Pomoc druhému mají prý horalé zakódovanou v genech

26.09.2015 10:16:35 | Autor: Blanka Daníčková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Rokytnice nad Jizerou

Pomoc druhému mají prý horalé zakódovanou v genech

Kulturní program doprovázel ve čtvrtek 24. září oslavy 70 let Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou. Dopoledne se na nádvoří areálu především zpívalo a tančilo. V programu vystoupily například mažoretky z místního Domu dětí, soubor Anča a Franta z Poniklé nebo Děti z farnosti. Odpoledne se pak pobavili návštěvníci na tradičním posezení s tancem, nazvaném Sejkorák. Jubileum jednoho z nejstarších domovů pro seniory v Libereckém kraji připomněl současně Den otevřených dveří.

„Jsme největším zaměstnavatelem v Rokytnici. V našem domově pracuje 84 lidí. Bez jejich obětavosti bychom neměli tak dobré jméno. Horalé mají ovšem už geneticky dané, že si vzájemně pomáhají. Proto mám tak perfektní spolupracovníky," podotkla ředitelka domova důchodců Helena Housová. „Do budoucích let přeji domovu především spoustu spokojených klientů. S tím souvisí mé další přání - byla bych ráda, kdybychom mohli ještě zlepšit jejich komfort, například našli peníze na nákup nových polohovacích postelí," doplnila.

O tom, že k tanci není vždy nezbytnou podmínkou mít zdravé nohy, přesvědčil svým vystoupením bývalý tanečník a režisér pražského Národního divadla Petr Veleta. S několika seniory, upoutanými na invalidní vozík, předvedl, jak se od sebe například liší tango, waltz nebo polka. Senioři podporovali rytmus tanečních kreací rolničkami, rumba koulemi či jinými perkusními hudebními nástroji a sklidili bouřlivý potlesk.

„Společnou snahou všech pracovníků domova je přispět k tomu, aby se tu senioři cítili jako doma. Aby také zde rozvíjeli vztahy s ostatními lidmi, a aby byly jejich dny naplněné nejen co největší aktivitou, ale i láskou a porozuměním. Ráda bych poděkovala všem, kteří si vybrali toto nelehké povolání a o své klienty se pečlivě starají. Neberou a ani nemohou brát svou práci jako běžné zaměstnání, neboť do ní musejí vložit i notnou dávku empatie. Jejich zaměstnání se pro ně stalo posláním," řekla náměstkyně hejtmana pro sociální věci Lenka Kadlecová, jež převzala nad oslavami jubilea záštitu.

Domov důchodců v Rokytnici nad Jizerou je od roku 2002 příspěvkovou organizací Libereckého kraje. V současné době v něm žije 110 klientů. Dvě třetiny kapacity domova tvoří jednolůžkové pokoje, zbytek dvoulůžkové. Dnešní areál stojí na místě bývalého Zámečku, který na kopci uprostřed přírody s úchvatným výhledem na Krkonoše vyrostl v roce 1860. Zámeček vystřídal řadu majitelů a byl využit k různým účelům, k výrobě i k rekreaci. Na konci I. světové války sloužil také jako lazaret pro raněné vojáky. Přesně 1. října roku 1945 byl v budově zřízen Centrální okresní chudobinec, v následujících letech se proměnil na domov důchodců.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Domov důchodců v Rokytnici oslaví 70. výročí
Ke 100. narozeninám popřál Anně Lukšové do Rokytnice i Karel Gott

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Regionální sbírka Pozvedněte slabé v prosinci 2022 opět v Turnově

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 budou studenti turnovského gymnázia pomáhat při realizaci další části regionální sbírky Nadace Euronisa Pozvedněte slabé, která podporuje charitativní aktivity v našem městě. Výtěžek půjde jako již tradičně na pomoc turnovskému Fokusu.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Víno & cimbál s cimbálkovou muzikou Kobylka Pardubice
Daniel Hůlka & Jiří Škorpík společně vystoupí v turnovském divadle
Turnovská kultura v prosinci
V Bozkově budou řádit čerti a krampušáci
Akce Kulturního centra Golf Semily v prosinci

Nejčtenější články

01.12.: Hořel kamion na silnici I/35 ve směru na Turnov
01.12.: Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
02.12.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. prosince

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT