Startuje hlasování Tvoříme Turnov 2022

02.12.2022 16:49:06 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Startuje hlasování Tvoříme Turnov 2022

Návrhy Tvoříme Turnov 2022 jsou na světě. Do uzávěrky participativního rozpočtu zaslali občané pět projektů, které prošly formální kontrolou. Parlamenty mládeže předkládají další tři návrhy, které mohou vylepšit veřejný prostor v Turnově. Ve čtvrtek 1. prosince se otevřelo hlasování veřejnosti.

Participativní rozpočet je způsob, jak se obyvatelé města mohou zapojit do rozhodování o využití části městského rozpočtu na realizaci konkrétní akce při projektu v rámci Zdravého města Turnova a MA21. Šestý ročník Tvoříme Turnov odstartoval 3. května 2022, do 30. září bylo možné posílat návrhy. Podrobně se o pravidlech participativního rozpočtu Tvoříme Turnov 2022 dočtete zde.

Hlasování o navržených projektech probíhá elektronicky, a to prostřednictvím ankety MUNIPOLIS, jedinečnost hlasování je ověřována přes kontrolní SMS. Volební algoritmus umožňuje udělit kladné i záporné hlasy. Hlasování veřejnosti probíhá od 1. do 15. prosince 2022. Podpořte Vašeho favorita!

HLASOVÁNÍ TVOŘÍME TURNOV 2022

Návrhy veřejnosti

Budky v městských sadech

Část ptačích budek v Rývových a Metelkových sadech a na Šetřilovsku dosluhuje a neplní svůj účel. Budky pro netopýry chybí zcela. Dle návrhu by v lesoparku měly přibýt tři druhy budek s různě velikými otvory: malého a velkého sýkorníku a špačníku. Cílem projektu je obnovit funkčnost ptačích budek a udržet jejich stav efektivní co nejdelší dobu. Odpověď na otázku „kolika lidem projekt prospěje" je jednoznačná - všem turnovským obyvatelům i turistům, neboť budou žít v ornitologicky pestrém prostředí. Nové ptačí budky by měly být od německého výrobce Schwegler, ty jsou nejlépe hodnoceny a vyrobeny z nejpraktičtějšího materiálu (směsi dřevěných pilin s cementem), který je paropropustný a nezadržuje v budkách vlhkost. Také se do nich nedostanou vetřelci, např. strakapoudi.

Předkladatel: Bc. Michal Suchý
Místo realizace: Metelkovy a Rývovy sady
Předpokládané náklady: 57.757 Kč

Herní prvky ve vnitrobloku 

Vnitroblok v ulicích Bezručova, Brigádnická a sídliště Jana Patočky by měl mít přívětivější podobu. V domech kolem vnitrobloku žije mnoho rodin s malými dětmi, které by uvítaly herní a odpočinkové místo v blízkosti domu. Cílem je podpora místní komunity rodin, společné aktivity, bezpečný herní prostor pro děti. Herní prvky by nahradily současné rezavé a nepoužívané sušáky na prádlo. Zatím jde o zelenou plochu, která nemá využití. Po instalaci herních prvků pro děti by zde mohla být houpačka, pískoviště, sestava věžového typu i lavičky pro odpočinek obyvatel vnitrobloku.

Předkladatel: SVJ Brigádnická 1410-1412
Místo realizace: vnitroblok v ulicích Bezručova, Brigádnická a sídliště Jana Patočky
Předpokládané náklady: 210.000 Kč

Pítko do městských sadů

Rývovy a Metelkovy sady jsou krásné městské lesoparky, v nichž tráví volný čas nejen obyvatelé přilehlé části města. Chodí sem školy, školky, důchodci, pejskaři, děti a mládež, turisté, sportovci, dokonce se tu konají lekce jógy. Park je téměř dokonale vybavený, chybí tu jen zdroj vody pro osvěžení a opláchnutí. Cílem nápadu je zpříjemnit pobyt v sadech všem výše vyjmenovaným skupinám lidí, které sem chodí nebo procházejí a projíždějí do Dolánek. V současnosti je v parku několik rozličných zón pro různé aktivity, ovšem voda zatím chybí. Projekt to chce napravit.

Předkladatel: Mgr. Bára Suchá
Místo realizace: Metelkovy sady u dětského hřiště
Předpokládané návrhy: 75.000 Kč

Servisní cyklostanice

Město Turnov je srdcem Českého ráje a v průběhu roku sem zavítá mnoho turistů i cykloturistů. Vlastně téměř každý z nás občas potřebuje drobný servis pro kolo. Žádný servis v Turnově nefunguje přes víkend. Servisní stojany pro opravu kol, koloběžek, skateboardů, invalidních vozíků atd. by tak mohl posloužit všem. Výhodou servisního cyklostojanu je variabilita instalace a možnosti vybavení, je možné zvolit různé kombinace nářadí i dalších prvků. Celkem se jedná o tři místa v Turnově, dle „nástupních" cyklistických lokalit. Konkrétně by se nové stojany měly objevit v Dolánkách u Turnova - na okraji parkoviště u Dlaskova statku, Sportovně rekreačního areálu Maškova zahrada a v ulici U nádraží - v blízkosti bývalého Drahstavu.

Předkladatel: Pavel Mikeš
Místo realizace: Dolánky u Turnova, Maškova zahrada, ulice U nádraží
Předpokládané náklady: 125.697 Kč

Herní prvky na zahradě ZŠ Turnov-Mašov

Zahrada školy, kterou dříve využívala nejen školní družina s kapacitou 60 dětí, ale také ostatní děti a rodiny z Mašova a okolí, je po rekonstrukci v nedostatečném stavu. Původní herní prvky již nebylo možné znovu instalovat. V rámci projektu by do zahrady přibylo nové vybavení - posilovací hrazda, lanová pyramida, kolotoč a houpačka. Po domluvě bude zahrada nadále dostupná pro děti a rodiče v rámci jejich volného času. Projekt tak prospěje nejen všem dětem, které navštěvují ZŠ Turnov-Mašov, zároveň bude sloužit i ostatním rodinám z Mašova a okolí. 

Předkladatel: Ing Lucie Kratochvílová
Místo realizace: ZŠ Turnov-Mašov
Předpokládané náklady: 250.000 Kč

Návrhy parlamentů mládeže

Mlýnky na potoce v parku u letního kina

Nedávno vytvořený potůček v parku u letního kina je skvělým zpestřením městské krajiny, osvěžením pro ptáky a vyžitím pro děti. Projekt navrhuje sérii malých kovových vodních mlýnků na potoce, a to pro účely herní a edukační. K výrobě mlýnků bude oslovena SUPŠ, realizace projektu může posloužit jako vzdělávací náplň studentů. Mlýnky by měly být z nerezového kovu a zabezpečené tak, aby nemohly být odcizeny. Projekt počítá s 10 mlýnky. V další etapě (např. z příštího participativního rozpočtu) by mohl být přistavěn maják, který by na vodní pohon v noci svítil. 

Předkladatel: Parlament mládeže města Turnova
Místo realizace: park u letního kina
Předpokládané náklady: 10.000 Kč

Pevné posezení v parku u letního kina

Projekt navrhuje stabilní posezení v parku u letního kina, v místě u Pacltovy huti. Posezení by mělo mít dostatečnou kapacitu, aby pojmulo celou třídu. Cílem je zajistit prostor pro učení venku i na odpočinek. Předpokládá se využití ze strany škol během výuky i ve volném čase široké veřejnosti. Díky projektu by mohla být oživena část parku, která zatím neprošla úpravami a místa k sezení zde chybí.

Předkladatel: Parlament ZŠ Skálova
Místo realizace: park u letního kina
Předpokládané náklady: 50.000 Kč

Posezení u cyklostezky podél Jizery a náhonu

Cyklostezka mezi Votrubcovou elektrárnou a Zrcadlovou Kozou je intenzivně využívána, ale chybí zde místo k odpočinku. Cyklostezkou každý rok projede a projde řada místních i turistů - chodci, pejskaři, bruslaři, matky s kočárky a další. Lesní cesta pod náhonem je oblíbeným vycházkovým místem seniorů i mladých lidí. Cílem je zpříjemnit cestu po cyklotrase, kde v současné době není místo, kde se můžete posadit. Výsledkem bude lokalita přístupnější všem návštěvníkům. 

Předkladatel: Parlament mládeže města Turnova
Místo realizace: lesní svah nad Jizerou mezi Konělupy a Dolánkami, cyklostezka od Votrubcovy elektrárny k Zrcadlové Koze
Předpokládané náklady: 55.000 Kč

HLASOVÁNÍ TVOŘÍME TURNOV 2022

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výzva Tvoříme Turnov je v roce 2022 rozdělena do dvou kategorií
Tvoříme Turnov 2021 vyhrál projekt trailcentrum Struhy
V Turnově na Hruštici otevřeli nové dětské hřiště
FOTO: Park T. G. Masaryka v Turnově je oficiálně otevřen
Projekt Tvoříme Turnov 2021 odstartoval 1. května
Tvoříme Turnov 2020 zná vítěze: Rekonstrukce hřiště na Hruštici
Představují šest návrhů participativního rozpočtu Tvoříme Turnov 2020
FOTO: Pumptrack v Turnově je už naplno otevřen!
Prodloužili podávání návrhů Tvoříme Turnov do konce dubna!
V dalším ročníku participativního rozpočtu v Turnově rozdělí 600 tisíc
Nové dětské hřiště v Mašově vzniklo díky podpoře občanů
Pumptrack v Turnově chtějí rozšířit za pomoci lidí, potřebují 1,2 milionu
Jsou známy výsledky hlasování ankety Tvoříme Turnov
Druhé workoutové hřiště v Turnově bylo slavnostně otevřeno
Obyvatelé Turnova zvolili vítěze mezi projekty pro rok 2018
Můj projekt pro Turnov 2017 má svého vítěze

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Městský parlament mládeže jednal na turnovské radnici
V liberecké knihovně začínají Krajské týdny pro neziskový sektor
Vstupné do Krkonošských muzeí zdražuje
Liberecký kraj zaštiťuje celkem 18 vědomostních olympiád
Florbal Turnov: Další výsledkově zajímavý víkend

Nejčtenější články

29.01.: V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
31.01.: Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
30.01.: Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT