Odešel velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol

26.07.2022 19:40:57 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Železnice,Semily,Lomnice nad Popelkou,Pojizeří

Odešel velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol

Do výtvarného nebe odešla 20. července jedna z osobností pojizerského života, velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol. Poslední výstavy Malíři Pojizeří se už pro zdravotní potíže nezúčastnil, ale mnohokrát byl účastníkem vernisáží v semilském muzeu. Vystavoval také v Lomnici nad Popelkou, protože působil v blízké Železnici.

Semilští občané ho mohli vidět i v Kulturním centru Golf, když zde Český rozhlas v roce 2012 točil vzpomínkový pořad Radiodárek o Vladimíru Komárkovi a Michail Ščigol byl jedním z hostů zpěvačky Lucie Bílé. Někdo si ho ale zapamatoval třeba i jako překladatele besedy o Ukrajině v semilském kině Jitřenka po událostech na Majdanu v roce 2014.

Takto na něj vzpomíná Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily:

Michail Ščigol na výstavě Vladimíra Komárka v roce 2018<br />Autor: Petr Ježek Když jsem ze zdravotních důvodů omlouval malíře Michaila Ščigola z letošní vernisáže výstavy jeho kolegů Vladimíra Komárka a Josefa Němce, kde měl přítele Komárka připomenout, netušil jsem, že už nám osud další setkání neumožní. Michail Ščigol zemřel o několik týdnů později 20. července 2022 ve věku nedožitých sedmasedmdesáti let. Rozloučili jsme se s ním o čtyři dny později na židovském pohřbu za účasti zemského rabína Karola Sidona na pražském židovském hřbitově v Olšanech.

Nositel Ceny Oskar za lidskost (1997) a Ceny Andyho Warhola (2007) byl obřadně pochován nedaleko hrobu Franze Kafky, jehož dílem byl výtvarně fascinován. Malíř spojený s Prahou a s obcí Železnice, kde měl krásný ateliér, se narodil v Rusku ukrajinským rodičům, byl výrazným kritikem Putinovy politiky a na letošní semilské výstavě pojizerských malířů s tématem Portrét-autoportrét byl zastoupen velkoformátovým plátnem s vyobrazením svého výtvarného kolegy a přítele Vladimíra Komárka, jenž ho přivedl v devadesátých letech i mezi semilské výtvarné umělce.

V Pojizerské galerii vystavoval v roce 2005 s Vladimírem Kubíkem a o dva roky později na samostatné výstavě, kde už název Jen krátká návštěva evokoval obdiv k Vladimíru Komárkovi, jemuž věnoval i jeden ze svých výtvarných cyklů. Poslední výstavu, která byla poctou dílu Franze Kafky, zde měl v roce 2015. A byť jsme se před časem bavili, že by bylo dobré v Semilech naplánovat výstavu novou a představit poslední autorovy práce včetně cyklu věnovanému Albrechtu z Valdštejna, realizaci už jsme nestihli.

Malíř, kterého jsem poznal jako vlídného a skromného muže, odešel na věčnost. Zůstalo po něm velkolepé a významné výtvarné dílo inspirované expresionismem. A jestli si někde povídá o umění s Vladimírem Komárkem, se již bohužel nedovíme. Čest jeho památce.

Popiska k fotce v článku: Malíř Michail Ščigol na snímku z roku 2018, kdy vzpomínal v Pojizerské galerii na svého přítele malíře Vladimíra Komárka.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Odešel nestor malířů Pojizeří Vladimír Veselý
FOTO: V Semilech zahájili výstavu k výročí malíře Vladimíra Komárka
FOTO: Malíř Michail Ščigol vzdává hold spisovateli Franzi Kafkovi
Lucie Bílá a její hosté uctili radiodárkem Vladimíra Komárka
V lomnickém muzeu bude vystavovat Michail Ščigol

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky

Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.

Liberecký kraj má připomínky k návrhu konsolidačního balíčku

Krajští radní na mimořádném jednání schválili čtyři zásadní připomínky k navrhované novele zákona o rozpočtovém určení některých daní. Nesouhlasí například s jeho snížením nebo navrhují podíl kraje na spotřební dani z minerálních olejů. „Chápu, že vláda s návrhem na úspory veřejných financí přijít musela. Stejně jako v každé domácnosti, pro kraj nebo obec platí, že nemohou dlouhodobě utrácet víc, než jaké jsou jejich příjmy. Stejně by se dlouhodobě měl chovat i stát ve vztahu ke svým výdajům. Z každodenní zkušenosti vedení krajských financí však navrhujeme některé změny provést jinak. Jde nám zejména o to, aby byl řešen systém financování krajů. Podíly příjmů jednotlivých regionů dávno neodpovídají dnešní realitě," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Správa KRNAP vaří pivní narozeninový speciál
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
Turnovské koupaliště zahájilo provoz
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově

Nejčtenější články

03.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
02.06.: Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
02.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT