Podpořte restaurování kazatelny v Bozkově v památkářské soutěži

29.06.2022 20:53:11 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Bozkov

Podpořte restaurování kazatelny v Bozkově v památkářské soutěži

Památky děkují. Tak se jmenuje jedna z kategorií klání o cenu Patrimonium pro futuro, kterou vyhlašuje Národní památkový ústav. Lidé si mohou formou on-line hlasování na stránkách této instituce do 30. září vybrat z nominovaných toho, který je nejvíce zaujal. Počin, který získá nejvíc hlasů, obdrží tuto cenu veřejnosti.

I v letošním roce je možné hlasovat, a podpořit tak za Liberecký kraj restaurování barokní kazatelny v Bozkově. „Každý rok je do této soutěže přihlášená minimálně jedna památka z našeho kraje. A také jsme úspěšní. Cenu získalo například v loňském roce Jizerskohorské technické muzeum za popularizaci a prezentaci," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kazatelna v Bozkově je z roku 1754 a její autorství se připisuje dílně Jelínků z Kosmonos. Stav kazatelny byl v roce 2018 havarijní. Restaurátorský zásah ji zachránil před zánikem a na základě provedených průzkumů jí též vrátil původní podobu a polychromii.

Kazatelna je prvním zrestaurovaným exemplářem z vybavení kostela; v budoucích letech by restaurování mělo pokračovat bočními a hlavním oltářem. I jim by měla být navrácena původní podoba z doby, kdy v Bozkově působila sochařská dílna Jelínků.

Cena Patrimonium pro futuro, kterou Národní památkový ústav vyhlašuje jako příspěvková organizace ministerstva kultury pověřená záchranou a rozvíjením hodnot památkového fondu na území České republiky, hodnotí pozitivní a úspěšné počiny v oblasti památkové péče dokončené v předešlém roce.

Za každý kraj mohou odborníci z Národního památkového ústavu, kteří garantují památkovou péči v jednotlivých regionech, vybrat zástupce, kteří se budou ucházet o ocenění v některé ze základních kategorií: obnova památky, restaurování, památková konverze, objev či nález roku, prezentace a popularizace, záchrana památky a příkladná správa a prezentace památkových objektů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje za rok 2021
Jizerskohorské muzeum zvítězilo v celostátní soutěži památkářů
O cenu památkářů se ucházejí vila, kaple a muzeum
O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
O cenu památkářů se uchází dvě obnovené památky z Libereckého kraje
Most v Bystré a kaple v Navarově soutěží o celostátní památku roku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

I.A třída: Košťálov i Bělá vyhrály na hřištích soupeřů
První ročník festivalu Rokytnice zní propojí literaturu a hudbu
Přepeře vybojovaly bod za remízu v Ústí nad Labem
Bezpečnější hory díky novinkám v aplikaci Záchranka
Po druhé výhře vede Lomnice tabulku krajského přeboru

Nejčtenější články

14.08.: Rekonstrukce koupaliště v Košťálově pokračuje i o prázdninách
14.08.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého podzimního kola
15.08.: Po druhé výhře vede Lomnice tabulku krajského přeboru

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT