Odešel velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol

26.07.2022 19:40:57 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Železnice,Semily,Lomnice nad Popelkou,Pojizeří

Odešel velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol

Do výtvarného nebe odešla 20. července jedna z osobností pojizerského života, velký malíř a přítel Vladimíra Komárka Michail Ščigol. Poslední výstavy Malíři Pojizeří se už pro zdravotní potíže nezúčastnil, ale mnohokrát byl účastníkem vernisáží v semilském muzeu. Vystavoval také v Lomnici nad Popelkou, protože působil v blízké Železnici.

Semilští občané ho mohli vidět i v Kulturním centru Golf, když zde Český rozhlas v roce 2012 točil vzpomínkový pořad Radiodárek o Vladimíru Komárkovi a Michail Ščigol byl jedním z hostů zpěvačky Lucie Bílé. Někdo si ho ale zapamatoval třeba i jako překladatele besedy o Ukrajině v semilském kině Jitřenka po událostech na Majdanu v roce 2014.

Takto na něj vzpomíná Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily:

Michail Ščigol na výstavě Vladimíra Komárka v roce 2018<br />Autor: Petr Ježek Když jsem ze zdravotních důvodů omlouval malíře Michaila Ščigola z letošní vernisáže výstavy jeho kolegů Vladimíra Komárka a Josefa Němce, kde měl přítele Komárka připomenout, netušil jsem, že už nám osud další setkání neumožní. Michail Ščigol zemřel o několik týdnů později 20. července 2022 ve věku nedožitých sedmasedmdesáti let. Rozloučili jsme se s ním o čtyři dny později na židovském pohřbu za účasti zemského rabína Karola Sidona na pražském židovském hřbitově v Olšanech.

Nositel Ceny Oskar za lidskost (1997) a Ceny Andyho Warhola (2007) byl obřadně pochován nedaleko hrobu Franze Kafky, jehož dílem byl výtvarně fascinován. Malíř spojený s Prahou a s obcí Železnice, kde měl krásný ateliér, se narodil v Rusku ukrajinským rodičům, byl výrazným kritikem Putinovy politiky a na letošní semilské výstavě pojizerských malířů s tématem Portrét-autoportrét byl zastoupen velkoformátovým plátnem s vyobrazením svého výtvarného kolegy a přítele Vladimíra Komárka, jenž ho přivedl v devadesátých letech i mezi semilské výtvarné umělce.

V Pojizerské galerii vystavoval v roce 2005 s Vladimírem Kubíkem a o dva roky později na samostatné výstavě, kde už název Jen krátká návštěva evokoval obdiv k Vladimíru Komárkovi, jemuž věnoval i jeden ze svých výtvarných cyklů. Poslední výstavu, která byla poctou dílu Franze Kafky, zde měl v roce 2015. A byť jsme se před časem bavili, že by bylo dobré v Semilech naplánovat výstavu novou a představit poslední autorovy práce včetně cyklu věnovanému Albrechtu z Valdštejna, realizaci už jsme nestihli.

Malíř, kterého jsem poznal jako vlídného a skromného muže, odešel na věčnost. Zůstalo po něm velkolepé a významné výtvarné dílo inspirované expresionismem. A jestli si někde povídá o umění s Vladimírem Komárkem, se již bohužel nedovíme. Čest jeho památce.

Popiska k fotce v článku: Malíř Michail Ščigol na snímku z roku 2018, kdy vzpomínal v Pojizerské galerii na svého přítele malíře Vladimíra Komárka.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Odešel nestor malířů Pojizeří Vladimír Veselý
FOTO: V Semilech zahájili výstavu k výročí malíře Vladimíra Komárka
FOTO: Malíř Michail Ščigol vzdává hold spisovateli Franzi Kafkovi
Lucie Bílá a její hosté uctili radiodárkem Vladimíra Komárka
V lomnickém muzeu bude vystavovat Michail Ščigol

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.

Tribunál trvá na povinnosti Polska zaplatit penále ve věci dolu Turów

Komise mohla legitimně započíst částky dlužné z titulu tohoto penále proti pohledávkám Polska vůči Unii. V únoru 2021 podala Česká republika proti Polsku žalobu k Soudnímu dvoru. Tvrdila, že rozšíření a prodloužení těžby hnědého uhlí v povrchovém dole Turów (Polsko) porušuje unijní právo1. „Uzavření smíru v únoru 2022 nezměnilo nic na tom, že Polsko předtím nerespektovalo předběžné opatření. Tribunál Soudního dvora dnes potvrdil, že Komise postupovala správně. Bez žaloby k soudnímu dvoru by se žádná jednání nikdy neuskutečnila. Je potřeba říci, že penále pro Polsko jsou příjmem Evropské unie, nikoli Libereckého kraje. Nikdy bychom nepostavili ani metr vodovodu ani nezaplatili další projekty, které chrání obyvatele, životní prostředí i vodní zdroje před vlivem těžby," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě zajímavé červnové přednášky pořádají v semilském muzeu
Turnovské volejbalistky vyrazily do Lucemburska
Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty
Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi
Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Nejčtenější články

11.06.: Hasiči likvidovali v domě na Semilsku neznámé chemické látky
11.06.: Auto s naloženým bagrem uvízlo v Semilech pod železničním mostem
12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT