Odešel velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol

26.07.2022 19:40:57 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Železnice,Semily,Lomnice nad Popelkou,Pojizeří

Odešel velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol

Do výtvarného nebe odešla 20. července jedna z osobností pojizerského života, velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol. Poslední výstavy Malíři Pojizeří se už pro zdravotní potíže nezúčastnil, ale mnohokrát byl účastníkem vernisáží v semilském muzeu. Vystavoval také v Lomnici nad Popelkou, protože působil v blízké Železnici.

Semilští občané ho mohli vidět i v Kulturním centru Golf, když zde Český rozhlas v roce 2012 točil vzpomínkový pořad Radiodárek o Vladimíru Komárkovi a Michail Ščigol byl jedním z hostů zpěvačky Lucie Bílé. Někdo si ho ale zapamatoval třeba i jako překladatele besedy o Ukrajině v semilském kině Jitřenka po událostech na Majdanu v roce 2014.

Takto na něj vzpomíná Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily:

Michail Ščigol na výstavě Vladimíra Komárka v roce 2018<br />Autor: Petr Ježek Když jsem ze zdravotních důvodů omlouval malíře Michaila Ščigola z letošní vernisáže výstavy jeho kolegů Vladimíra Komárka a Josefa Němce, kde měl přítele Komárka připomenout, netušil jsem, že už nám osud další setkání neumožní. Michail Ščigol zemřel o několik týdnů později 20. července 2022 ve věku nedožitých sedmasedmdesáti let. Rozloučili jsme se s ním o čtyři dny později na židovském pohřbu za účasti zemského rabína Karola Sidona na pražském židovském hřbitově v Olšanech.

Nositel Ceny Oskar za lidskost (1997) a Ceny Andyho Warhola (2007) byl obřadně pochován nedaleko hrobu Franze Kafky, jehož dílem byl výtvarně fascinován. Malíř spojený s Prahou a s obcí Železnice, kde měl krásný ateliér, se narodil v Rusku ukrajinským rodičům, byl výrazným kritikem Putinovy politiky a na letošní semilské výstavě pojizerských malířů s tématem Portrét-autoportrét byl zastoupen velkoformátovým plátnem s vyobrazením svého výtvarného kolegy a přítele Vladimíra Komárka, jenž ho přivedl v devadesátých letech i mezi semilské výtvarné umělce.

V Pojizerské galerii vystavoval v roce 2005 s Vladimírem Kubíkem a o dva roky později na samostatné výstavě, kde už název Jen krátká návštěva evokoval obdiv k Vladimíru Komárkovi, jemuž věnoval i jeden ze svých výtvarných cyklů. Poslední výstavu, která byla poctou dílu Franze Kafky, zde měl v roce 2015. A byť jsme se před časem bavili, že by bylo dobré v Semilech naplánovat výstavu novou a představit poslední autorovy práce včetně cyklu věnovanému Albrechtu z Valdštejna, realizaci už jsme nestihli.

Malíř, kterého jsem poznal jako vlídného a skromného muže, odešel na věčnost. Zůstalo po něm velkolepé a významné výtvarné dílo inspirované expresionismem. A jestli si někde povídá o umění s Vladimírem Komárkem, se již bohužel nedovíme. Čest jeho památce.

Popiska k fotce v článku: Malíř Michail Ščigol na snímku z roku 2018, kdy vzpomínal v Pojizerské galerii na svého přítele malíře Vladimíra Komárka.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Odešel nestor malířů Pojizeří Vladimír Veselý
FOTO: V Semilech zahájili výstavu k výročí malíře Vladimíra Komárka
FOTO: Malíř Michail Ščigol vzdává hold spisovateli Franzi Kafkovi
Lucie Bílá a její hosté uctili radiodárkem Vladimíra Komárka
V lomnickém muzeu bude vystavovat Michail Ščigol

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Regionální sbírka Pozvedněte slabé v prosinci 2022 opět v Turnově

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 budou studenti turnovského gymnázia pomáhat při realizaci další části regionální sbírky Nadace Euronisa Pozvedněte slabé, která podporuje charitativní aktivity v našem městě. Výtěžek půjde jako již tradičně na pomoc turnovskému Fokusu.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Modlitba za demokracii aneb Koncert sestavený z hudby Karla Kryla
Víno a cimbál s cimbálkovou muzikou Kobylka Pardubice
Daniel Hůlka & Jiří Škorpík společně vystoupí v turnovském divadle
Turnovská kultura v prosinci
V Bozkově budou řádit čerti a krampušáci

Nejčtenější články

01.12.: Hořel kamion na silnici I/35 ve směru na Turnov
02.12.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. prosince
01.12.: Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT