Ondřej Krotil: Případ spadlého letadla u Lomnice na Primě zaujal

10.01.2018 20:21:17 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Lomnice nad Popelkou

Ondřej Krotil: Případ spadlého letadla u Lomnice na Primě zaujal

Občasný spolupracovník portálu Naše Pojizeří Ondřej Krotil z Lomnice nad Popelkou udělal za krátký čas velký posun, když se dostal až k práci námětáře pro publicistický pořad na TV Prima. V lednovém klidu byl příhodný čas pro zajímavý rozhovor, ve kterém jsme ho vyzpovídali.

Vždy ses zajímal o historii?

O historii se zajímám už 20 let, už od dětství mě nejvíc zajímal dějepis.

A už tehdy přímo historická krimi?

Tehdy spíš válečná historie a králové, šlechta, až pak to přešlo i v pátrání po historických případech. Musím zdůraznit, že jsem se také zajímal o záhady a kriminalistiku.

Měl na tebe vliv třeba učitel dějepisu?

Určitě, měli jsme výbornou paní učitelku Jiránkovou v 7., 8. a 9. třídě na lomnické základce. Ta ve mně probudila ještě větší zájem o historii.

V roce 2015 jsi začal externě přispívat do zpravodajského portálu Naše Pojizeří. Jaký to mělo vliv na tvou následující tvorbu?

Mělo to velký vliv, díky zájmu jsem začal víc psát a vlastně poprvé začal mé pátrání spojovat s publikováním. Již tehdy jsem věděl, že chci něco dokázat a šel jsem si za svým cílem.

A mělo to ohlas třeba i mezi přáteli?

Jasně taky, měl jsem reakce od známých z Lomnicka, taky pár negativních, když mi někdo vyčítal malicherné detaily, ale to mě možná taky motivovalo dál... Negativních reakcí si však všímám a přemýšlím o nich daleko více, než u kladných.

Jak ses dostal až k práci námětáře pro pořad TV Prima Očima Josefa Klímy?

Tehdy jsem „dělal" na případu spadlého letadla u Lomnice nad Popelkou, ke kterému došlo 21. 11. 1947. V archivu jsem objevil velmi závažné informace, které by jinak zapadly. Tak jsem zkusil oslovit Primu, kde to zaujalo Jaroslava Mareše, který mě pak kontaktoval.


Spolupráce ale trvá dál, co bylo za další případy?

Dalším případem byl námět o Čechoněmci, který vynalezl přenos televizního signálu a málokdo ho přitom v Česku zná. Navíc mu poté, co zůstal v cizině, někdo zavraždil jeho rodinu, což byla další záhada. Odkaz na video: https://youtu.be/CVyhTK1iRpM

Ještě bylo něco dál?

Realizován už byl i třetí námět o vraždě mladých lidí v Hřensku z roku 1987, to se vysílalo začátkem října. Odkaz na video: https://youtu.be/RkYh4qA1aFE

Jak dlouhá je cesta od námětu k realizaci natáčení?

To nejde říct, záleží na objemnosti archivů, kolik je k danému případu materiálů a zda nejsou protichůdné. Jsou to každopádně hodiny práce v archivu a pak analyzování. Pokud čtu vyšetřovací spisy, tak je čtu třeba i pětkrát a dělám si pečlivě poznámky. Také záleží na dramaturgii Primy, zda se nějaké téma posune nebo nějaké zatím musí počkat. Já osobně bych to při své netrpělivosti chtěl vždy mít hotové do druhého dne :o)

Chystáš i nějaký námět z našeho regionu?

Z našeho regionu se snažím prosadit téma o Elišce Kateřině Smiřické, která byla za tehdejší sexuální skandál uvězněna na Kumburku a po její smrti zanikl rod Vartenberků a poté i Smiřických.

Ondřej Krotil s Jaroslavem Marešem při natáčení<br />Autor: Miloš Podzimek Jak se dá vlastně v dnešní době dostat do archivů, není třeba bráněno v přístupu?

Zatím jsme měli štěstí a nikdo nám žádné archiválie neodepřel, ale setkal jsem se už v životě s tím, že vše přístupné není - to platí pro spisy nebo i místa. Je velmi vzrušující číst ve spisech, které měli svého času nálepku PŘÍSNĚ TAJNÉ.

A jak se díváš na současné zneužívání paragrafu 106 o svobodném přístupu k informacím?

Domnívám se, že tento zákon je nedokonalý. Stále nevidím hybnou sílu, která by donutila naše politiky přiznávat řádně majetek. Ve zneužívání vidím problém především v tom, že například Nějaký kverulant zahltí úřady stovkami požadavků. Úřady se potom brání tím, že přístup k informacím zpoplatní, a to je pro seriózní aktivisty či badatele dosti velká překážka.

Co se chystá v pořadu Očima Josefa Klímy v dlouhodobějším horizontu a můžeš to prozradit?

Případy terorismu v Československu, jde poměrně o horkou a stále živou věc. Potom případ podvodníka Harryho Jelínka, který se bude vysílat 14. 1. v pořadu Očima Josefa Klímy. Dále bych chtěl rozpracovat ještě jeden případ bestiální vraždy z 50. tých let - známý případ, ale s novým pohledem. Mohu jen prozradit, že šlo o vraždu, která byla zametená pod koberec. Poté již výše zmiňovaná Eliška Kateřina Smiřická, která je mou srdcovou záležitostí a snad někdy i Jaroslav Hašek.

A jaké jsou ohlasy na Primě?

Určitě kladné, veškeré náměty mě vlastně přijali a pak je určitě důležité zmínit i kvalitní zpracování od Jardy Mareše. Jde o profesionála, se kterým je bezvadná spolupráce.

Ondřej Krotil
33 let, svobodný, trvale žije v Lomnici nad Popelkou

Externí redaktor portálu Naše Pojizeří, námětář pořadu Očima Josefa Klímy na TV Prima

Další rozhovory s osobnostmi čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Neštěstí na koupališti v Lomnici zabránili přítomní lidé
Střípky historie a záhad z Českého ráje 2: Kumburk očima archeologie
Střípky historie a záhad z Českého ráje: Kumburk

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výkonná rada ODS v Liberci zrušila členství dvěma členům

Výkonná rada ODS v pátek 12. dubna 2024 v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla přijatým usnesením o ukončení členství Petru Židkovi a Petru Syrovátkovi. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky, a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku," uvedl tiskový mluvčí ODS Jakub Skyva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní novinka z Frýdlantu: na zámku ukáží turistům kastelánské křídlo
Řidiči mohou o víkendech nechat vozidla v libereckém parkovacím domě
V Semilech se běhalo pro Honzíka
Sdružení Český ráj prezentovali na veletrzích v Drážďanech i Wroclawi
Jarní koncerty v bozkovské sokolovně zakončí Brutus

Nejčtenější články

17.04.: Hasiči zachraňovali v Horní Branné kočku z dvacetimetrové výšky
17.04.: Obrazem: V divizním derby Velké Hamry porazily Turnov
19.04.: V Semilech se běhalo pro Honzíka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT