Robotizované stanice nově pomáhají dopravním policistům v kraji

09.02.2021 20:26:32 | Autor: Vojtěch Robovský | Rubrika: KRIMI | Obce: Semily,Liberecký kraj,Pojizeří

Robotizované stanice nově pomáhají dopravním policistům v kraji

Jako první v republice se dopravní policisté v Libereckém kraji mohou pyšnit novými přístroji, které až o polovinu zkrátí dobu vyměřování vážných dopravních nehod. Do služby byly zařazeny na konci listopadu 2020. V pondělí 8. února je policisté představili veřejnosti při zaměřování fiktivní dopravní nehody.

Za Krajské ředitelství policie Libereckého kraje se představení nových přístrojů veřenosti zúčastnil náměstek ředitele pro vnější službu plk. Mgr. Pavel Bartoš, MBA a kpt. Bc. Tomáš Hnilička z Odboru služby dopravní policie.

Geodetické přístroje, tzv. „robotizované totální stanice" Geomax Zoom, získalo Krajské ředitelství policie Libereckého kraje z rozpočtu v oblasti podpory, Krizového fondu, Libereckého kraje.

Vysoce efektivní přístroje, které naleznou uplatnění zejména při společných zásazích složek Integrovaného záchranného systému, například u vážných dopravních nehod, leteckých nehod a dalších mimořádných událostech s velkým počtem zraněných osob či obětí, využívají nyní policisté Dopravních inspektorátu Liberec a Semily.

 Moderní pomocníci jsou určeni pro dokumentaci místa činu a jeho přesného zaměření. Nesporné kvality spočívají zejména v rychlosti a přesnosti zaměřování, bez ohledu na velikost ohledávaného prostoru a počtu stop. Výhodou práce s přístroji je také to, že v nezměněné kvalitě umožňují policistům práci i za snížených světelných podmínek či v nepříznivém počasí.

Oproti původním totálním stanicím, které policisté v kraji aktivně využívali, viz. tento článek, nové robotizované totální stanice může obsluhovat již jen policista. Výhodou tedy je až o polovinu kratší doba měření. Přístroj vyměřuje a zaznamenává důležité stopy až do vzdálenosti 800 metrů, kromě toho může až do vzdálenosti 100 metrů sledovat všesměrový 360 stupňový hranol, pohybující se rychlostí až 90 km/h. Proškolení policisté ovládají přístroj dálkově pomocí tabletu.

„Z polohy vysílače laserového paprsku získáváme horizontální a vertikální úhly zaměřeného bodu, tato získaná informace je vyjádřena v metrech na osách x, y, z a získáme tak přesnou vzdálenost zaměřeného bodu. Na základě toho jsou vypracovávány unikátní modely vyměřovaného místa činu," sdělil vrchní komisař Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, kpt. Bc. Tomáš Hnilička.

„Souběžně jsme prováděli měření původní totální stanicí a novou robotizovanou totální stanicí na místě fiktivní dopravní nehody, kdy jsme zaměřovali dvě vozidla, místo jejich střetu a další přesně dané druhy stop. Celkově jsme provedli měření 27 důležitých bodů na místě nehody. Když robotizovaná totální stanice zvládla zaměření všech předem daných bodů, byla původní totální stanice teprve u bodu číslo 14," doplnil kpt. Hnilička.

„Oba přístroje jsou moderními a efektivními doplňky pro práci našich policistů na místech mimořádných událostí. Velmi si ceníme účasti Libereckého kraje na tomto projektu, bez jehož financování z Krizového fondu by nebylo možné tento projekt realizovat," uvedl plk. Mgr. Pavel Bartoš, MBA, náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. „Přístroje nejen, že ulehčí práci policistům, ale zásadním způsobem přispívají ke zkvalitnění rozsahu vyměřování a zdokumentování místa činu," dodal plk. Bartoš.

Od konce ledna roku 2021 mají policisté v kraji další dva tyto geodetické přístroje. Pokrytí je tak již na všech územních odborech. Poslední dvě totální stanice převzalo krajské ředitelství do služby od Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policie dohlíží na bezpečnost v horských oblastech
Novým ředitelem policie Libereckého kraje je jmenován Ondřej Musil
Prohlášení hejtmana Půty k účasti Vladislava Husáka na akci v Teplicích
Ředitelé poděkovali týmu trasujících policistů
Představili projekt nového integrovaného výjezdového centra v Turnově
Policisté vyslyšeli výzvu a zařadili se do seznamu dárců krevní plazmy
Policisté pořádkové jednotky vymění uniformu za zdravotnický oblek
Policisté krajského ředitelství se už aktivně zapojili do trasování

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Benecko Freeride 2022
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
27.06.: Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT