Proměny města Semily 2012 – 2014

23.02.2012 08:00:42 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Proměny města Semily  2012 – 2014

V pondělí 20. února 2012 proběhlo v sále kina Jitřenky druhé veřejné projednání strategického plánu Programu rozvoje města Semily (respektive jeho aktualizace). Město vytyčilo priority pro blízkou budoucnost a jeho tvář dostává jasné kontury. Na závěr prezentace dostali prostor také obyvatelé města: dotazy, připomínky, komentáře. Kudy se budeme v příštích třech letech ubírat?

Program rozvoje města Semily prošel zásadními změnami. V loňském roce (červen - prosinec 2011) došlo k jeho přehodnocení; provedla se analýza a hodnocení kvality života ve městě, byly identifikovány problémy, zvažovaly se priority, opatření i vize, nastavil se akční plán projektů pro roky 2012 - 2014. Pro zmíněné období bylo vytyčeno pět hlavních priorit, s nimiž zástupce široké veřejnosti seznámil odborný garant a koordinátor projektu Vstřícný úřad, spokojený občan, podpořeného z ESF, Mgr. Josef Miškovský (SPF Group, v. o. s.), městský architekt Ing. arch. Martin Hilpert, starosta Mgr. Jan Farský a místostarostky Ing. Marcela Volšičková a Lena Mlejnková.

Co Program neřeší

Program se nezabývá detailním územním rozměrem aktivit (ty zahrnuje územní plán), technickým řešením projektů (viz. technická dokumentace), provozními aktivitami mimo systémovou změnu ani aktivitami danými legislativou a výkonem státní správy.

Priority pro období 2012 - 2014

  1. Ekonomický rozvoj města
  2. Doprava a dopravní infrastruktura
  3. Životní prostředí a technická infrastruktura
  4. Občanská vybavenost, bydlení a veřejná prostranství
  5. Občanská společnost a lidské zdroje

Semily jako nejčistší město v Česku

Na jaře 2011 proběhly veřejné debaty na téma budoucnost města Semily a jako jedna ze zásadních otázek vytanula identita města, potřeba nasadit mu tvář. Představitelé města se rozhodli vsadit na „zelené srdce" města, tedy skutečnost, že se Semily pyšní množstvím zelených ploch, což skýtá potenciál pro město zdravé a příjemné. „Čistotu" dále metaforicky přenášejí i do dalších sfér života ve městě: čistá by měla být též ekonomika (ať už technologiemi nebo diverzifikovanou malovýrobou), doprava a energetika (úspory energií, minimální dopady na životní prostředí, udržitelnost) a také čistá správa města (efektivita fungování, hospodaření, transparentní rozhodování a veřejné zakázky).

Kdo šetří, nezajde na dluhy

V oblasti ekonomického rozvoje města jsou prioritní úspory v hospodaření. Starosta Farský se rozhodl pro nepopulární cestu úspor a zároveň též snižování zadluženosti města, a ač je to cesta trnitá, na jejím konci stojí stabilizované město. Velké rezervy jsou evidentní v oblasti cestovního ruchu, jehož produkty je třeba rozvíjet, a důležité je podporovat i místní podnikatele.

Autobusem nebo autem?

Rekonstrukce místních komunikací je nikdy nekončícím problémem. K městu náleží dobrých 20 km komunikací, které budou vždy upozaděny ve prospěch komunikací frekventovanějších, do těch je zjevně nezbytné investovat především. Je třeba též vyřešit lepší napojení na páteřní silniční síť.

V loňské debatě vyvstala otázka městské hromadné dopravy jako návrh řešení omezení hustého silničního provozu. Propočty ukázaly, že investici ve výši 1,5 miliónu korun se lze vyhnout: existující autobusové linky potřeby místních obyvatel plně zvládnou pokrýt, jen je třeba je zviditelnit a zpřehlednit, aby byly uživatelsky přívětivější. Naopak je třeba investovat do rozvoje bezpečné sítě tras pro pěší, rozvíjet cyklistickou infrastrukturu a dotvořit infrastrukturu propojující sever a západ města.

Otázka počtu parkovacích míst není pokládána za prioritní - vyjma dílčích případů - jelikož jich je ve městě dostatek, a to nejen díky pěti provozovaným supermarketům.

Třídím, třídíš, třídíme

Navzdory finanční krizi stoupla produkce odpadu za poslední rok o alarmujících 20 %. Na místě je tedy rozšíření a zefektivnění třídění odpadů a například také motivace obyvatel k ekologickým návykům. Je třeba zavést osvětu a klást důraz na environmentální výchovu.

Obnova vodovodní a kanalizační sítě zatím není uzavřenou kapitolou. Je ovšem také potřeba mít na paměti, že rekonstrukcí celá investice nekončí, něco bude stát i údržba.

Obnova veřejného osvětlení je aktuálně prioritní v ulicích Bořkovská a Nádražní.

Geotermální elektrárna v Semilech je předmětem zájmu několika firem. V současné době je rozjednaná smlouva, vyjednávají se optimální podmínky. V budoucnosti ve městě vyroste tento alternativní zdroj energie, který zvýší místní energetickou soběstačnost.

Do školy

Město Semily nabízí solidní možnosti primárního a sekundárního vzdělávání, na výběr je z několika základních a středních škol včetně waldorfské cesty (již od předškolního věku). Investice do zázemí školských zařízení je nutnost. Tady není o čem diskutovat; otázka nezní JESTLI, ale KDY. Po rekonstrukci volá hlavně Podmoklický areál a školka Pod Vartou (zvaná Treperka). Objekty je nutno zateplit, vnitřní vybavení je zastaralé, je třeba započítat také přilehlá hřiště.

Zařízení pro volnočasové aktivity v Semilech není třeba stavět, protože existují. Jejich údržba je ovšem velmi náročná. Využitelné jsou kupříkladu objekty spolkový dům Bítouchov nebo KC Golf, taktéž areál stadionu. KC Golf je v žalostném stavu, ale rekonstrukce v současnosti je moudřejší než srovnat funkční objekt se zemí a vystavět zázemí nové. Aktuálně město vyjednává s potenciálním nájemcem restaurace KC Golf, který by rekonstrukci ve výši 4 miliony korun zafinancoval s tím, že si ji následně „odbydlí".

Velký otazník visí nad stadionem; jedná se o obrovskou - udržovanou - plochu uprostřed města. Jak ji efektivně využít? Tři hřiště jsou abnormální stav i u prvoligového města.

Kolonka

Aktuální situace v „kolonce": prakticky vystěhováno. Po posledních obyvatelích vypadá čtvrť, jako když se jí přehnalo tornádo. Rekonstrukce? Gigantické náklady. Bourání? Drahé. Jednoznačné řešení zatím neexistuje, návrhy však přicházejí. (Jednou z navrhovaných alternativ bylo výcvikové centrum ISŠ Semily, která připravuje na budoucí povolání především řemeslníky, ale byla zamítnuta, jelikož mají nasmlouvaný dostatek práce na soukromých stavbách.)

Podařilo se víceméně podchytit problém sociálního vyloučení - kolonka, první věžák. Byť situace u nás není ani zdaleka tak vyhrocená, jako například na severu republiky, nemůžeme předpokládat, že je vše nadobro vyřešeno, potíže se mohou dostavit.

Připravují se plochy pro výstavbu bydlení (především RD), kapacita je Nad školami, v Kozákovské, prostor pro bytové jednotky je na Brodské. Plán zahrnuje i snížení energetické náročnosti ve stávajících objektech.

Revitalizovat se budou sídliště (v Řekách je revitalizace již kompletní) a veřejná prostranství, jako je např. záhon pod mozaikou.

Společnými silami

Ve městě fungují zájmové spolky a sdružení, pouze nemají takovou prezentační sílu jako město samotné, a tedy se o nich veřejně mnohdy neví. Cílem programu je posílit a zintenzivnit spolupráci města s těmito spolky a podpořit a konkretizovat přeshraniční spolupráci.

Zlepšit je třeba také vizuální - marketingovou - tvář města. Hledá se jednotná čitelná značka, která bude používána v souvislosti s městem - na webu, na hlavičkových papírech, apod. Letos tento bod v rozpočtu není zohledněn, jelikož není prioritní.

Dvě početné cílové skupiny ve městě, jimž je třeba věnovat pozornost, jsou senioři a mládež. Město hodlá usilovat o optimalizaci sociálních služeb i programové nabídky pro seniory, pro mládež zase volnočasové aktivity.

Celkově je žádoucí zapojit do budoucího rozvoje města jeho obyvatele, aby se tvář města proměňovala k obrazu společnému, a aby jen pasivně nepřijímali, co je jim servírováno - a pokud to není jejich gusto, mohou se přičinit o to, aby si „uvařili" společně lépe.

Diskuse

Nad vyřčenými plány se diskutovalo hojně, dokonce se program o půl hodiny prodlužoval.

Jak se bude řešit problém na Spálově, kde není v létě pitná voda?

Přípojky vody v lokalitách s malým počtem obyvatel jsou nesmírně nákladnou záležitostí. Město uskuteční průzkum, zda bude možné situaci řešit např. vyhloubením stávajících studní.

Bude se město podílet na dotacích při vybavení škol pomůckami?

Stotisícová dotace od státu pokryje vybavení jediné učebny. Stávající vybavení je zastaralé, nevyhovuje. Při politice snižování zadluženosti města ovšem nelze aktuálně počítat se spolufinancováním, ač výhledově se jisté možnosti rýsují. Je třeba mít na paměti, že za 100 tisíc korun lze špičkově vybavit jednu třídu, nebo o něco méně špičkově třídu a půl (zvážit rozprostření prostředků).

Kdy se opraví školka Pod Vartou?

Školka Pod Vartou je palčivý problém za 40 milionů, což město vynaložit nedokáže, dokonce ani z poloviny. Daný projekt je nutno zrevidovat.

Proč nový projekt Zelené srdce Semil, když podobné projekty leží v šuplíku - nerealizované? Proč monitoring čistoty ovzduší, když tu není průmysl?

Přehodnotil se původní projekt Centrální rekreační a sportovní zóna, který byl tak velkolepý, že neměl příliš mnoho šancí na uskutečnění. V rámci revitalizačních projektů má město v plánu pouze takové zásahy, které budou funkční a trvale udržitelné. Ovzduší nám tu znečišťují především doprava.

Co bude se zchátralými kabinami na stadionu?

Kabiny na stadionu si dobrovolně vzali na starost fotbalisté, před několika lety se vyjádřili, že mají sponzora.

Proč nemáme koupaliště, když je veřejnost chce?

O koupališti se v Jitřence veřejně diskutovalo už v loňském roce (viz. článek Naše Pojizeří ze dne 21. 4. 2011 Semily: Kráter nebo ráj?). Rekonstrukce je nákladná, provoz neudržitelný. Kolik je koupacích dní v roce? Dostupná jsou koupaliště v okruhu do 10 km: Chuchelna, Košťálov, Železný Brod, vzdálenější Lomnice nad Popelkou. V rámci projektu zelené srdce Semil se plánuje říční plovárna na Ostrově.

Připomínky k zanesení do Programu rozvoje města Semily:

  • Hledání dalších zdrojů pro rozvoj města, využití kapacit
  • Zachovat dobře fungující zařízení (zdravotnická, školská...)
  • Realizace plánu města příznivého pro seniory (což představuje přísun peněz, propagovalo by se jednoduše - reklamou, je to mezera na trhu a vSemilech je dobrý potenciál)

 

Aktualizovaný Program rozvoje města Semily se objeví na webu www.semily.cz zhruba do 3 týdnů.

Předchozí články Petry Luňákové:

Smrt obcházela v Olbrachtově rodném domě

Semily: Kráter nebo ráj?

Semily nemají charakter

Související články o Semilech:

Semilští zastupitelé schválili rozpočet města na rok 2012

Semilští posunuli opět blíž k cíli projekt na využití geotermální energie

V Semilech pozměnili pravidla grantového programu

Bytová správa Semily investuje letos dva a půl milionu do výměny oken

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program. Podrobná pozvánka

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Hořela elektroprodejna v Semilech
Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
16.05.: Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
15.05.: Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT