Ondřej Krotil: Případ spadlého letadla u Lomnice na Primě zaujal
10.01.2018 20:21:17 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Lomnice nad Popelkou
Občasný spolupracovník portálu Naše Pojizeří Ondřej Krotil z Lomnice nad Popelkou udělal za krátký čas velký posun, když se dostal až k práci námětáře pro publicistický pořad na TV Prima. V lednovém klidu byl příhodný čas pro zajímavý rozhovor, ve kterém jsme ho vyzpovídali.
Vždy ses zajímal o historii?
O historii se zajímám už 20 let, už od dětství mě nejvíc zajímal dějepis.
A už tehdy přímo historická krimi?
Tehdy spíš válečná historie a králové, šlechta, až pak to přešlo i v pátrání po historických případech. Musím zdůraznit, že jsem se také zajímal o záhady a kriminalistiku.
Měl na tebe vliv třeba učitel dějepisu?
Určitě, měli jsme výbornou paní učitelku Jiránkovou v 7., 8. a 9. třídě na lomnické základce. Ta ve mně probudila ještě větší zájem o historii.
V roce 2015 jsi začal externě přispívat do zpravodajského portálu Naše Pojizeří. Jaký to mělo vliv na tvou následující tvorbu?
Mělo to velký vliv, díky zájmu jsem začal víc psát a vlastně poprvé začal mé pátrání spojovat s publikováním. Již tehdy jsem věděl, že chci něco dokázat a šel jsem si za svým cílem.
A mělo to ohlas třeba i mezi přáteli?
Jasně taky, měl jsem reakce od známých z Lomnicka, taky pár negativních, když mi někdo vyčítal malicherné detaily, ale to mě možná taky motivovalo dál... Negativních reakcí si však všímám a přemýšlím o nich daleko více, než u kladných.
Jak ses dostal až k práci námětáře pro pořad TV Prima Očima Josefa Klímy?
Tehdy jsem „dělal" na případu spadlého letadla u Lomnice nad Popelkou, ke kterému došlo 21. 11. 1947. V archivu jsem objevil velmi závažné informace, které by jinak zapadly. Tak jsem zkusil oslovit Primu, kde to zaujalo Jaroslava Mareše, který mě pak kontaktoval.
Spolupráce ale trvá dál, co bylo za další případy?
Dalším případem byl námět o Čechoněmci, který vynalezl přenos televizního signálu a málokdo ho přitom v Česku zná. Navíc mu poté, co zůstal v cizině, někdo zavraždil jeho rodinu, což byla další záhada. Odkaz na video: https://youtu.be/CVyhTK1iRpM
Ještě bylo něco dál?
Realizován už byl i třetí námět o vraždě mladých lidí v Hřensku z roku 1987, to se vysílalo začátkem října. Odkaz na video: https://youtu.be/RkYh4qA1aFE
Jak dlouhá je cesta od námětu k realizaci natáčení?
To nejde říct, záleží na objemnosti archivů, kolik je k danému případu materiálů a zda nejsou protichůdné. Jsou to každopádně hodiny práce v archivu a pak analyzování. Pokud čtu vyšetřovací spisy, tak je čtu třeba i pětkrát a dělám si pečlivě poznámky. Také záleží na dramaturgii Primy, zda se nějaké téma posune nebo nějaké zatím musí počkat. Já osobně bych to při své netrpělivosti chtěl vždy mít hotové do druhého dne :o)
Chystáš i nějaký námět z našeho regionu?
Z našeho regionu se snažím prosadit téma o Elišce Kateřině Smiřické, která byla za tehdejší sexuální skandál uvězněna na Kumburku a po její smrti zanikl rod Vartenberků a poté i Smiřických.
Jak se dá vlastně v dnešní době dostat do archivů, není třeba bráněno v přístupu?
Zatím jsme měli štěstí a nikdo nám žádné archiválie neodepřel, ale setkal jsem se už v životě s tím, že vše přístupné není - to platí pro spisy nebo i místa. Je velmi vzrušující číst ve spisech, které měli svého času nálepku PŘÍSNĚ TAJNÉ.
A jak se díváš na současné zneužívání paragrafu 106 o svobodném přístupu k informacím?
Domnívám se, že tento zákon je nedokonalý. Stále nevidím hybnou sílu, která by donutila naše politiky přiznávat řádně majetek. Ve zneužívání vidím problém především v tom, že například Nějaký kverulant zahltí úřady stovkami požadavků. Úřady se potom brání tím, že přístup k informacím zpoplatní, a to je pro seriózní aktivisty či badatele dosti velká překážka.
Co se chystá v pořadu Očima Josefa Klímy v dlouhodobějším horizontu a můžeš to prozradit?
Případy terorismu v Československu, jde poměrně o horkou a stále živou věc. Potom případ podvodníka Harryho Jelínka, který se bude vysílat 14. 1. v pořadu Očima Josefa Klímy. Dále bych chtěl rozpracovat ještě jeden případ bestiální vraždy z 50. tých let - známý případ, ale s novým pohledem. Mohu jen prozradit, že šlo o vraždu, která byla zametená pod koberec. Poté již výše zmiňovaná Eliška Kateřina Smiřická, která je mou srdcovou záležitostí a snad někdy i Jaroslav Hašek.
A jaké jsou ohlasy na Primě?
Určitě kladné, veškeré náměty mě vlastně přijali a pak je určitě důležité zmínit i kvalitní zpracování od Jardy Mareše. Jde o profesionála, se kterým je bezvadná spolupráce.
Ondřej Krotil
33 let, svobodný, trvale žije v Lomnici nad Popelkou
Externí redaktor portálu Naše Pojizeří, námětář pořadu Očima Josefa Klímy na TV Prima
Další rozhovory s osobnostmi čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory
Související články
Neštěstí na koupališti v Lomnici zabránili přítomní lidé
Střípky historie a záhad z Českého ráje 2: Kumburk očima archeologie
Střípky historie a záhad z Českého ráje: Kumburk
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec
Nejvíce motivoval jablonecký tým před vzájemným derby liberecký Slovan na čele se svým novým majitelem Kaniou: ten nejdříve vyhlásil, že neuznává jabloneckého šéfa Peltu, potom se dopustil názoru, že Jablonec není pro Liberec soupeř, pokračovalo to umístěním bilbordu Slovanu v Jablonci u Střelnice a nakonec před sezonou vyhodil současného jabloneckého lodivoda. Podrobnosti k zápasu na Našem Jablonecku
Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam
Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech
Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu
Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem
Sdružení D.R.A.K. vyslalo Medvídka Nebojsu do světa
Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.
Nejčtenější články
06.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého podzimního kola
07.10.: V Daliměřicích shořela kůlna
07.10.: Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.