Před prázdninami ukončili projekty ke čtenářské výchově v Turnově

25.06.2016 08:06:00 | Autor: Eva Kordová | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Před prázdninami ukončili projekty ke čtenářské výchově v Turnově

Pomalu a jistě se blíží závěr školního roku 2015/2016. Vrcholí nejen školní známkování před závěrečným vysvědčením, ale měsíc červen je také měsícem ukončení projektů, které významně ovlivnily výchovu ke čtenářství nejen ve školní výuce, ale také v rámci mimoškolních aktivit Zdravého města a MA21.

Kde končí svět - Jak je to s králem

Kde končí svět, Jak je to s králem, tak zněl název a hlavní motto dvouletého projektu k 700. výročí narození krále Karla IV. Desátý ročník této celostátní aktivity přinesl do našeho města opět nominaci a poté slavnostní pasování do Řádu rytířů krásného slova v Praze, pro novou držitelku tohoto titulu.

Ukončení projektu projektu k 700. výročí narození krále Karla IV.<br />Autor: Archiv MKAMT Ve středu 1. června 2016 ožil Nostický palác na Ministerstvu kultury České republiky v Praze slavnostním pasováním nejlepších účastníků 10. ročníku celostátního projektu výchovy ke čtenářství Kde končí svět. Za zvuků fanfár byla uvítána královská družina z Turnova, společně s rytířem Tadeášem, který postupně pasoval nejen děti, ale i významné literární osobnosti na rytíře Řádu krásného slova. Z každého regionu Českého republiky byl pasován nejlepší a nejaktivnější účastník projektu a zároveň rozšířil řadu rytířů v malé radě.

Za Liberecký kraj byla pasována Nicol Hanzlová, žákyně osmého ročníku Základní školy Žižkova v Turnově. Na tento titul byla nominována za svou recitátorskou, vyprávěčskou a dramatickou činnost. Výrazně se podílela na zvukové podobě vítězné knihy Povstaňte, přichází král. Tato kniha získala mimořádné ocenění na regionálně přehlídce projektu. Nicol je rytířkou mnoha zájmů - hraje na klavír a věnuje se tanci.

Velkou radu rytířů obohatily výrazné osobnosti - spisovatelka a dramatička Daniela Fišerová a herečka, dabérka a interpretka Taťjana Medvecká. Obě byly nominovány za svou vynikající činnost. Za knihovníky byla oceněna tajemnice Klubu dětských knihoven Stanislava Benešová, která se dlouhodobě věnuje práci s dětmi a mládeží.

Poděkování patří nejen královské družině - královně Elišce Gruberové, králi Janovi Zárybnickému a rytíři Tadeášovi Matěchovi ale také učitelce druhého stupně ZŠ Žižkova, Janě Kepkové, která do projektu zapojila téměř celou školu. Poděkování patří i ostatním školám a pedagogům, kteří přinesli společně s účastníky a tvůrci řadu dalších nádherných výtvarných a literárních prací či dramatizací.

Den čtenářů na hradě

Jak to vypadá v číslech? Za region Libereckého kraje se zúčastnilo osm dětských oddělení knihoven a dvacet dva škol. Přes 300 účastníků, kteří obsáhli všechny čtyři kategorie projektu. Do Prahy mohlo jet pouze 12 účastníků na slavnostní ukončení, ostatní měli možnost dalšího slavnostního setkání a ukončení projektu, v rámci akce Den čtenářů na hradě Valdštejně, který se konal 14. června 2016. Této slavnosti se zúčastnilo 255 dětí z celého Liberecka.

Za doprovodu královské družiny, byli mečem Albrechta z Valdštejna pasováni na Rytíře řádu krásného slova nejlepší malíři a literáti projektu Kde končí svět. Celkem osmkrát zazněly fanfáry na počest nových rytířů a slavnostní slib v prostorách kaple sv. Jana Nepomuckého.

Po slavnostním rozdělení všech ocenění, diplomů a pamětních listů, čekal na účastníky další program v prostorách hradu. První nádvoří patřilo pohádce, kde herci dramatického kroužku ZŠ Žižkova celkem osmkrát zahráli příběh nastudovaný na počest 700. výročí Karla IV. Rytíř hradu Šof provázel děti postupně všemi prostorami hradu se zajímavým povídáním. A pak následovalo setkání a rozmluva s vévodou Al-brechtem z Valdštejna v prostorách klasicistního domu. Součástí programu byla také doprovodná výstava všech prací, která oživila prostory hradu a bude zde ke zhlédnutí do 15. srpna 2016.

Děti se postupně loučily a spokojeně se vydávaly na zpáteční cestu domů. Děkujeme všem, kteří přispěli k úspěšnému průběhu a ukončení tohoto projektu. Správě hradu Valdštejn a všem jejím zaměstnancům, královské družině, hercům ze Žižkovky a Adamovi Charvátovi za technickou a organizační pomoc.

Akcí Den čtenářů na hradě se úplně uzavřel 10. ročník projektu výchovy ke čtenářství Kde končí svět, který od roku 2015 byl ve znamení 700. výročí narození Karla IV.

Knížka pro prvňáčka - Už jsem čtenář - Slavnost abecedy a čtení

Knížka pro prvňáčka - Už jsem čtenář - Slavnost abecedy a čtení<br />Autor: Archiv MKAMT Sedmý ročník tohoto projektu pro prvňáčky byl ukončen 7. června 2016 Slavnostní abecedy a čtení pro 300 prvňáčků Turnova a okolí. Závěrečný společný program v městském divadle za účasti spisovatelky Kláry Smolíkové, autorky knížky pro prvňáčky „Knihožrouti" a dalších hostů. Při této slavnosti byla také pasována nejen spisovatelka Klára Smolíková, ale i místostarostka města Turnova, Jana Svobodová. V pestrém pro-gramu vystoupila řada dětí a mezi nimi i prvňáčci. Nejlepší vypravěči, tanečníci i herci. Každý prvňáček si odnášel domů svou vlastní knížku, která byla podepsána autorkou Károu Smolíkovou. Děti mají za úkol přes prázdniny knihu přečíst a opět v září s ní budeme pracovat v tak zvaném Druhém a dalším čtení.

V řeči čísel tento projekt od prosince roku 2015 do června 2016 postupně oslovil 2279 účastníků v 69 akcích. Jmenujme například hodiny výchovy ke čtenářství, Zpíváme si s knížkou a Rok moderní pohádky, Pasování prvňáčků na čtenáře, Pohádkové podvečery, přehlídka vypravěčů Čteme všichni a vypráví jen někdo, Škola naruby aneb vysvědčení pro rodiče a další.

Děkujeme všem základním školám za skvělou spolupráci a přejeme krásné a příjemné prázdninové dny. V září se těšíme opět na setkání při všech našich aktivitách.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dramaťák ZŠ Žižkova zakončil svou letošní činnost na Valdštejně
Večer Na Sboře zhodnotil oslavy 700. výročí narození Karla IV.
Na jarmark v turnovské ZŠ Žižkova přišlo opět několik tisíc návštěvníků
Turnovská Žižkovka má druhou rytířku Řádu krásného slova

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desná zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Volejbalisté Malé Skály končí ve 2. lize čtvrtí
Florbal Turnov: Muži sestupují do divize
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna
Výstavu Vymknuté výmyky zakončí komentovaná prohlídka

Nejčtenější články

28.03.: V Železném Brodě se srazila dvě auta
27.03.: Krajský titul 2022/ 2023 získali hokejisté Turnova!
28.03.: Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT