Rok Gallasů a Clam-Gallasů přináší v červnu akce na hradech a zámcích

08.06.2019 09:54:00 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj

Rok Gallasů a Clam-Gallasů přináší v červnu akce na hradech a zámcích

V rámci projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů je rok 2019 zaměřen hlavně na Liberecký kraj, a to tématem Gallasové a Clam-Gallasové: Noblesa severních Čech. V souvislosti s tímto projektem jsou nachystány kulturní akce, přednášky, ale třeba také zvýhodněné vstupné na stěžejní objekty.

S rody Gallasů a Clam-Gallasů jsou nejvíce spojeny zámek Lemberk, hrad Grabštejn a hrad a zámek Frýdlant. Právě na Lemberku a Grabštejně mohou návštěvníci získat zlevněné vstupné, pokud se prokáží vstupenkou z letos absolvované prohlídky z jednoho z výše jmenovaných zámků.

Na frýdlantském zámku se 30. května od 18 hodin uskuteční Hudební večer zaměřený na dobu těchto rodů, ve stejný den i čas proběhne přednáška v Krajské vědecké knihovně v Liberci na téma Lemberk v proměnách času.

Tradiční Den dětí na Grabštejně, letos pořádaný 2. června, se zaměří právě na Gallasy, s tímto tématem budou korespondovat kostýmovaní průvodci, ale také dětské prohlídky, jejichž základním motivem je papoušek, který skutečně na Grabštejně - jako symbol bohatství tohoto rodu - byl a děti budou mít za úkol hledat jeho motiv v interiérech hradu. Chybět nebudou ani dílničky a historické hry v exteriérech hradu. Na 4. června si správa hradu a zámku Frýdlant připravila speciální prohlídku knihovny Gallasů a Clam-Gallasů, a to od 18 hodin. Druhý červnový víkend se návštěvníkům premiérově představí panelová výstava o Bredovské zahradě na Lemberku, která mapuje vývoj této zahrady i drobných staveb v okolí za éry Gallasů a Clam-Gallasů. Výstava vznikla ve spolupráci správy zámku Lemberk a Územního odborného pracoviště NPÚ v Liberci. U příležitosti otevření této výstavy proběhnou i komentované prohlídky Bredovské zahrady. Zahrada a s ní spojená výstava bude přístupná ve vypsaných termínech.

Rok Gallasů a Clam-Gallasů bude v červnu připomenut ještě druhým Hudebním večerem na Frýdlantě (20.6.), premiérovým Dětským dnem na Lemberku v Bredovské zahradě 29. června a následujícími večerními prohlídkami pro děti na Grabštejně, které připomenou, jak probíhaly oslavy narozenin za Gallasů a Clam-Gallasů. Do konce sezony je na Lemberku volně přístupná výstava věnovaná tomuto rodu a lemberskému panství v letech 1918-1945.

Festival Dvořákův Turnov a Sychrov představí opět klasickou hudbu Už 1. června začal hudební festival Dvořákův Turnov a Sychrov, na Bezdězu bude zahájena výstava K. H. Mácha Pomníky-sochy-náhrobky. V podstřeší purkrabského paláce budou vystaveny grafické listy předních českých výtvarníků na toto téma. Během celého víkendu budou navíc na Bezdězu šermíři, na Troskách budou 1. června sokolnické ukázky. Naopak konec června bude na Troskách patřit lanochodcům.

Akce na Královéhradecku:

Na zámku v Opočně začíná 1. června výstava s příznačným názvem Pistole z opočenských depozitářů. Návštěvníky čeká jednadvacet vybraných, dosud nevystavovaných exponátů ze 17. až 20. století. K vidění budou pistole se zámkem kolečkovým (jezdecké), zámkem křesadlovým (lovecké, armádní, kapesní), zámkem perkusním (armádní), dvouhlavňová pistole tzv. wender, raritní revolver na 24 nábojů aj. Výstavu je možné zhlédnout v rámci prohlídek zbrojnic (případně v rámci akce Prohlídky opočenských zbrojnic s rozšířeným výkladem.

Na 4. až 8. června si správa zámku Ratibořice připravila již klasickou, velice oblíbenou akci Za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic. Na zámku i v Babiččině údolí budou v těchto dnech působit postavy z tohoto románu.

Na Hrádku u Nechanic proběhne v termínu 6. až 9. června již XXI. ročník festivalu romantické a klasické hudby Romantický Hrádek, hospitál Kuks zve 8.-9. června na Víkend otevřených zahrad, kdy se návštěvníci mohou účastnit speciálních prohlídek bylinkové zahrady. Polovina a konec června bude na Opočně patřit koncertu Barbory Lepšové (klavír) a Vladimíra Sanvita (violoncello) v zámecké obrazárně, barokní slavnosti Baroko na oko na Kuksu či večerním prohlídkám s příběhem na zámku v Náchodě. Zde také proběhne 22. června Hradozámecké hodování, tedy festival minipivovarů a krajových specialit a regionálních produktů. Na Hrádku u Nechanic proběhnou poslední červnovou sobotu Medové slavnosti, neděle bude na Kuksu patřit Slavnosti koní, historie a řemesel.

Akce na Pardubicku:

Na Kunětické hoře již probíhají letní divadelní představení pod širým nebem na rondelu pod věží v režii Východočeského divadla Pardubice, na 9. června je připraveno pohádkové představení Čtyřlístek a Talisman moci v produkci Divadla D5, o den později se návštěvníci mohou těšit na recitál oblíbeného písničkáře Roberta Křesťana a jeho kapely Druhá tráva. Na zámku v Litomyšli, respektive v arkádách v přízemí, je volně přístupná panelová výstava (vznikla ve spolupráci s Národním divadlem) pod názvem Balet s rodokmenem, která propojuje zámek v Litomyšli s nejstarším baletním titulem Marná opatrnost, který má souvislost na vzácné zámecké divadlo z r. 1797. Červen je na Litomyšli neodmyslitelně spjat s Národním festivalem Smetanova Litomyšl. V souvislosti se stavěním pódia, zvukovými zkouškami apod. může dojít k omezení provozu zámku - prosíme proto návštěvníky, aby si před návštěvou zámku zkontrolovali aktuální návštěvní dobu na www.zamek-litomysl.cz.

Zpřístupněn je na Pardubicku také hrad Litice, a zatím bez možnosti vstupu do parku zámek Slatiňany.

Podrobně akce v Libereckém kraji:

Státní hrad Bezděz

• 1. 6. - 31. 7.: státní hrad Bezděz - Výstava K. H. Mácha Pomníky - sochy - náhrobky v Purkrabském paláci.
• 1. - 2. 6.: státní hrad Bezděz - Jedna země, jeden král. Šermířský víkend pro děti. Kovářská dílna na nádvoří. Účinkuje skupina Pancharti. Začátek vystoupení od 11, 12:30, 14 a 15:30 hodin.
• 29. - 30. 6.: státní hrad Bezděz - Kovářská dílna a historická střelnice. Skupina Úpičtí střelci.
• 5. - 7. 7.: státní hrad Bezděz - Tři dny ve středověku. Šermířská skupina Honesta a taneční skupina Srdcové eso. Kovářská dílna na nádvoří.
• 13. 7.: státní hrad Bezděz - Bezdězský Bluegrass a country minifestival.

Státní hrad a zámek Frýdlant Státní hrad a zámek Frýdlant

• do 31. 5.: státní hrad a zámek Frýdlant - Výstava v Rytířském sále. Rytířský sál bude doplněn o další portréty Gallasů a Clam-Gallasů, veduty a erby majitelů - obohacení základní prohlídkové trasy bez změny vstupného.
• 4. 6.: státní hrad a zámek Frýdlant - Speciální prohlídka zámecké knihovny Gallasů a Clam-Gallasů. Od 18 hodin.
• 20. 6.: státní hrad a zámek Frýdlant - Hudební večer na téma „Hudba doby Gallasů a Clam-Gallasů (II.).
• 20. 7.: státní hrad a zámek Frýdlant - Večerní prohlídky s Gallasy a Clam-Gallasy. Kostýmované prohlídky se zaměřením na životní příběhy rodiny Gallasů a Clam-Gallasů. Od 20 do 22 hodin.
• 20. - 21. 7.: státní hrad a zámek Frýdlant - Mimořádné zpřístupnění věže. Speciální prohlídky věže s průvodcem.

Státní hrad Grabštejn

• 2. 6.: státní hrad Grabštejn - Den dětí u Clam-Gallasů na Grabštejně. Tradiční Den dětí na Grabštejně opět přináší především malým návštěvníkům možnost potkat historické a pohádkové postavy v kostýmech. Po roce se zase můžete těšit na kroket, badminton a další hry, jimiž si volné chvíle mohli zpestřovat i Clam-Gallasové. A samozřejmě nesmí chybět oblíbené vyrábění. To vše v tentokrát v atmosféře doby poslední šlechtické rodiny: Clam-Gallasů. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 4. - 7. 6.: státní hrad Grabštejn - Dětské prohlídky s představením pro škol(k)y. Nabízíme školám a školkám možnost spojit zkrácenou prohlídku hradu vedenou pohádkovou postavou se zhlédnutím divadelního představení ve spolupráci s divadélkem Matýsek. Přijďte si na Grabštejn užít pořádné pohádkové dopoledne! Představení začínají v 9 a 10.30 hodin. Kapacita: 100 dětí, na každých 10 dětí 1 dospělý (doprovod) zdarma. Nutná rezervace předem na tel. +420 482 724 301 nebo na adrese grabstejn@npu.cz.
• 10. 6. - 31. 8.: státní hrad Grabštejn - Výstava památky osiřelé. Výstava fotografií sakrálních památek, které čekají na svou záchranu.
• 29. 6.: státní hrad Grabštejn - Noční prohlídky pro děti. Kam za vysvědčení? Na Grabštejn na speciální noční prohlídky! I v letošním roce potěšíme večerními prohlídkami děti i dospělé - a to těmi hranými, tentokrát na téma: "Clam-gallasovská oslava narozenin. Nebo ne?!" Přijďte si užít atmosféru ojedinělé slavnosti - protože na takovéhle oslavě narozenin jste tedy rozhodně nebyli! Ať to dopadne jakkoli, sladké překvapení na závěr oslavy vám můžeme garantovat. Prohlídky začínají každých dvacet minut (20.00, 20.20, 20.40, 21.00, 21.20, 21.40, 22.00). Rezervace nutná: na tel. 482 724 301 a e-mailem na grabstejn@npu.cz
• 6. - 7. 7.: státní hrad Grabštejn - Létohrádky aneb clam-gallasovská (za)hradní slavnost. Tradiční letní festival opět nabídne pořádnou porci hudby, tance, šermu i rozverných kousků místního kata a další zábavy. Kromě uvedeného se můžete těšit na kostýmované průvodce, ukázky palných i chladných zbraní, lahodné občerstvení v hradním šenku i u řemeslníků a stánkařů, kteří nabídnou výtvory dobové kuchyně i nejedlé výrobky a suvenýry. V letošním roce vás víkendem plným zábavy bude provázet hrabě Franz Clam-Gallas a jeho sedm dcer. Přijďte si užít historii všemi smysly!
• 27. 7.: státní hrad Grabštejn - Noční prohlídky aneb ze života diplomata. V noci 27. července mezi osmou a desátou hodinou budete moci cestou zšeřelými hradními interiéry sledovat příběh jediného, ale o to zajímavějšího a rozporuplného grabštejnského diplomata. Pozadí příběhů z jeho života bude návštěvníkům poodhaleno každých dvacet minut od osmé hodiny večerní. Nechcete-li o tuto příležitost přijít, hlaste se raději na tel. čísle 482 724 301 či na e-mailu grabstejn@npu.cz. (www.hrad-grabstejn.cz)
• 28. 7.: Územní památková správa na Sychrově - II. Cykloprohlídka po panství Clam-Gallasů- Po grabštejnském panství. Prohlídky na kolech pod vedením Mgr. Vladimíra Tregla seznámí účastníky se zajímavostmi na jednotlivých Clam-Gallasovských panstvích, přičemž budou navázány na železniční trať pro možné odpojení. Účast na cykloprohlídce zdarma, účastníci si budou hradit vstupné na navštívených objektech. Podrobnosti budou zveřejněny na www.hrad-grabstejn.cz

Státní zámek Hrubý Rohozec

• 5. - 6. 7.: státní zámek Hrubý Rohozec - Móda sedmi staletí. Tradiční kostýmované prohlídky, kde v každé místnosti uvítá návštěvníky průvodce v historickém kostýmu z různých období. Kostýmy budou k vidění na obou okruzích, ke druhému okruhu je jako bonus připojen třetí okruh zcela zdarma.
• 13. 7., 10. 8. a 31. 8.: státní zámek Hrubý Rohozec - Varhanní sobota. Při prohlídce kaple vám varhaník Radek Rejšek zahraje na původní zámecké varhany. S menšími skupinami (do 13 osob) průvodce vystoupá na hudební kruchtu, kde představí historii a funkce varhan a přidá malou hudební ukázku. Tato akce je součástí prohlídkového okruhu „Reprezentační prostory".

Zámek Lemberk<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově Státní zámek Lemberk

• 30. 5.: Krajská vědecká knihovna v Liberci - Přednáška Lemberk v proměnách času. Přednáší Mgr. Vladimír Tregl. Přednáška se koná v Krajské vědecké knihovně v Liberci od 18 hodin.
• 8. - 9. 6.: státní zámek Lemberk - Víkend otevřených zahrad: Zpřístupnění panelové výstavy věnované Bredovské zahradě a letohrádku a komentované prohlídky Bredovské zahrady. Výstava vznikla ve spolupráci správy zámku Lemberk a ÚOP v Liberci. Speciální prohlídky zaměřené na proměny zahrady a letohrádku od 18. do 20. století. Provází Mgr. Renata Tišerová z ÚOP v Liberci.
• 9. 6.: státní zámek Lemberk - Svatodušní bohoslužba. Tradiční svatodušní bohoslužba v zámecké kapli Seslání Ducha svatého. Celebruje J. M. can. Karel Havelka.
• 21. 6.: státní zámek Lemberk - Koncert Jiřího Korna a skupiny 4TET. Na nádvoří zámku, od 20 hodin.
• 29. 6.: státní zámek Lemberk - Dětský den v Bredovské zahradě. Akce pro rodiny s dětmi od 3 let do cca 12 let, historie a přírodopis zábavnou formou.
• 1. - 7. 7.: státní zámek Lemberk - Prázdniny na věži. Zpřístupnění středověké věže spojené s komentovanými prohlídkami z ochozu věže zaměřené na stavební a krajinářské úpravy v okolí zámku a na hospodářskou činnost Clam-Gallasů.
• 14. 7.: státní zámek Lemberk - I. Cykloprohlídka po panství Clam-Gallasů - Po lemberském a libereckém panství. Prohlídka na kolech pod vedením Mgr. Vladimíra Tregla seznámí účastníky se zajímavostmi na jednotlivých Clam-Gallasovských panstvích, přičemž budou navázány na železniční trať pro možné odpojení. Účast na cykloprohlídce zdarma, účastníci si budou hradit vstupné na navštívených objektech. Podrobnosti budou zveřejněny na www.zamek-lemberk.cz
• 20. - 21. 7., 17. - 18. 8. a 28. - 29. 9.: státní zámek Lemberk - Komentované prohlídky Bredovské zahrady. Speciální prohlídky zaměřené na proměny zahrady a letohrádku od 18. do 20. století. Provází Mgr. Renata Tišerová z ÚOP v Liberci. Možnost prohlídky panelové výstavy uvnitř Bredovského letohrádku.
Výstavy na zámku Lemberk:
• 30. 3. - 31. 10.: státní zámek Lemberk - Člověk a kůň. Výtvarné práce dětí ze Speciální školy pro sluchově postižené děti v Liberci ke zhlédnutí v zámecké konírně. (www.zamek-lemberk.cz)
• 1. 4. - 31. 10.: státní zámek Lemberk - Zámek Lemberk po roce 1918. Výstava věnovaná Clam-Gallasům a dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918-1945. (www.zamek-lemberk.cz)

Státní zámek Sychrov

Zámek Sychrov je otevřen celoročně, denně, včetně pondělí.
• 1. 6.: státní zámek Sychrov - Dvořákův Turnov a Sychrov.
• 15. 6.: státní zámek Sychrov - Noc na Karlštejně.
• 28. - 29. 6. a 1. 7.: státní zámek Sychrov - Divadelní představení Pygmalion. Brilantní komedie Bernarda Shawa o holce z ulice, která se přes noc stane dámou.
• 3. - 4. 7.: státní zámek Sychrov - Divadelní představení Krás(k)a na scéně. Král Karel II. vydává zákaz hraní ženských postav mužskými herci. Edward Kynaston, herec, který je na vrcholu díky svým ženským hrdinkám, začíná hrát zásadní hru svého života. Co když žije skutečný život jen na prknech s vůní divadelních šminek a v reálném životě je jen bezradným pozorovatelem? (www.zamek-sychrov.cz)

Státní hrad Trosky

• 1. 6.: státní hrad Trosky - Sokolnické ukázky.
• 29. - 30. 6.: státní hrad Trosky - Lanochodci na Troskách. Letos již třetí ročník této akce. Mladí provazochodci neboli chodci po slackline budou přecházet mezi věžemi vzdálenost 100 metrů. Bude i tréninková lajna nízko nad zemí pro odvážlivce.
• 3. 7.: státní hrad Trosky - Troskino aneb letní kino na hradě Trosky. (www.hrad-trosky.eu)
• 5. - 6. 7.: státní hrad Trosky - Cyrilometodějské slavnosti. Vystoupí mistr středověké magie Karel Marcolli se svými představeními na téma Čarodějnictví - /Etuda Reginald Scot + písně + kouzla na téma čarodějnictví a mučící nástroje ukázka gilotiny a věštby, dále na téma Alchymisté -/Etuda Magistr Kelly + písně + kouzla alchymistů + ukázka Francouzské provazové školy a na téma Dvorní kouzelníci - / Etuda Hrabě Cagliostro + písně + dobové kejkle s pohárky viz skořápky a historické hry. Dále jsou na programu sokolnické ukázky, ukázky lovu, příletů na rukavici, krmení dravých ptáků, výklad o historii sokolnictví. Celá akce bude provázena kejklířskými workshopem pro děti i dospělé. Na závěr bude proveden útěk z klády pro odsouzence. (www.hrad-trosky.eu)

Státní zámek Zákupy

• 5. 6.: státní zámek Zákupy - Princ Bajaja a Karel IV. Speciální představení v parku pro objednané školy.
• 13. 7.: státní zámek Zákupy - Noční prohlídky.
• 10. 8.: státní zámek Zákupy - Výstava ohařů. Soutěží se v kategoriích: nejlepší pár psů, nejlepší chovatelská skupina, nejlepší Progeny Group. V den konání výstavy bude vstup do parku mimořádně zpoplatněn (50/30 Kč), vstupovat bude možno pouze z Nádražní ulice.

Územní památková správa na Sychrově

• 14. 7.: Územní památková správa na Sychrově - I. Cykloprohlídka po panství Clam-Gallasů - Po lemberském a liberecké panství. Prohlídka na kolech pod vedením Mgr. Vladimíra Tregla seznámí účastníky se zajímavostmi na jednotlivých Clam-Gallasovských panstvích, přičemž budou navázány na železniční trať pro možné odpojení. Účast na cykloprohlídce zdarma, účastníci si budou hradit vstupné na navštívených objektech. Podrobnosti budou zveřejněny na www.zamek-lemberk.cz
• 28. 7.: Územní památková správa na Sychrově - II. Cykloprohlídka po panství Clam-Gallasů - Po grabštejnském panství. Prohlídky na kolech pod vedením Mgr. Vladimíra Tregla seznámí účastníky se zajímavostmi na jednotlivých Clam-Gallasovských panstvích, přičemž budou navázány na železniční trať pro možné odpojení. Účast na cykloprohlídce zdarma, účastníci si budou hradit vstupné na navštívených objektech. Podrobnosti budou zveřejněny na www.hrad-grabstejn.cz.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 20 fotek)

 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pátý ročník valdštejnské pouti úspěšně za námi!
Festival Dvořákův Turnov a Sychrov představí opět klasickou hudbu
Konírny zákupského zámku projdou velkou rekonstrukcí
Hrady a zámky v květnu: Bezděz představí model hradu ze 13. století
Již pošestnácté akce Český ráj dětem zahájila turistickou sezonu
Mobiliář na hradě Valdštejně má nové přírůstky
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží
Projekt památkového ústavu se zaměřuje na šlechtické rody z Liberecka

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.

Tribunál trvá na povinnosti Polska zaplatit penále ve věci dolu Turów

Komise mohla legitimně započíst částky dlužné z titulu tohoto penále proti pohledávkám Polska vůči Unii. V únoru 2021 podala Česká republika proti Polsku žalobu k Soudnímu dvoru. Tvrdila, že rozšíření a prodloužení těžby hnědého uhlí v povrchovém dole Turów (Polsko) porušuje unijní právo1. „Uzavření smíru v únoru 2022 nezměnilo nic na tom, že Polsko předtím nerespektovalo předběžné opatření. Tribunál Soudního dvora dnes potvrdil, že Komise postupovala správně. Bez žaloby k soudnímu dvoru by se žádná jednání nikdy neuskutečnila. Je potřeba říci, že penále pro Polsko jsou příjmem Evropské unie, nikoli Libereckého kraje. Nikdy bychom nepostavili ani metr vodovodu ani nezaplatili další projekty, které chrání obyvatele, životní prostředí i vodní zdroje před vlivem těžby," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě zajímavé červnové přednášky pořádají v semilském muzeu
Turnovské volejbalistky vyrazily do Lucemburska
Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty
Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi
Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Nejčtenější články

11.06.: Hasiči likvidovali v domě na Semilsku neznámé chemické látky
11.06.: Auto s naloženým bagrem uvízlo v Semilech pod železničním mostem
12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT