. Kameny jsou záměrně opracovány jen z jedné strany, aby si každý mohl uvědomit krásu a strukturu leštěného kamene v porovnání s běžně viděným povrchem v přírodě. Doplněním této expozice je informace o 5 druzích žuly, která je v podobě kostek položena v kruzích okolo fontány,"  upozornil vedoucí odboru investic Městského úřadu Semily Vladimír Bělonohý.

V průběhu realizace postupně došlo k vytipování lokalit, samotnému výběru kamenů a jejich následnému opracování. Když byly kameny opracovány a usazeny na své místo, nastal čas pro výrobu a instalaci popisných tabulek. To se nakonec téměř po dvou měsících podařilo a v polovině listopadu se za kamennou zídkou u nové fontány objevily stojany nesoucí informace o jednotlivých kamenech, jejich nalezišti a vlastnostech. Zídka tak kromě funkce praktické a estetické začala plnit i funkci vzdělávací, což bylo neméně podstatným důvodem jejího vybudování.

Související články:

Fotovideo: Jak se změnilo semilské náměstí v průběhu čtyř let

Fotovideo: Jak se změnilo semilské náměstí v průběhu čtyř let?

FOTO: Semilští slavnostně otevřeli zrekonstruované náměstí

FOTO: Semilští slavnostně otevřeli zrekonstruované náměstí

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem
Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Bayovně zahrají tři kapely

Nejčtenější články

11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
11.04.: V Bayovně zahrají tři kapely
10.04.: Liberecký tunel čeká tradiční jarní údržba

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT