Parkovací dům v Liberci přivítá 2. ledna první řidiče

28.12.2023 23:24:36 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Parkovací dům v Liberci přivítá 2. ledna první řidiče

Parkovací dům v blízkosti sídla Krajského úřadu Libereckého kraje je dokončen a od 2. ledna 2024 přivítá první řidiče. Stavba přinesla 244 míst, z toho 100 pro veřejnost. Cena parkovného činí 60 korun na den. Parkovací dům postavilo sdružení Metrostav DIZ a OHLA ŽS. Výsledná cena díla po uzavření sedmi dodatků ke smlouvě činí 246 052 490 korun včetně DPH.

„Parkovací dům je součástí celkové obnovy chátrajících budov - označovaných jako brownfieldy - a jejich okolí u krajského úřadu. Tyto objekty odkoupil v roce 2014 Liberecký kraj. Sídlil v nich dříve Výzkumný ústav textilních strojů. Prostory jsme rekonstruovali a nyní se tam nachází Liberecký podnikatelský inkubátor či Evropský dům, kde pracují například zaměstnanci Agentury regionálního rozvoje. Na stavbu parkovacího domu naváže vybudování náplavky a parkové úpravy u krajského úřadu. Tím celý proces revitalizace dolního centra Liberce završíme," uvedl hejtman Martin Půta.

Stavba parkovacího domu začala 10. října 2022 a 12. prosince letošního roku kraj parkovací dům převzal. Doposud bylo u budovy krajského úřadu 138 parkovacích stání, z toho ani jedno pro veřejnost. Nový projekt přinesl celkem 244 míst, přičemž rovných sto je určeno veřejnosti.

Parkovací dům v blízkosti sídla Krajského úřadu Libereckého kraje „Parkovací dům je kvalitní stavbou z mnoha dalších hledisek, než je pouze počet parkovacích míst. Příkladem je oblast elektromobility a montáž rychlodobíjecí stanice, která jde ruku v ruce s trendem vývoje technického využití elektromobilů. Stavba má navíc zelenou střechu, což odpovídá současným ekologickým trendům," dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Řidiči budou nyní přechodně za parkovné platit jednotnou sazbu 60 korun. „Jedná se o systém P+R, máme tedy povinnost držet přibližně stejné ceny, které jsou v okolních parkovacích zónách," dodal hejtman Půta.

Parkovací lístek budou moci zájemci použít i na městskou hromadnou dopravu. Díky němu se mohou svézt zadarmo až 75 minut. Nejbližší zastávkou u parkovacího domu je terminál Fügnerova nebo ta na Rybníčku (dnes Rybníček - Zastávka Reného Matouška a dalších libereckých signatářů Charty 77), která se již brzy bude stěhovat k prostoru libereckého kulturního domu. „Nabídka využití jízdného do MHD zdarma v kombinaci s parkovacím lístkem bude pro cestující platit sedm dní v týdnu. V praxi řidič po zaparkování automobilu zmáčkne v automatu MHD tlačítko č. 3 za 0 korun a při případné kontrole se prokáže parkovacím lístkem i touto nulovou jízdenkou," dodal Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Stavbu bude mít ve své správě Krajská správa silnic Libereckého kraje. Parkovací dům bude fungovat v režimu 24/7. Šestipodlažní budova má dva vjezdy a výjezdy, jeden zdola od obchodního centra Forum, druhý z Náchodské ulice ve čtvrtém nadzemním podlaží. „K dispozici budou dvě rychlé a čtyři klasické dobíječky pro elektromobily. Současně jsou připraveny k osazení dobíječkami ještě další 4 místa. Parkovací dům má také dobíječky pro elektrokola," dodal náměstek Miklík.


„Jako každá stavba v centru města byla i výstavba nového libereckého parkovacího domu náročným projektem. Realizace krátkodobě významně omezila dopravu v srdci Liberce, v průběhu stavby jsme úspěšně překonali problémy se zakládáním jednoho ze stavebních objektů. Stavba je výjimečná svou ocelobetonovou spřaženou konstrukcí se zajímavými architektonickými prvky. Děkuji občanům Liberce za trpělivost s dopravními omezeními, které si stavba vynutila, a doufám, že nový parking přinese městu úlevu od aut v ulicích a řidičům pohodlné a bezpečné parkování," dodal Karel Volf, generální ředitel společnosti Metrostav DIZ, lídra zhotovitelského sdružení, jehož dalším členem byla firma OHLA ŽS.

Na výstavbu parkovacího domu naváže projekt kultivace okolí sídla krajského úřadu. Projekt počítá se zpřístupněním řeky a jejím včleněním do veřejného prostoru. Nově bude součástí revitalizovaného prostranství stánek občerstvení a veřejné WC. Náplavku budou tvořit schodišťové stupně vhodné k sezení. Nový park bude respektovat stávající zeleň tam, kde je to vhodné, doplněny budou další dřeviny a vodní prvek. Zpevněná plocha bude využívána jako náměstí pro konání slavností, trhů a jiných událostí.

„Kraj k náplavce obdržel 6 nabídek od potenciálních zhotovitelů. Maximální přípustná cena je 132.047.095,30 korun bez DPH," uzavřel náměstek Miklík.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Při stavbě parkovacího domu objevili archeologové starý náhon i kuthan
Kraj, město a architekti představí projekt náplavky u krajského úřadu
Začnou přípravné práce na stavbě parkovacího domu u sídla kraje
Projekt parkovacího domu u krajského úřadu pokračuje
Parkovací dům u krajského úřadu postaví společnost BAK
Při zadávání zakázek myslí kraj na ekologii, úsporu i společnost
Krajští zastupitelé schválili víc peněz na obnovu dolního centra Liberce
Liberecký kraj a Liberec pokračují v přípravě terminálu veřejné dopravy
Projekt náplavky je blíž. Povodí souhlasí s odstraněním opěrné zdi Nisy
Střechu parkovacího domu v blízkosti krajského úřadu pokryje zeleň
Investiční akce Parkovací dům, lávka a kultivace sídla kraje pokračuje
Liberecký kraj má projektanta na autobusové nádraží a parkovací dům
Re:architekti zpracují dokumentaci na kultivaci okolí krajského úřadu
Vybudování parkovacího domu v liberecké nemocnici se stává prioritou
Liberecký kraj chystá kultivaci okolí svého sídla

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Z kavalíra se vyklubal zloděj, který okradl 90letou seniorku
Soutěž Sdílej s námi Liberecký kraj vrcholí putovní výstavou
Konference na kraji se zabývala domácím násilím
Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června

Nejčtenější články

22.06.: Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
22.06.: Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT