Sklářská firma Rautis z Poniklé uspěla v zápisu do seznamu UNESCO
17.12.2020 15:58:08 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Poniklá
Ochraně starých tradic, dávných obyčejů a lidových zvyků a řemesel z celého světa se věnuje mezinárodní organizace UNESCO. V zápisu na její seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva nyní uspěla sklářská firma Rautis z Poniklé v Podkrkonoší se svou výrobou vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček.
V tomto výčtu měla Česká republika doposud šest záznamů - slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, sokolnictví, jízdy králů na jihovýchodě České republiky, česko-slovenské loutkářství a modrotisk. Vytváření ozdob z perliček je tak zápisem sedmým.
Na zpracování nominace a následně na jejím doplnění pracoval kolektiv složený z pracovníků Muzea Českého ráje v Turnově, Ministerstva kultury České republiky a Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici více než dva roky. „Museli jsme vyhodnotit, popsat a zdůraznit, v čem je tento nemateriální statek výjimečný a jedinečný v celosvětových souvislostech. Bylo to náročné, ale zároveň velmi zajímavé. Na zpracování dokumentů pro nominaci UNESCO se pracovníci našeho muzea podíleli již podruhé. První nominace, Geopark Český ráj, byla schválena v roce 2015, v tomto případě to bylo složitější," naznačila ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová.
Návrh na zapsání vánočních ozdob z Poniklé, podaný v roce 2017, prošel hodnocením o rok později, ale na žádost komisařů bylo nutné ho doplnit o některé upřesňující informace. „Protože mezivládní výbor UNESCO zasedá jednou za dva roky, čekali jsme na výsledek hodnocení až do letošního prosince. Ale určitě to za to stálo. Pro firmu Rautis z Poniklé to představuje obrovské ocenění a kredit. Naše muzeum to považuje také za velký úspěch a ocenění naší odborné práce. Máme radost, že jsme s naší nominací ve světové konkurenci byli úspěšní," neskrývala radost Jakouběová.
S napětím očekávala, jaký výsledek jednání komise přinese, také Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. „Je to skvělá zpráva. Jsem nadšená a blahopřeji Markovi Kulhavému i jeho rodině. Je to velký úspěch a mezinárodní potvrzení unikátnosti jejich výroby. A děkuji ředitelce Muzea Českého ráje Vladimíře Jakouběové, protože příprava dokumentace ležela na jejích bedrech a na výsledku má úplně zásadní zásluhu. Toto ocenění bezesporu přiláká do firmy Rautis a do Poniklé mnoho turistů. Budeme se snažit obci a panu Kulhavému být nápomocni," prohlásila náměstkyně.
Tradice lidové výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček, na kterou se specializuje firma Rautis v Poniklé a která je od roku 2015 zapsána na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Libereckého kraje a na Národním seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, je jedinečná. Vánoční ozdoby z foukaných dutých perliček jsou jednoduché, ale zcela výjimečné.
Tradice jejich výroby je spojena s módou zdobení vánočního stromečku v Evropě na konci 19. století. Tehdy si skláři v oblasti Jizerských hor a v Podkrkonoší, kteří podomácku vyráběli foukané perly pro bižuterní průmysl, začali sami pro sebe z drátků a zbytků foukaných perel vyrábět ozdoby, kterými si přizdobovali vánoční stromeček.
Obliba miniaturních perličkových kočárků, lokomotiv, hvězdiček či pavoučků rostla, a proto se velmi brzy ozdoby začaly vyrábět ve velkém. Ve 30. letech 20. století je firmy, zabývající se jejich produkcí, vyvážely do celého světa. Je tomu tak i dnes díky firmě Rautis manželů Kulhavých v Poniklé.
Té se na počátku 21. století podařilo zachránit provoz manufaktury, která jako jediná na světě vyrábí tradičními technologickými postupy ozdoby identické s těmi, které skláři podomácku vyráběli před více než sto lety. K původním vzorům, jejichž tvůrci vždy reagovali na prostředí, ve kterém žili, a na předměty, které viděli kolem sebe, přibyly i některé nové. Vedle klasických vánočních motivů hvězd a zvonečků se ve vzorníku Rautisu, který obsahuje téměř 20 tisíc typů vánočních ozdob, nalézají také motivy andělů, autíček, letadel, panenek a mnoho dalších.
Původní postup jejich výroby však zůstává zachován. V dílnách ponikelské manufaktury se stejně jako před více než sto lety vyrábí polotovary a vytváří vzory ozdob, které pak v chalupách v okolí z drátků a foukaných perel domácí dělníci montují. Hotové pak putují k českým i zahraničním zákazníkům.
Související články
O ceny Czech Grand Design 2018 bojují i firmy Lasvit a Rautis
Třpytivé Vánoce s perličkovými ozdobami z Poniklé
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kde uspořádat konference, kongresy a firemní akce? Nový krajský web poradí
Nový web spustilo oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje. Zaměřuje se na propagaci takzvaného MICE segmentu. Chce přilákat firmy, které plánují pořádání schůzek nebo konferencí a přesvědčit je, že Liberecký kraj je ideálním místem pro tento typ akcí. Mezinárodně používanou zkratku MICE tvoří čtyři počáteční písmena anglických slov meetings (setkání, schůze), incentives (motivační pobyty), conventions/conferences (kongresy/konference) a exhibitions/events (výstavy/akce). Jedná se tedy o druh cestovního ruchu určeného pro setkávání skupin osob, jakými jsou zejména profesní, školní, akademické či různé obchodní organizace. Webové stránky MICE LK obsahují i katalog zařízení v kraji, která jsou zároveň partnery kraje či turistických destinací. Návštěvníci webu mohou jednotlivé objekty vyhledávat podle počtu zúčastněných, či dle typu zařízení - ať už v tradičních či netradičních prostorách.
Hejtman vyhlásil stav nebezpečí pro obec s rozšířenou působností Frýdlant
Počínaje 17. hodinou dne 15. září 2024 z důvodu krizové situace - rozsáhlé povodně ohrožující životy, zdraví, majetek a životní prostředí vyhlašuje hejtman Libereckého kraje stav nebezpečí pro obec s rozšířenou působností (ORP) Frýdlant. To platí do odvolání. „Nyní nemáme k dispozici zřetelnou predikci počasí, která by znamenala pokles toků do dnešních večerních hodin. Hlavním důvodem vyhlášení stavu nebezpečí je možnost evakuovat občany z těch nejohroženějších míst," uvedl hejtman Martin Půta. „V 18.00 bude svolán krajský krizový štáb."
Nejnovější články
Krajské družstvo bodovalo na letní mládežnické olympiádě
V Rokytnici nad Jizerou skončilo auto na střeše
Na Jizeře v Turnově se situace vrátila do normálu
Správa KRNAP pracuje na likvidaci následků větru a deště
Cykloboxy v Turnově u veřejnosti bodují, zájem je veliký
Nejčtenější články
16.09.: Jizera v Turnově kulminovala v neděli večer
15.09.: Shrnutí po jednání krajské povodňové komise 15. září
16.09.: Krajští hasiči mají za sebou perný víkend. Vyjížděli bezmála 1100krát
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.