První etapa terénních Rohanských stezek pro cyklisty se otevírá

30.08.2024 15:48:39 | Autor: redakce | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou

První etapa terénních Rohanských stezek pro cyklisty se otevírá

Po letech příprav a plánování se v Lomnici nad Popelkou v části Obory okolo rybníku, koupaliště a dále směrem ke Košovu (tzv. Malá Obora) otevírá první etapa terénních stezek pro cyklisty Rohanské stezky. Jedná se o čtyři traily o celkové délce 5,1 km a stoupací trail vedený po stávajících lesních cestách. Slavností otevření první etapy terénních trailů pro cyklisty Rohanské stezky proběhne v sobotu 31. srpna od 15 hodin u rohanského zámečku v Oboře v Lomnici nad Popelkou.

Hlavní nástupní místo je Pod Alainovým křížem s dojezdy jednotlivých trailů v blízkosti koupaliště a Oborského rybníka. „Idea byla a je, aby při budování a úpravě stezek docházelo k co nejmenšímu poškozování prostředí. Využívá se co nejvíce prvků, které krajina poskytuje, k zajištění ekologické udržitelnosti a bezpečnosti uživatelů. Technický charakter trasy je podmíněn prostředím, do kterého je trasa zasazena - od vyhlazených upravených a jen lehce zvlněných tras sjízdných i pro děti či začátečníky v rovinných lesích, po obtížné trasy obsahující přírodní či umělé překážky, nebo terénní prvky vyžadují pokročilé schopnosti jezdců," vysvětlil za město Lomnice nad Popelkou místostarosta Zdeněk Rajm.

Cílem je vznik tratí po obou svazích Tábora. Vlastníkem většiny pozemků jsou však Lesy ČR a ačkoli byl tento subjekt na mnoha místech v ČR stavebníkem, nebo alespoň partnerem projektu, v tomto případě jsou podle místostarosty spíš dlouhodobě hledány argumenty, proč není možné s městem spolupracovat a výstavbu podpořit. Proto jsou traily zatím pouze v prostoru tzv. Malé obory.

„Současně jsme se snažili pokrýt prostor, kam běžně nesměřují pěší návštěvníci obory. Trasování bylo ale nutné podřídit i životnímu prostředí, kdy na realizaci bedlivě dohlížel příslušný úřad. Jednání s Lesy ČR však budou pokračovat, rádi bychom, aby se podařilo připravit i další etapy a postupně vznikly traily na všech svazích Tábora. Obdobný záměr připravuje i město Železnice na opačné straně svahu. Bude tu tedy výhledově možné obě díla vzájemně propojit," dodal Zdeněk Rajm.

Povrch trailů je přírodní z místního zhutněného štěrku, alt. vápencového, nebo uježděného jílu. Trasování stezek proběhlo za účasti zodpovědného pracovníka s certifikací IMBA Trail Solution, dle metodiky ČeMBA, z.s. (Česká mountainbiková asociace). Stávající spádnicové terénní rýhy v korytech tras s možností slabého vodního toku v případě deštivého počasí budou překonávány pomocí hrubého až balvanovitého rovnaného kameniva, případně dřevěné povalové lávky.

Tři stupně obtížnosti trailů

Obtížnost trailů se značí jako u lyžařských sjezdovek (modrá nejlehčí, červená střední a černá s nejvyšší obtížností). Jednotlivé traily jsou pojmenovány po příslušnících knížecího rodu Rohanů. Proč? Když se Rohanové po své emigraci z Francie usadili v Českém království, stalo se vedle Svijan a Sychrova významným také panství Lomnice nad Popelkou, které spojili především se svými lesnickými ambicemi. Kulturní krajina, kterou dnes procházíme pod horou Tábor, je z velké části dílem právě tohoto rodu.

Nejlehčí trail modré barvy BENJAMIN je vhodný i pro začátečníky a děti. Vlny a zatáčky na hladším povrchu zabaví celou rodinu. Červený flow trail ALAIN má větší četnost větších vln, klopených zatáček a dvojvln, které je možné jak projíždět, tak přeskakovat. Na tomto trailu naleznete dokonce samostatnou JUMPLINE - úsek, který je určen přímo ke skákání pro pokročilejší jezdce, čítá celkem 10 skoků o rozměrech 2-6 m (vzdálenost mezi odrazovou a dopadovou hranou).

Druhý červený trail KAMIL je lehce techničtějšího charakteru a je vhodný pro mírně pokročilé jezdce. Je tu četnější výskyt vln včetně několika příležitostí ke skákání. Trail končí u Oborského rybníka. Z tohoto trailu je zároveň možné najet na černý enduro trail KAREL.

Na enduro trail KAREL je pro pokročilejší jezdce. Najdete zde větší četnost přírodních překážek v podobě kamenných sekcí, kořenů a hrabanky. Několikanásobný přejezd potoka po užších lávkách lehce prověří vaši techniku, balanc a ovládání kola.

„Díky různým odbočkám a propojkám bude také možné volit různé varianty průjezdu a obtížností. Samozřejmou součástí projektu je i příslušný mobiliář, tedy vjezdové brány, značení, mapy a provozní řády nebo opatření na křížení s cestami pro pěší. Parkoviště pro cyklisty je shodné s parkovištěm pro koupaliště, louka mezi železniční tratí a areálem chovatelů," doplnil místostarosta Lomnice nad Popelkou.

Cena přes 4,5 milionu, z dotace 2 miliony

Investorem stavby bylo město Lomnice nad Popelkou, dodavatelem zkušená jičínská firma Dirty Parks s.r.o. Cena díla činila 4,623 milionu Kč, na spolufinancování město získalo 2 miliony Kč z dotace Libereckého kraje.

Stezky bude provozovat spolek Rohanské stezky, z.s., založený na počátku roku městem, Lyžařským sportovním klubem Lomnice nad Popelkou a Michalem Vláškem, propagátorem cyklistiky a závodníkem.

Na provoz, rozvoj a údržbu trailů je možné přispět libovolnou částkou na transparentní účet spolku (č. ú. 2402937508/2010). Více informací lze také získat na webu www.rohanskestezky.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rohanské stezky se opět hlásí o slovo!
Nový cyklistický MTB závod Rohanské stezky povede okolím Lomnice

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec

Nejvíce motivoval jablonecký tým před vzájemným derby liberecký Slovan na čele se svým novým majitelem Kaniou: ten nejdříve vyhlásil, že neuznává jabloneckého šéfa Peltu, potom se dopustil názoru, že Jablonec není pro Liberec soupeř, pokračovalo to umístěním bilbordu Slovanu v Jablonci u Střelnice a nakonec před sezonou vyhodil současného jabloneckého lodivoda. Podrobnosti k zápasu na Našem Jablonecku

Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam

Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ve Studenci se popadesátésedmé bojovalo o koláče
V Krkonošském muzeu otevřou výstavu k 70. výročí ZUŠ Jilemnice
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
Turnovská MŠ 28. října obhájila stříbrný certifikát zdravé školky
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech

Nejčtenější články

10.10.: Ve Studenci se popadesátésedmé bojovalo o koláče
09.10.: Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech
08.10.: Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT