Šestý ročník Hradozámecké noci měl úspěch!

01.09.2015 22:20:17 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Liberecký kraj

Šestý ročník Hradozámecké noci měl úspěch!

V noci ze soboty na neděli proběhl již šestý ročník Hradozámecké noci, celorepublikové akce, do níž bylo letos zapojeno přes osmdesát státních i soukromých hradů a zámků. Kasteláni v Libereckém kraji si pochvalují vzrůstající zájem o noční prohlídky.

Národní památkový ústav, územní památková správa na Sychrově, obhospodařuje celkem 18 objektů a to osm v kraji Libereckém a po pěti v krajích Pardubickém a Královéhradeckém. Do Hradozámecké noci se v Libereckém kraji zapojil hrad Frýdlant, Grabštejn a zámek Hrubý Rohozec, v kraji Pardubickém hrad Kunětická hora a zámky Slatiňany a Litomyšl, v Královéhradeckém kraji potom zámek Opočno.

Opočenská hradozámecká noc patří k těm skutečně vyhlášeným, o čemž svědčí i to, že místa na prohlídkách byla rezervována již týden dopředu. Vyprodané prohlídky pojaly 458 návštěvníků, doprovodná akce - ukázka renesančních tanců - ještě dalších 220 osob. Návštěvníci oceňovali nejenom herecké výkony při oživených prohlídkách, ale také krásné kostýmy, které jim přiblížily dobovou módu.

V Libereckém kraji překonal všechny předchozí roky hrad a zámek Frýdlant, jehož sklepení si přišlo prohlédnout 460 návštěvníků, kteří kromě této unikátní prohlídky také ochutnali zámecké koláče (v předchozích letech průměrně 250 návštěvníků na oživených prohlídkách), spokojenost panovala i na Hrubém Rohozci, kde si oživené prohlídky na téma elektrifikace zámku nenechalo ujít 265 návštěvníků oproti loňským 240. Mírný pokles zaznamenala správa hradu Grabštejn - prohlídky na téma renesanční přestavby hradu s možností ochutnat pochoutku uvařenou dle původní receptury využilo 103 návštěvníků, stejné téma v loňském roce oslovilo 183 návštěvníků.

„S návštěvností Hradozámecké noci, jedné ze stěžejních akcí Národního památkového ústavu, jsem velmi spokojen. Je vidět, že lidé opravdu mají zájem vidět památku v jiném čase a netradičně, ať již formou oživených prohlídek, nebo třeba ve vlastním tempu jako na Slatiňanech. Pro řadu lidí je možnost projít si hrad či zámek v noci naplněním dětského snu - i proto se snažíme noční či oživené prohlídky nabízet i v průběhu celé sezóny. Nicméně - Hradozámecká noc má své kouzlo, je to i takové symbolické rozloučení s prázdninami a jak je vidět, je zde tradice, kterou stojí za to udržovat i nadále," hodnotil šestý ročník Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Valdštejnská hradozámecká noc přilákala 210 návštěvníků
Pražská výstava prezentuje památky Libereckého kraje i Českého ráje
Hradozámecká noc letos poprvé proběhne i na Valdštejně
Na druhou polovinu prázdnin jsou připraveni i na hradech a zámcích!
Do konce září bude Sychrov zámkem s vůní benzínu
Na hradech a zámcích rozšiřují prázdninovou nabídku pro rodiny s dětmi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závody Světového poháru ve slalomu se jedou v Krkonoších

Svátkem pro české fanoušky alpského lyžování je víkendový závod Světového poháru ve sjezdu žen ve Špindlerově Mlýně i s hvězdami Michaelou Shiffrinovou a Petrou Vlhovou! Oba dny jsou na programu slalomy, v sobotu se jede v 9.30 a 12.30 a v neděli 9.15 a 12.15. Přehled pozvánek na aktuální víkend

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky
V noci z pátku na pondělí aneb Obrazy Pavly Soukupové
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022
Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Nejčtenější články

26.01.: Jablonecká hala 2023 byla světová
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT