Projekt Euroklíč má pomoci osobám se sníženou schopností pohybu

26.10.2018 18:36:46 | Autor: Sabrina Plisková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov

Projekt Euroklíč má pomoci osobám se sníženou schopností pohybu

V prostorách státního zámku Sychrov se ve čtvrtek 25. října uskutečnila společná tisková konference k mezinárodnímu projektu Euroklíč, který je v České republice realizován Národní radou osob se zdravotním postižením ČR.

Projekt, jehož cílem je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu a rodičům dětí do tří let rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení, jako jsou například výtahy, svislé a schodišťové plošiny, je již od roku 2015 realizován za výnamné podpory Libereckého kraje.

K existenci a úspěšnému fungování projektu Euroklíč, který usnadňuje každodenní život nejen lidem se zdravotním postižením, ale i seniorům a rodinám s malými dětmi, je zapotřebí odpovědných partnerů, kteří podle přísných norem upraví svá sociální zařízení na bezbariérová, včetně instalace Eurozámků. Jedním z takových partnerů je i Národní památkový ústav.

Tisková konference k projektu Euroklíč na státním zámku Sychrov<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Realizací projektu Euroklíč na státním zámku Sychrov navazujeme na dlouhodobou snahu Národního památkového ústavu vyjít lidem se speciálními potřebami vstříc v co nejširším možném rozsahu. Věřím, že tímto krokem přispějeme zájemcům o památky z řad osob se sníženou schopností pohybu, rodičů s malými dětmi a seniorů ke zpříjemnění návštěvy. Naším cílem nyní je, aby postupně byly Eurozámky instalovány i na dalších objektech ve správě NPÚ," uvedla hostitelka tiskové konference Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, Mgr. Václav Krása, je velmi potěšen touto spoluprácí. „ U Národního památkového ústavu oceňuji, že prolomil ještě jednu bariéru, a to tu, že tento proces nastartoval na jedinečném památkově chráněném objektu státním zámku Sychrov. Zpřístupňování památek pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace je správným krokem a děkuji za něj Národnímu památkovému ústavu a Ing. arch. Naděždě Goryczkové, jeho generální ředitelce," řekl Mgr. Václav Krása, předseda NRZP ČR.

Realizace projektu Euroklíč v Libereckém kraji by nebyla možná ani bez podpory Ministerstva pro místní rozvoj a Libereckého kraje. „Jsem rád, že jsme mohli v Libereckém kraji distribuovat již stovky Euroklíčů a nainstalovat 35 Eurozámků. Rád bych poděkoval Mgr. Pavlu Svobodovi, náměstkovi hejtmana pro resort sociálních věcí, za významnou pomoc při realizaci projektu Euroklíč v tomto regionu," sdělil dále Václav Krása.

Tisková konference k projektu Euroklíč na státním zámku Sychrov<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Liberecký kraj projekt podporuje opakovaně již od roku 2015 částkou 80 tisíc korun. „V Libereckém kraji žije mnoho potenciálních držitelů z řad osob se zdravotním postižením. Zároveň náš kraj navštěvují statisíce turistů a stále musíme rozvíjet infrastrukturu včetně její přístupnosti lidem s omezenou schopností pohybu. Projekt Euroklíč systémově řeší problém přístupnosti veřejných sociálních zařízení. Proto jsme se rozhodli jej každoročně podporovat. O to víc mě těší, že je projekt realizován i na tak významném památkovém objektu, jakým je zámek Sychrov," sdělil Mgr. Pavel Svoboda, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Euroklíč mohou zdarma získat držitelé průkazu TP, ZTP, ZTP/P, držitelé WC karty, diabetici, stomici, onkologičtí pacienti, lidé trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nespecifickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou), močovými dysfunkcemi a dalšími onemocněními. Euroklíč si mohou zapůjčit i rodiče dětí do tří let prostřednictvím Sítě pro rodinu. Projekt byl oceněn titulem: „Nejvýznamnější počin roku 2007" v kategorii vybavení čerpacích stanic a dalších veřejných objektů. Záštitu projektu poskytly Ministerstvo dopravy a Asociace krajů ČR.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na hradech a zámcích připravují zakončení hlavní sezony
Český ráj navštívila delegace z čínského geoparku
O svátku na hradech a zámcích vydají Zápisník návštěvníka památek

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závody Světového poháru ve slalomu se jedou v Krkonoších

Svátkem pro české fanoušky alpského lyžování je víkendový závod Světového poháru ve sjezdu žen ve Špindlerově Mlýně i s hvězdami Michaelou Shiffrinovou a Petrou Vlhovou! Oba dny jsou na programu slalomy, v sobotu se jede v 9.30 a 12.30 a v neděli 9.15 a 12.15. Přehled pozvánek na aktuální víkend

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky
V noci z pátku na pondělí aneb Obrazy Pavly Soukupové
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022
Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Nejčtenější články

26.01.: Jablonecká hala 2023 byla světová
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT