Semilské kino Jitřenka pokračuje v zavedených cyklech i chystá novinky

23.12.2021 21:23:16 | Autor: TZ města Semily | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilské kino Jitřenka pokračuje v zavedených cyklech i chystá novinky

Je stále těžší přinášet na plátno Jitřenky nové věci, které Semilané ještě neměli možnost poznat a je těžké přilákat po pandemii, která se ve vlnách vrací, diváka klubových filmů a přehlídek. Přesto právě ucelené dramaturgické filmové cykly patří k tomu nejžádanějšímu, co může kino Jitřenka pro další měsíce nabídnout.

Jednotlivé programové cykly se za poslední dobu staly pomyslnými pilíři dramaturgie, ke kterým se diváci rádi vracejí i v těžkých časech pandemie, neboť jsou zárukou kvality a osobního přístupu dramaturgů.

Již v závěru roku v Jitřence oživili cyklus klasického ruského baletu, který bude v lednu pokračovat přímým přenosem baletu Drahokamy (23. 1. 2022). Pokračovat bude i cyklus přenosů Metropolitní opery, a to přímým přenosem slavného Verdiho Rigoletta (29. 1. 2022) Režisér Bartlett Sher, držitel ceny Tony, vytvořil odvážné nové pojetí oblíbeného kusu - děj přesunul do 20. století na artdecovou scénu z dílny Michaela Yeargana a do elegantních kostýmů Catherine Zuber.

I filmový klub kina Jitřenka pracuje s tématy a cykly. Již 6. 1. se diváci mohou těšit na uzavření cyklu Žena v první linii, který připravil Petr Pýcha a Jan Hortvík, a sice filmem Miluj svého robota.

„V listopadu jsme otevřeli nový cyklus umění na plátně, který odbornými úvody doprovází Jana Farská Hájková. Za dva měsíce si našel desítky diváků a v lednu se můžeme těšit na dokument Tintoretto - rebel z Benátek. Připomíná 500 let od narození geniálního benátského rodáka a jednoho z největších jmen italské renesance," řekl vedoucí semilského kina Ondřej Šír.

Zcela poprvé se také kino Jitřenka připravuje na lednové spuštění přehlídky severského filmu. Kromě zahajovacího animáku Utéct čekají diváky i další filmy. Současný evropský trend ve filmu ukazuje úspěšné vladařky v evropských dějinách. V českém prostředí známe sérii Marie Terezie, v severských zemích je podobně uznávaná Margrete, královna severu.

„Přehlídku na rozdíl od jiných sekcí nechceme hustit do jednoho týdne. Snímky severských autorů budeme nabízet až do 23. února a přehlídku doprovodí zvláštní propagační materiály, trička a upomínkové předměty, podobně jako přehlídku Tady Vary," vysvětlil Šír.

Od 24. ledna jsou pro diváky připraveny i méně vážné tituly. Jedním z nich je například Projekt Z aneb jak se točí Zombie film. V týdnu od 31. ledna potěší programová nabídka kina fanoušky dobré četby a literatury. Díky filmu Dohoda budou moci prožít Intenzivní přátelství mezi Karen Blixen, dánskou autorkou známou díky svému autobiografickému románu Vzpomínky na Afriku, a Thorkildem Bjørnvigem, mladým a nadějným básníkem.

Filmové fanoušky může potěšit dokument o italském filmaři Luchino Viscontim. Nebudou chybět ani historické filmy. V týdnu od 7. února to bude historické drama Dobrý zrádce a kromě mnoha aktuálních snímků, které v průběhu ledna a února postupně kino Jitřenka uvede, se diváci hned v prvním, zahajovacím víkendu mohou těšit na klasický severský němý film Čarodějnictví v průběhu věků, který je dokumentární rekonstrukcí dějin čarodějnictví.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Fokus Fest 2021 nabídne klasický program i novinky
Do Jitřenky se diváci vrací ve velkém!
V závěru léta semilské kino přivítá několik delegací k premiérám filmů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT