Paňmaminko, utonuli jsme zimu. Dlaskův statek slaví Velikonoce

27.03.2024 23:18:35 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Dolánky

Paňmaminko, utonuli jsme zimu. Dlaskův statek slaví Velikonoce

Tradiční akci, přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyky jarního novoročí, uchystalo na Bílou sobotu, kterou končí postní předvelikonoční období, Muzeum Českého ráje v Turnově na skanzenu Dlaskův statek. Letos připadá Bílá sobota na 30. březen.

Bílá sobota byla dnem svěcení ohně, od kterého hospodyně zapalovaly „nový oheň" v kamnech, na kterých připravovaly všechny pokrmy, které přišly na stůl o Božím hodu Velikonočním. Z oharků ohně se pro ochranu následující úrody dělaly křížky kolem polí, popelem se sypaly louky, ohořelá dřívka se strkala za trám, aby se domu vyhnul oheň.

„Mnoho lidí dnes už neví, z čeho vychází velikonoční tradice a zvyky. Právě paměťové instituce jsou pro objasnění a informovanost zásadní. Naše muzea se snaží vysvětlovat a představovat tradice přitažlivým a pro návštěvníky zajímavým způsobem," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Tradiční součástí velikonočního programu v sobotu 30. března bude vynášení Smrti neboli Smrtky do Jizery za doprovodu folklorního souboru Nisanka. Děti s ní tradičně o páté postní neděli - Smrtné - putovaly k nejbližšímu potoku či řece, do které ji hodily, nebo ji upálily. Mařena - smrtka, symbolizovala zimu, a proto musela ze stavení pryč. Její figurína se zhotovovala ze dřevěné hole, obalené slámou.

Oblékala se do dívčí košile, ozdobené fábory, věnci, papírovými květinami a korály z bílých vyfouknutých vajec a šnečích ulit. Poté, co byla Mařena utopena, průvod dětí zpívajících „Nesem vám nový líto a dobrou novinu, pantatínku, paňmaminko, utonuli jsme zimu" se do vsi vrátil s takzvaným lítem. Pletlo se z jívových ratolestí, které se ozdobily bílými a barevnými vajíčky, řetězy, ptáčky z těsta nebo holubičkami z vejdunků.

V kulturním programu nebudou chybět ani loutková představení pro děti - soubor Loutky bez hranic uvede hry Tři medvědi a drzá Máša a Tři dary - a vystoupení hudební skupiny Waldovy Matušky. Nebudou chybět řemeslné dílny: výroba modrotiskového ptáčka, klapačky, pletení pomlázek a pečení velikonočního pečiva. K Velikonocím na Dlaskově statku patří také řemeslný jarmark a stylové občerstvení.

Velikonoce jsou svátky obnovy života v období přechodu zimy v jarní období. Jejich oslava se formovala ve spojení rolnických tradic nového hospodářského roku a křesťanského obrazu Ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období.

Vrcholí ve Svatém týdnu, kterému říkáme Pašijový nebo Velký. Začíná Květnou nedělí a vrcholí Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou, Božím hodem velikonočním a Červeným pondělkem, který je spojen s pomlázkou. V tradiční lidové kultuře jsou tyto dny spojeny s řadou obyčejů, které mají především očistný, ochranný a blahonosný charakter. Důležitou roli v těchto zvycích, jejichž kořeny tkví v dobách pohanských, hraje voda, oheň, zeleň a koleda.

Program Velikonoc na Dlaskově statku:
10:30 Loutky bez hranic - Tři medvědi a drzá Máša
11:30 Folklorní soubory Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec nad Nisou)
12:30 Vynášení Smrti do Jizery
13:00 Cimbálová muzika Pazúr (Valašsko)
13:30 Folklorní soubory Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec nad Nisou)
14:30 Loutky bez hranic - Tři dary
15:30 Waldovy Matušky - hudební skupina
Dílny pro děti: klapačka, modrotiskový ptáček, pečení velikonočního pečiva, pletení pomlázky
Stálá expozice Ze dřeva a proutí - podomácké zpracování dřeva a proutí v selské usedlosti
Tradiční řemeslný jarmark a občerstvení.
Vstupné: dospělí 110 korun, děti 50 korun, rodinné 230 korun

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Oslavy Velikonoc v kraji nabídnou zpěv, tanec i loučení se smrtí

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.

Tribunál trvá na povinnosti Polska zaplatit penále ve věci dolu Turów

Komise mohla legitimně započíst částky dlužné z titulu tohoto penále proti pohledávkám Polska vůči Unii. V únoru 2021 podala Česká republika proti Polsku žalobu k Soudnímu dvoru. Tvrdila, že rozšíření a prodloužení těžby hnědého uhlí v povrchovém dole Turów (Polsko) porušuje unijní právo1. „Uzavření smíru v únoru 2022 nezměnilo nic na tom, že Polsko předtím nerespektovalo předběžné opatření. Tribunál Soudního dvora dnes potvrdil, že Komise postupovala správně. Bez žaloby k soudnímu dvoru by se žádná jednání nikdy neuskutečnila. Je potřeba říci, že penále pro Polsko jsou příjmem Evropské unie, nikoli Libereckého kraje. Nikdy bychom nepostavili ani metr vodovodu ani nezaplatili další projekty, které chrání obyvatele, životní prostředí i vodní zdroje před vlivem těžby," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semilské muzeum zve na malování v plenéru
Fotbalisté Pěnčína získali krajský pohár
Dvě zajímavé červnové přednášky pořádají v semilském muzeu
Turnovské volejbalistky vyrazily do Lucemburska
Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty

Nejčtenější články

11.06.: Hasiči likvidovali v domě na Semilsku neznámé chemické látky
11.06.: Auto s naloženým bagrem uvízlo v Semilech pod železničním mostem
12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT