Práce čtyř generací Radů uvidíte na výstavě v železnobrodské galerii

24.03.2015 21:27:41 | Autor: Iva Chaloupková | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

Práce čtyř generací Radů uvidíte na výstavě v železnobrodské galerii

V Městské galerii Vlastimila Rady proběhne ve čtvrtek 2. dubna od 17 hodin vernisáž výstavy Čtyři generace Radů. Výstavu uvede kurátorka výstavy Dr. Jana Orlíková-Brabcová, zazní skladby Bohuslava Martinů, Miroslava Reichla, Ferdinanda Sládka v podání Marie Magdaleny Jiřenové (zpěv) a Bohuslava Lédla (klavír).

Výstava představí práce Petra Rady, Vlastimila Rady, Pravoslava a Jindřišky Radových a Šárky Radové - umění ve čtyřech generacích Radů. Rodák ze Železného Brodu, Petr Rada (1857-1915) byl profesor kreslení a malíř, v červenci uplyne 100 let od jeho smrti. Vlastimil Rada (1895-1962), malíř a profesor na AVU v Železném Brodě v mládí žil a maloval, 5. dubna uplyne 120 let od jeho narození. Jeho syn Pravoslav Rada (1923-2011), sochař a keramik se v Železném Brodě narodil, jeho žena Jindřiška Radová *1925, pracuje také s keramickým materiálem. Dcera Šárka Radová 1949* je sochařka a pracuje převážně s porcelánem.

O minulosti rodu Radů v Železném Brodě

V roce 1810 přišli do Železného Brodu dva bratři, stárkové (mlynářští pomocníci), František a Josef Radovi z malé obce Libotov u Dvora Králové. V době jejich příchodu byly v Železném Brodě na toku Žernovníku čtyři mlýny: Dolení mlýn (na místě nynější Restaurace U Zvonice), Knopův mlýn, zvaný později též Adamičkův mlýn (nynější restaurace a hotel Starý mlýn), Prostřední mlýn (na místě dnešní Radiany) a Skalský mlýn, takzvaný Skalák na levé straně po výjezdu z Železného Brodu do Jablonce nad Nisou.

Bratři Radové a jejich potomci měli v několika generacích přímou anebo nepřímou („vyženěnou nebo vyvdanou") souvislost se všemi čtyřmi výše popsanými mlýny.

Mladší z bratrů - Josef Rada (narozen 1794, zemřel v roce 1880 v 86 letech) se v Brodě stal nakonec krupařem. Krupařství bylo speciálním odvětvím mlynářství, kroupy jsou svrchní slupky zbavená obilná zrna, většinou ječmene. Josef Rada si vzal za ženu Annu Kocourovou a měli spolu osm dětí.

Jejich dcera Marie Radová (1827-1914) se provdala za soukeníka Michaela Fišera (1825- 1897), který byl velmi podnikavý a jako jeden z prvních v Brodě sestavil soukenické stroje, umístěné v Dolením mlýně. Mimo to byl i brodským kronikářem (tzv. Fišerova kronika). Ostatní děti Josefa a Anny si vzaly za manžele/manželky členy rodu Mazancových, Sochorových, Kitlových, Dixových a Pecoldových.

Josefův starší bratr František Rada (narozený 1788) se oženil s mlynářskou vdovou Annou Cvrčkovou, rozenou Hákovou, z Prostředního mlýna. Ta měla už dvě děti z předchozího manželství. S Františkem Radou měli dalších devět dětí. Společně provozovali Prostřední mlýn až do doby, kdy děti Anny z prvního manželství dorostly a mlýn jako dědictví po svém otci Josefu Cvrčkovi převzaly. František a Anna pak pronajali a později koupili Skalský mlýn a žili a provozovali mlynářské řemeslo tam. Nejmladší z jejich devíti dětí, Petr Rada se stal pak v letech 1864-1868 starostou Brodu. Jeho syn Petr Rada se stal profesorem v Českých Budějovicích, kde se mu roku 1895 narodil syn, malíř Vlastimil Rada.

Rod Františka Rady (*1788) byl velmi početný a rozvětvený. Jeho děti a vnuci se oženili (či vdaly) do rodin jmen Cée, Herbe, Tůma, Brož, Matura, Maryška, Fišer, Jakubec a další. V dalších generacích se v rodině objevují další brodská jména: Véle, Kalfus atd.

Rodokmen této větve rodu je velmi početný a propletený. S trochou nadsázky se dá říci, že jsme v Železném Brodě vzdáleně příbuzní každý s každým. Mnoho z nás je příbuzných právě přes rod Radů, ale pochopitelně i další brodské rody byly velmi početné a rozvětvené. Takže mnozí z Broďáků jsme vzdáleně příbuzní dokonce po více rodinných větvích.

Moje babička Anna Kacálková (1902-1977) za svobodna Radová, byla z přímé generace rodu Františka Rady (*1788), jeho syna Ignáce Rady (*1827) a jeho vnuka Františka Rady (*1872), což byl otec mé babičky. Má babička Anna bydlela po svatbě s Antonínem Kacálkem v Jirchářské ulici 59, ale pocházela z našeho domu v Hluboké 115 (Trávníky), kde bydleli až do své smrti její sourozenci - František Rada (1904-1984) a Ludmila Radová (1908-1979). Ti se až do února 1948 zabývali obchodem s uhlím, z vlakového nádraží ho dováželi do dřevěných přístřešků před naším domem (které nyní slouží jako garáže) a pak ho po malých dávkách rozprodávali. Takže se sourozenci Annou, Františkem a Ludmilou Radovými mizí z této větve rodu jméno Rada (František i Ludmila totiž zůstali svobodní a bez potomků).

A taktéž tím mizí jméno Rada z Železného Brodu. Avšak na dalších větvích rodu žijících dnes už jinde, jméno Rada žije dál. Například i u našich velmi vzdálených příbuzných - potomků malíře Vlastimila Rady.

(Podle rodinných dokumentů a vzpomínek svého otce Bohuslava Kacálka sepsala v roce 2015 Alena Kortanová, současná kronikářka města/text je zkrácen).

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program. Podrobná pozvánka

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jezdíme okolo - pozůstatky historického silničního značení na Lomnicku
Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
16.05.: Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
17.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT