Odešel velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol

26.07.2022 19:40:57 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Železnice,Semily,Lomnice nad Popelkou,Pojizeří

Odešel velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol

Do výtvarného nebe odešla 20. července jedna z osobností pojizerského života, velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol. Poslední výstavy Malíři Pojizeří se už pro zdravotní potíže nezúčastnil, ale mnohokrát byl účastníkem vernisáží v semilském muzeu. Vystavoval také v Lomnici nad Popelkou, protože působil v blízké Železnici.

Semilští občané ho mohli vidět i v Kulturním centru Golf, když zde Český rozhlas v roce 2012 točil vzpomínkový pořad Radiodárek o Vladimíru Komárkovi a Michail Ščigol byl jedním z hostů zpěvačky Lucie Bílé. Někdo si ho ale zapamatoval třeba i jako překladatele besedy o Ukrajině v semilském kině Jitřenka po událostech na Majdanu v roce 2014.

Takto na něj vzpomíná Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily:

Michail Ščigol na výstavě Vladimíra Komárka v roce 2018<br />Autor: Petr Ježek Když jsem ze zdravotních důvodů omlouval malíře Michaila Ščigola z letošní vernisáže výstavy jeho kolegů Vladimíra Komárka a Josefa Němce, kde měl přítele Komárka připomenout, netušil jsem, že už nám osud další setkání neumožní. Michail Ščigol zemřel o několik týdnů později 20. července 2022 ve věku nedožitých sedmasedmdesáti let. Rozloučili jsme se s ním o čtyři dny později na židovském pohřbu za účasti zemského rabína Karola Sidona na pražském židovském hřbitově v Olšanech.

Nositel Ceny Oskar za lidskost (1997) a Ceny Andyho Warhola (2007) byl obřadně pochován nedaleko hrobu Franze Kafky, jehož dílem byl výtvarně fascinován. Malíř spojený s Prahou a s obcí Železnice, kde měl krásný ateliér, se narodil v Rusku ukrajinským rodičům, byl výrazným kritikem Putinovy politiky a na letošní semilské výstavě pojizerských malířů s tématem Portrét-autoportrét byl zastoupen velkoformátovým plátnem s vyobrazením svého výtvarného kolegy a přítele Vladimíra Komárka, jenž ho přivedl v devadesátých letech i mezi semilské výtvarné umělce.

V Pojizerské galerii vystavoval v roce 2005 s Vladimírem Kubíkem a o dva roky později na samostatné výstavě, kde už název Jen krátká návštěva evokoval obdiv k Vladimíru Komárkovi, jemuž věnoval i jeden ze svých výtvarných cyklů. Poslední výstavu, která byla poctou dílu Franze Kafky, zde měl v roce 2015. A byť jsme se před časem bavili, že by bylo dobré v Semilech naplánovat výstavu novou a představit poslední autorovy práce včetně cyklu věnovanému Albrechtu z Valdštejna, realizaci už jsme nestihli.

Malíř, kterého jsem poznal jako vlídného a skromného muže, odešel na věčnost. Zůstalo po něm velkolepé a významné výtvarné dílo inspirované expresionismem. A jestli si někde povídá o umění s Vladimírem Komárkem, se již bohužel nedovíme. Čest jeho památce.

Popiska k fotce v článku: Malíř Michail Ščigol na snímku z roku 2018, kdy vzpomínal v Pojizerské galerii na svého přítele malíře Vladimíra Komárka.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Odešel nestor malířů Pojizeří Vladimír Veselý
FOTO: V Semilech zahájili výstavu k výročí malíře Vladimíra Komárka
FOTO: Malíř Michail Ščigol vzdává hold spisovateli Franzi Kafkovi
Lucie Bílá a její hosté uctili radiodárkem Vladimíra Komárka
V lomnickém muzeu bude vystavovat Michail Ščigol

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zpátky doma v Lomnici zazpívají Roman Tomeš a Lukáš Kellner
Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze
Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
Autorkou díla měsíce srpna v Oblastní galerii je Veronika Holcová
Obrazem: Křehká krása 2022

Nejčtenější články

07.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?
07.08.: Turnov při startu divize těsně prohrál s Trutnovem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT