Policisté předali 500 respirátorů záchrance, v kraji už je 16 nakažených
24.03.2020 17:08:04 | Autor: Jan Mikulička a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Aktualizováno: Důkladná ochrana zdravotnického personálu je nejdůležitějším úkolem v současné koronavirové pandemii. Nejvhodnější k tomuto účelu jsou respirátory nejvyšší kategorie FFP3. Pět set těchto ochranných pomůcek předala Policie České republiky pracovníkům Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.
„Od našeho vedení jsme dostali pokyn, abychom shromáždili možná co nejvíc respirátorů FFP3. Nám pro výkon služby postačí respirátory nižších kategorií, popřípadě roušky," uvedl ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Vladislav Husák.
„Chci poděkovat Policii ČR a vyzvat občany, kteří mají doma respirátory FFP3, aby je věnovali zdravotníkům. Právě tuto ochranu, které je málo a těžko se shání, potřebují pracovníci jednotek intenzivní péče, urgentních příjmů, infekčních oddělení, odběrových míst a podobně. Pro běžný život stačí respirátory nižších tříd, popřípadě obyčejné roušky. Pokud budete chtít respirátory FFP3 darovat, odneste je na radnice, městské a obecní úřady, popřípadě do nemocnic. My už jejich distribuci zařídíme," prohlásil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Krajská nemocnice v Liberci zatím nemá dostatek těchto ochranných pomůcek. „Je potřeba mít zásoby na to, co přijde v dalších týdnech," řekl technický ředitel liberecké nemocnice Jan Rais. „Respirátor FFP3 spolu s další ochranou je pro nás nezbytnou pomůckou a posádky jsou díky němu v bezpečí."
Respirátor kategorie FFP3 vydrží plně funkční maximálně 8 hodin. Ochranné pomůcky tohoto typu, které zdravotníkům dosud velmi chyběly, se postupně distribuují do zdravotnických zařízení v celém Libereckém kraji podle priorit daných tím, jak velké riziko přenosu hrozí - tedy na infekční oddělení nemocnic, triážové stany pro odběry, pro zdravotnickou záchrannou službu a dále do takzvané první linie možného kontaktu či vybraným specialistům.
Hrozí, že pokud lékaři, zdravotní sestry, záchranáři a další pracovníci ve zdravotnictví nebudou mít dostatek kvalitních ochranných pomůcek, mezi něž patří respirátory FFP3, mohou se nakazit oni sami a nebudou pak schopni pomáhat nemocným. Mohlo by to významně paralyzovat celý, dosud bez zásadních potíží fungující zdravotnický systém.
Respirátory kategorie FFP3 se proto budou nadále distribuovat hlavně těm, kteří je nutně potřebují k vlastní ochraně zdraví, aby v době boje s pandemií koronaviru mohli své povolání vykonávat a zároveň minimalizovali riziko nákazy.
V Libereckém kraji je už 16 nakažených koronavirem
V Libereckém kraji evidujeme už šestnáct případů onemocnění Covid-19 způsobeného novým koronavirem. Ve všech třech nových případech evidovaných za pondělí se jedná o rodinné kontakty již dříve diagnostikovaných pacientů. Dva jsou z okresu Semily, jeden z okresu Liberec.
V České republice je celkem 1 289 osob s prokázanou nákazou, sedm vyléčených osob a dvě oběti. Celkem provedeno 19 624 testů. Údaje z 24. 3. 8:45. Informace k lokalitám na http://mapaviru.cz.
Související články
Policisté při kontrolách dodržování nařízení vlády přitvrdí
Hasiči převezli zpět do České republiky téměř dvě stě lidí
Informace o koronaviru poskytne nová telefonní linka 1212
Hejtman Půta děkuje starostům v Libereckém kraji za úsilí a nasazení
V Libereckém kraji je 12 pacientů s koronavirem, nejméně z republiky
Krajští hasiči dostali stovky roušek od firmy Krasohled Liberec
Respirátory a další ochranné prostředky rozvážejí po Libereckém kraji
Ve stavu nouze pomáhá i Diakonie Českobratrské církve evangelické
Turnovská radnice obdržela 400 kusů ušitých roušek!
Pomoc a solidarita pro řidiče před hraničním přechodem v Harrachově
Krizový štáb kraje zasedal již poosmé, zhodnotil týdenní opatření
Vláda navyšuje úvěry, pomoc při ošetřování dostanou i OSVČ
VIDEO: Dopravu komplikují kamiony ve směru na Harrachov
Pomozte vyrobit Turnovákům roušky!
Mobilní základna záchranky ve Vesci, v kraji už šestý případ koronaviru
Zajištění pomoci osobám starším, osamělým a nemocným v Pojizeří
Rozvážíte hotové jídlo či potraviny? Řekněte Turnovákům o vaší službě!
Firma nabízí zdarma materiál na výrobu dočasných roušek
Jak používat jednorázovou roušku z TU Liberec
KNL zřídila odběrové místo pro pacienty s podezřením na koronavir
Kraj zafinancuje dovoz potravin a léků seniorům a méně pohyblivým
V Libereckém kraji jsou roušky na veřejnosti povinné!
Liberecké Divadlo F. X. Šaldy nehraje, ale zkouší a pomáhá
Ke všem výjezdům vyráží členové záchranky v ochranných pomůckách
Spolky v Pojizeří organizují nákupy pro seniory a šijí roušky
Firmy uleví zákazníkům. Kvůli epidemii umožní odklad plateb
Liberecký kraj pro občany připravil desatero zodpovědného chování
Krizový štáb kraje poptává dobrovolníky na pomoc i na šití roušek
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky
Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.
Liberecký kraj má připomínky k návrhu konsolidačního balíčku
Krajští radní na mimořádném jednání schválili čtyři zásadní připomínky k navrhované novele zákona o rozpočtovém určení některých daní. Nesouhlasí například s jeho snížením nebo navrhují podíl kraje na spotřební dani z minerálních olejů. „Chápu, že vláda s návrhem na úspory veřejných financí přijít musela. Stejně jako v každé domácnosti, pro kraj nebo obec platí, že nemohou dlouhodobě utrácet víc, než jaké jsou jejich příjmy. Stejně by se dlouhodobě měl chovat i stát ve vztahu ke svým výdajům. Z každodenní zkušenosti vedení krajských financí však navrhujeme některé změny provést jinak. Jde nám zejména o to, aby byl řešen systém financování krajů. Podíly příjmů jednotlivých regionů dávno neodpovídají dnešní realitě," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Správa KRNAP vaří pivní narozeninový speciál
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
Turnovské koupaliště zahájilo provoz
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
Nejčtenější články
03.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
02.06.: Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
02.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.