Setkání nad projekty Tvoříme Turnov

21.02.2024 23:20:08 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Setkání nad projekty Tvoříme Turnov

Tvoříme Turnov 2023 - participativní rozpočet města zažil už sedmý ročník. Na únorovém setkání došlo na poděkování za všechny podané projekty a také přiblížení dalšího postupu k jejich realizaci.

Ve středu 7. února se na turnovské historické radnici sešli navrhovatelé projektů participativního rozpočtu Tvoříme Turnov 2023. V obřadní síni je přivítala místostarostka Petra Houšková a místostarosta Jan Lochman. Společně poděkovali všem, kdo se aktivně zapojili a přišli s návrhy na možná zlepšení veřejných prostranství v Turnově. Ing. arch. Zdeněk Bičík, který všem projektům participativního rozpočtu výrazně pomáhá ke vzniku, přítomným představil další postup k jejich realizaci.

Slova poděkování patřila také Báře Suché, která s koncem roku 2023 uzavřela své působení koordinátorky Parlamentu mládeže města Turnova. Díky její podpoře nejenže parlament přišel z řadou tipů na vylepšení veřejného prostoru a přispěl tak i ke zřízení samostatné kategorie pro mladé. „Parlameňťáci" vymysleli a realizovali řadu vlastních akcí a nastartovali tak tradici, kterou stojí za to udržet a dál rozvíjet.

Setkání nad projekty Tvoříme Turnov<br />Autor: Archiv města Turnov Každoročně se sejde pět až deset návrhů na úpravy v městských parcích, ve vnitroblocích, na hřištích nebo jiných místech ve městě. Každý z návrhů veřejnosti musí být dobře popsán, podpořen určeným počtem spoluobčanů a musí projít formální kontrolou. Každému, kdo návrh připraví, tak patří poděkování nejen za dobrý nápad, zároveň musí prokázat trpělivost a zapálení pro dotažení počátečního návrhu.

Ani pak nemá úplně vyhráno, záleží na podpoře veřejnosti při všeobecném hlasování. Alokovaná částka vždy může pokrýt pouze část projektů. V sedmém ročníku participativního rozpočtu pro rok 2023 hlasování nejlépe dopadlo pro návrh spolku Area 51 trails.

Průběh realizace 

Spolek Area 51 trails už nyní může připravovat projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí, která je podmínkou pro budování dalších cyklotrailů v areálu ve Struhách. Už v roce 2021 totiž spolek uspěl se svým projektem na červený trail, který by se na jaře letošního roku měl dočkat ostrého provozu.

Na druhém místě v letošním ročníku se umístil návrh na vznik kuličkodráhy na Hruštici, která by se realizace mohla dočkat už během letních měsíců, dle kapacit dodavatele. Podobně na tom může být návrh v kategorii školních parlamentů, kde uspěl projekt nové minirampy pro začínající skateboardisty nebo koloběžkáře. Návrh podal školní parlament ZŠ 28. října a vy jste si mohli všimnout jejich skvělé kampaně během hlasování, když jste procházeli loňské vánoční trhy.

S instalací miniramy, která by měla doplnit areál u Maškovy zahrady, se počítá v létě. Přesné umístění minirampy bylo nutné ověřit s ohledem k blízkosti vlakové trati a také ve spolupráci s Městskou sportovní Turnov. V současné době vzniká poptávka na zámečnické práce, a dle kapacit výrobce se s instalací počítá v létě.

Participativní rozpočet nabízí 500 tisíc Kč na projekty veřejnosti (až 300 tisíc Kč na jednotlivý projekt) a poslední dva roky také celkových 200 tisíc Kč pro návrhy školních parlamentů, případně Parlamentu mládeže města Turnov. S ohledem na finanční limit je v ročníku 2023 možné uskutečnit tři výše zmíněné projekty.

Poděkování ale patří i všem ostatním autorům návrhů. Navrhovatelce nového hřiště ve vnitrobloku v ulici Bezručova, která svůj projekt připravila již podruhé, snad se na projekt usměje štěstí do třetice. Mezi návrhy, které prošly hlasováním, patřilo také venkovní posezení v Mašově a podnět školního parlamentu ZŠ Skálova ke vzniku přístřešku pro kola u místní jídelny. Všechny projekty jsou přehledně prezentovány na videích a více se o nich dočtete také zde.

Realizace předchozích let - 2022

Rok 2022 přinesl dokonce šest projektů, které pokryla alokace participativního rozpočtu. Herní prvky v zahradě ZŠ Mašov se slavnostního představení dočkaly v rámci otevření nového multifunkčního hřiště na Zahradní slavnosti 1. září 2023. Více o slavnosti zde. Ptačí budky v Rývových a Metelkových sadech už visí, o jejich komunitní instalaci se také dočtete v samostatném článku. Chybí ještě několik budek pro sovy, které v minulém roce nebyly k dispozici. Na svá místa by se měly dostat na jaře.

Před hlavní cyklistickou sezónou budou určitě instalovány také nové servisní cyklostanice. Pítko do Metelkových sadů si vyžádalo složitější přípravu, vzhledem k tomu, že se musí napojit na stávající vodovodní řád a bude nutné vyvést potrubí na místo určení, musela vzniknout projektová dokumentace. V současné době probíhá schvalovací proces. Vybudováno by mohlo být na podzim.

V roce 2022 poprvé navrhovaly školní parlamenty. Umístění laviček podél náhonu cestou do Dolánek bylo nutné ověřit s přihlédnutím k vlastnictví pozemků. Místa jsou vytipována, lavičky by se zde měly objevit na jaře letošního roku. Také mobilní posezení v parku u letního kina by se na svém místě u Pacltovy huti mělo objevit s jarním obdobím. Přibude zde několik stolů se židlemi.

Na svou realizaci musí ještě chvilku počkat mlýnky na potůčku ve stejném parku. Umístěny budou v koordinaci s úpravou prostranství za novostavbou knihovny. Vznikne zde totiž nový chodník, který prostor propojí s ulicí Skálova. Koryto potůčku se dočká částečného obložení kamenem. Mlýnky tak doplní obnovený rekreační prostor.

2021

Ohlédnutí za návrhy roku 2021? Nejlépe ověříte sami v terénu. Červený trail v sousedství lyžařského areálu ve Struhách čekají poslední úpravy, na jaře by měl začít fungovat. Převlékárna u Jizery Na Lukách již také stojí, ačkoli má za sebou ne právě jednoduchou přípravu. Vzhledem k umístění v blízkosti řeky a omezení záplavovým územím i hustým položením sítí byla při přípravách nutná značná dávka trpělivosti. Ale podařilo se, podobně jako hřiště a posezením na Kadeřavci, které už druhou sezónu můžete najít u místní hasičské zbrojnice.

Kompletní přehled návrhů předchozích ročníků najdete na stránce participativního rozpočtu Tvoříme Turnov. O dalším dění v rozpočtu otevřeném návrhům veřejnosti vás budeme informovat. Těšíme se na vaše nápady a návrhy na zlepšení veřejných míst v našem městě.

Marcela Jandová, tisková mluvčí a koordinátorka Zdravého města Turnov a místní Agendy 21

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výsledky hlasování Tvoříme Turnov 2023
Návrhy Tvoříme Turnov 2023 míří k hlasování
V turnovském parku u letního kina se chystají další úpravy
Návrhy Tvoříme Turnov 2022 míří k realizaci
Vyhlásili výsledky ankety Tvoříme Turnov 2022
Startuje hlasování Tvoříme Turnov 2022
Už je potvrzená dotace na stavbu nové turnovské knihovny
Tůňky v parku u letního kina v Turnově už mají finální podobu
V Turnově pořádali Parkovou slavnost na počest nového potoka
Od Alzheimer centra v Turnově má vést do parku u kina vodovod
Obyvatelé Turnova prezentovali, co by chtěli ve městě zlepšit
V parku za letním kinem v Turnově budují nové cesty a osvětlení
Turnovský park u letního kina projde dalšími úpravami
Park u letního kina v Turnově zdobí nově odhalená plastika
V Turnově slavnostně odhalí plastiku Adam a Eva

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT