Pomoc druhému mají prý horalé zakódovanou v genech

26.09.2015 10:16:35 | Autor: Blanka Daníčková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Rokytnice nad Jizerou

Pomoc druhému mají prý horalé zakódovanou v genech

Kulturní program doprovázel ve čtvrtek 24. září oslavy 70 let Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou. Dopoledne se na nádvoří areálu především zpívalo a tančilo. V programu vystoupily například mažoretky z místního Domu dětí, soubor Anča a Franta z Poniklé nebo Děti z farnosti. Odpoledne se pak pobavili návštěvníci na tradičním posezení s tancem, nazvaném Sejkorák. Jubileum jednoho z nejstarších domovů pro seniory v Libereckém kraji připomněl současně Den otevřených dveří.

„Jsme největším zaměstnavatelem v Rokytnici. V našem domově pracuje 84 lidí. Bez jejich obětavosti bychom neměli tak dobré jméno. Horalé mají ovšem už geneticky dané, že si vzájemně pomáhají. Proto mám tak perfektní spolupracovníky," podotkla ředitelka domova důchodců Helena Housová. „Do budoucích let přeji domovu především spoustu spokojených klientů. S tím souvisí mé další přání - byla bych ráda, kdybychom mohli ještě zlepšit jejich komfort, například našli peníze na nákup nových polohovacích postelí," doplnila.

O tom, že k tanci není vždy nezbytnou podmínkou mít zdravé nohy, přesvědčil svým vystoupením bývalý tanečník a režisér pražského Národního divadla Petr Veleta. S několika seniory, upoutanými na invalidní vozík, předvedl, jak se od sebe například liší tango, waltz nebo polka. Senioři podporovali rytmus tanečních kreací rolničkami, rumba koulemi či jinými perkusními hudebními nástroji a sklidili bouřlivý potlesk.

„Společnou snahou všech pracovníků domova je přispět k tomu, aby se tu senioři cítili jako doma. Aby také zde rozvíjeli vztahy s ostatními lidmi, a aby byly jejich dny naplněné nejen co největší aktivitou, ale i láskou a porozuměním. Ráda bych poděkovala všem, kteří si vybrali toto nelehké povolání a o své klienty se pečlivě starají. Neberou a ani nemohou brát svou práci jako běžné zaměstnání, neboť do ní musejí vložit i notnou dávku empatie. Jejich zaměstnání se pro ně stalo posláním," řekla náměstkyně hejtmana pro sociální věci Lenka Kadlecová, jež převzala nad oslavami jubilea záštitu.

Domov důchodců v Rokytnici nad Jizerou je od roku 2002 příspěvkovou organizací Libereckého kraje. V současné době v něm žije 110 klientů. Dvě třetiny kapacity domova tvoří jednolůžkové pokoje, zbytek dvoulůžkové. Dnešní areál stojí na místě bývalého Zámečku, který na kopci uprostřed přírody s úchvatným výhledem na Krkonoše vyrostl v roce 1860. Zámeček vystřídal řadu majitelů a byl využit k různým účelům, k výrobě i k rekreaci. Na konci I. světové války sloužil také jako lazaret pro raněné vojáky. Přesně 1. října roku 1945 byl v budově zřízen Centrální okresní chudobinec, v následujících letech se proměnil na domov důchodců.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Domov důchodců v Rokytnici oslaví 70. výročí
Ke 100. narozeninám popřál Anně Lukšové do Rokytnice i Karel Gott

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Plavčíci z turnovské Maškovy zahrady prošli školením
Kraj poskytne dotaci hasičům a přispěje obci Klokočí na sanaci skály
Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června
24.06.: Řeznictví U Hrabánků - tak trochu jiné řeznictví?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT