Rok Jiřího Žáčka v turnovské knihovně

21.02.2025 16:02:03 | Autor: Eva Kordová | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Rok Jiřího Žáčka v turnovské knihovně

Mezi osobnostmi, které podporují turnovskou knihovnu, je rovněž básník a spisovatel Jiří Žáček. V tomto roce oslaví 80. narozeniny. Rok 2025 v oblasti výchovy ke čtenářství se tak stává Rokem Jiřího Žáčka.

Rok 2025 je rokem řady významných výročí. Turnovská knihovna dovršila 205 let od svého založení. Uplynulo 240 let od narození zakladatele knihovny pátera Antonína Marka v roce 1785. Knihovnu podporuje řada osobností, které se ujaly role kmotrů. Mezi nimi je rovněž básník a spisovatel Jiří Žáček, který v tomto roce oslaví 80 narozeniny. Proto jsme se rozhodli, že rok 2025 bude v oblasti výchovy ke čtenářství, Rokem Jiřího Žáčka.

Jiří Žáček je nejen spisovatel a básník, ale také autor učebnic, sběratel a tvůrce aforismů. Jeho básně někdy mají velmi blízko k aforismům, vyznačují se lehkostí a smyslem pro humor a parodii. Patří nejen k nejčtenějším, ale také nejposlouchanějším současným českým básníkům. Z jeho básní vzniklo množství písniček, z nichž nejznámější a nejlepší jsou od Michala Prokopa, Karla Plíhala a Slávka Janouška.

Jiří Žáček je také autorem prvního polistopadového slabikáře pro děti. Málo se ví, že tento slabikář a další navazující tituly, Malý čtenář a Moje první čítanka byly vydány v roce 1994 v nakladatelství Alter, který založila paní učitelka a ředitelka základní školy v obci Všeň, paní Hana Staudková. Slabikář má krásné poetické texty Jiřího Žáčka. Texty jsou svižné, vtipné, děti snadno zaujmou, verše zaujímají téměř třetinu textu. Ilustrace Heleny Zmatlíkové jsou srozumitelné, jednoznačné a snadno pochopitelné. V dalších vydáních vychází slabikář již 30 let.

Úvodní kresba na obalu knihy od ilustrátorky Heleny Zmatlíkové se stala symbolem našich „pasovacích glejtů" pro prvňáčky v rámci projektu Knížka pro prvňáčka Už jsem čtenář. Paní Zmatlíková nám udělila právo tuto kresbu používat. A Jiří Žáček pro prvňáčky napsal vzkaz do kroniky „Do Turnova, vždycky znova". Řadu svých knih uvedl mezi čtenáře právě v naší knihovně, hodnotil naše poetické soutěže, zúčastňoval se pravidelně básnické přehlídky Poetika. S ilustrátorem a dalším kmotrem knihovny, ilustrátorem Jiřím Fixlem vytvořili a uvedli také v Turnově krásnou a dodnes velmi čtenou encyklopedii Žáčkova encyklopedie pro žáčky.

Jeho knihy ilustrovali přední další ilustrátoři jako Adolf Born, Karel Franta, Veronika Balcarová, Jitka Petrová a další. Jiří Žáček měl a má velmi vřelý vztah k malířům a ilustrátorům. Velmi si oblíbil Josefa Ladu. Proto vznikla kniha básní Jiřího Žáčka v doprovodu obrazů Josefa Lady, kterým dal promluvit ve svých verších. Tak jako slavní ilustrátoři knih Jiřího Žáčka se snažili vystihnout kouzlo jeho pohádek, humor jeho veršů, poezii jeho dětských knih a přidat k textu ještě něco, co tam patří, tak se Jiří Žáček snažil zachytit ve svých básních Ladovy obrazy.

V našem regionu jej pojilo přátelství s malířem Jaroslavem Klápštěm a Vladimírem Komárkem. Svědčí o tom Žáčkova báseň ke Komárkovým 60. narozeninám s grafikou Jaroslava Klápště. Mnoho dalších regionálních autorů, umělců a malířů potkal Jiří Žáček při pravidelných návštěvách festivalu Šrámkova Sobotka. V roce 1998 stál také u vzniku divadelního souboru gymnázia Turnov, které založil Petr Haken. Soubor se uvedl divadelní hrou Jiřího Žáčka „ Ať žije Pepan". V kronikách knihovny o tom máme také záznam. Mnoho stop nejen v našem městě, ale celém regionu má Jiří Žáček natrvalo. A tak si moc přejeme, aby se všechny naše záměry naplnily a pan Žáček společně se svými malými, většími i dospělými čtenáři oslavil své významné životní jubileum také u nás v Turnově.

Eva Kordová, Městská knihovna Antonína Marka Turnov

Proč jsem rád na světě

(jednou větou)

Každý člověk si občas rád postěžuje Pánubohu na osud, který nás občas šidí a odpírá nám krásu, inteligenci, bohatství, zážitky, na dobu, kterou si nevybíráme, neboť jednoho by bavilo žít v pravěku, kdežto druhého v daleké budoucnosti, na své bližní, kteří nám občas závidí a pomlouvají nás a občas si na nás vymýšlejí všemožné poťouchlosti a lumpárny, na svět, který nám občas připadá nelidský a občas mu nerozumíme, na náhodu, která nás občas zlomyslně trestá i za to, čeho jsme se nedopustili, ale v koutku duše tušíme, že nic se nemá přehánět, ani stýskání a stěžování, poněvadž osud nás kromě šizení také hýčká a rozmazluje a dopřává nám všemožné radovánky, že o pravěku a daleké budoucnosti je příjemnější snít nad pěknou obrázkovou knížkou nebo v kině na promítání fantasy filmu, že naši bližní nás vedle zlomyslností také zahrnují takovými dávkami přátelství a lásky, že se nám z toho točí hlava, že i ta nevypočitatelná náhoda nás mnohokrát odmění nejen za naše dobré skutky, ale třeba jen za to, že jsme, že svět je nejen světem přírodních krás, obdivuhodných civilizací a úchvatných lidských výtvorů, ale také světem krásných knížek a laskavých čtenářů, a ty knihy jsou vlastně brány do jiných světů a jiných myslí, umějí nás obohatit o nekonečné zkušenosti lidstva a fantastické zážitky neznámých přátel, a v tom světě je mi dobře, a proto jsem rád, když se mi podaří některou svou knížkou pobavit nebo potěšit své čtenáře, s nimiž se cítím náramně jako ryba ve vodě a pták v povětří, a jestli někdy někoho rozhněvám, například svými satirkami a parodiemi, říkám si, že každá bouřka pročistí vzduch a lidé jsou po ní veselejší a moudřejší.

Jiří Žáček

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Únorový program turnovské knihovny
Do turnovské knihovny ve Skálově ulici byla osazena schodiště
Adventní čas v turnovské knihovně nejen pro děti a seniory
Turnovská knihovna v listopadu 2024
Muž, který inspiroval, pan profesor Jaromír Horáček

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

S podporou kraje bude i letos probíhat vyšetření včelích nákaz

Liberecký kraj i letos pokračuje v podpoře monitoringu výskytu závažných onemocnění včel - moru a hniloby včelího plodu. Včasná lokalizace a likvidace ohniska totiž zamezuje šíření těchto velmi nebezpečných nákaz. Krajští radní proto na svém jednání schválili dotaci ve výši 450 tisíc korun pro Český svaz včelařů, okresní organizaci Liberec, která zastupuje včelaře z celého Libereckého kraje. Její členové vyšetření včelstev na území Libereckého kraje opět zajistí ve spolupráci s Krajskou veterinární správou.

Návrat starých jabloní do jabloneckých zahrad

Jablonec nad Nisou nabídne svým obyvatelům 160 jabloní starých českých odrůd za symbolických 160 korun. O stromy určené pro výsadbu na pozemcích v katastru města se mohou zájemci přihlásit od května do konce června 2026. O přidělení stromu rozhodne pořadí doručení žádosti. Další informace na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj zná vítěze soutěže Regionální potravina 2026
Nezaměstnanost v Libereckém kraji činila v dubnu 5,7 procenta
V Turnově si připomněli Den vítězství
Téměř 31 milionů korun obdrží obce z Programu obnovy venkova
Liberecký kraj rozdělí půl milionu na bezpečnější trailové tratě

Nejčtenější články

11.05.: Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2025 získalo šest oceněných
12.05.: Liberecký kraj rozdělí půl milionu na bezpečnější trailové tratě
11.05.: Kraj v rytmu ZUŠ Open: umění zaplní náměstí, parky i zahrady

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT