Slavnému Metelkovu betlému je letos 100 let

11.12.2013 19:43:15 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Slavnému Metelkovu betlému je letos 100 let

V letošním roce si připomínáme hned tři významná výročí: 160 let od narození Jáchyma Metelky, 130 let od chvíle, kdy začal pracovat na svém životním díle, unikátním mechanickém betlému, a zároveň 100 let od jeho dokončení. Dobře na tyto oslavy je připraveno i Krkonošské muzeum v Jilemnici, které je s touto osobou spojeno více než jen slavným mechanický betlémem.

„Dne 17. prosince si připomeneme 100. výročí od dokončení slavného Metelkova jednoho z nejlepších pohyblivých betlémů v Evropě. Součástí oslav bude téhož dne výstavka jen z malé části dochovaných plánů a rozšířené komentáře k betlému. V 15 hodin položíme kytice na Metelkův hrob na jilemnickém hřbitově (17. prosinec je výročním dnem Metelkova úmrtí.). Na celé období od 17. prosince do 6. ledna jsou pro děti připraveny zajímavé pracovní listy a omalovánky s tématikou betléma," upřesnil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Jáchym Metelka se narodil na konci zimy roku 1853 v kraji zapadlých vlastenců ve Sklenařicích, v rolnické rodině se silnou muzikantskou i betlémářskou tradicí. Studoval na reálce v Liberci a v Novém Bydžově a poté na učitelském ústavu v Praze, kde roku 1872 maturoval. Od 6. října 1872 do 12. března 1877 působil na obecné škole ve středočeském Neveklově. Při ročním služném 350 zlatých a při počtu až 180 dětí ve třídě neměl jistě na růžích ustláno, ale okamžitě se stal neobyčejně oblíbenou a výraznou pedagogickou osobností. Charakterizuje to skutečnost, že se k němu neveklovští (stejně jako později jilemničtí) žáci po celý život rádi s nevšedním vděkem hlásili. Z Neveklova odešel zpět do Krkonoš a dlouhá léta žil a působil v Jilemnici - nejprve jako učitel, od roku 1888 jako řídící učitel a posléze od roku 1897 až do odchodu do výslužby jako ředitel obecné a měšťanské školy dívčí. Učil češtinu, zpěv, zeměpis a na pokračovací průmyslové škole kreslení a rýsování. Měl výjimečné technické i hudební schopnosti. Jeho hlavní zásluhou - vedle skvělé pedagogické dráhy a postavení zcela jedinečného mechanického betlému - zůstane Krkonošské muzeum v Jilemnici. První soukromé sběry zahájil již v osmdesátých letech 19. století a shromažďoval je ve skříni ve škole. Budovatelem a v těžkých dobách i obětavým ochráncem muzea zůstal i v dalších letech. Postupně k sobě přitáhl spolupracovníky zvučných jmen - konzervátora a městského tajemníka Jindřicha Ambrože (1878-1955), učitele a fundovaného historika Jaromíra Horáčka (1900-1978) a v neposlední řadě i řídícího učitele Jana Buchara (1859-1932), mimo jiné vynikajícího organizátora turistiky, lyžování a velkého znalce i propagátora Krkonoš. V roce 1911 se muzeum dočkalo první veřejné expozice a na přelomu 20. a 30. let minulého století se dokonce zrodily zárodky historicko-etnografického, lyžařského a galerijního bloku. V té době nemohla chybět ani sbírka přírodovědná. I když mnohdy zůstalo spíše u zbožných přání, podařilo se v pěkných klenutých prostorách ve staré radnici otevřít v roce 1932 na svou dobu dobrou a bohatou expozici Krkonošského muzea, a Metelkovo dílo tak bylo korunováno zaslouženým a všestranně oceňovaným úspěchem.

V té době se již dostával do širšího povědomí také jedinečný Metelkův mechanický betlém, zatím uchovávaný v jeho domácnosti. Svědčí o tom dvě žádosti o zapůjčení: první z 25. února 1895 pro Národopisnou výstavu českoslovanskou (betlém v té době byl podstatně skromnější než dnes) a z 9. prosince 1914, kdy měl být vystaven v Obecním domě či na Žofíně a výtěžek ze vstupného byl určen sirotkům po padlých vojínech a strádajícím dětem. Vše však nasvědčuje tomu, že betlém Jilemnici nikdy neopustil.

Obrazem: Zahájení výstavy betlémů a kreseb Marie Fischerové-Kvěchové

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Sociální organizace v regionu dostanou pověření k poskytování služeb

Pro roky 2022 a 2023 musí mít sociální služby v regionu tzv. Pověření k poskytování služeb v obecném hospodářském zájmu (dále Pověření SGEI). Tento dokument upravuje práva a povinnosti kraje a organizací včetně financování. „Pověření SGEI je nutné vystavit všem sociálním službám zařazeným do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje. Ta se nyní rozšiřuje o další tři subjekty - a to o turnovský FOKUS, Rodinu v centru a liberecké centrum pro seniory," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Hejtman Libereckého kraje bude opět odpovídat online

Ve čtvrtek 2. prosince od 19 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz hejtmanovi Martinu Půtovi. Pokud máte zájem o zodpovězení otázek či chcete zhlédnout reakce hejtmana Martina Půty na různorodé dotazy, stačí se ve čtvrtek 2. prosince v 19 hodin přihlásit ke svému facebookovému profilu a zavítat na stránky Libereckého kraje: https://www.facebook.com/libereckraj/. Své otázky můžete napsat do komentářů přímo pod živý přenos. Hejtman si tradičně dotazy přečte a zodpoví. Online vysílání se uskuteční již po jednačtyřicáté.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zimní pozdrav z Valdštejna
Prosincové soboty budou v Turnově probíhat farmářské trhy
Hasiči radí, jak si nezkazit Vánoce požárem
Mikulášská nadílka již proběhla v turnovských mateřských školách
Pivní stezka představí legendární i skryté půvaby Lužických hor

Nejčtenější články

03.12.: Požár vznikl ve starším domě v Semilech - Podmoklicích
01.12.: Hasiči zasahovali u požáru seníku v Troskovicích
01.12.: Jilemnickým futsalistům se letos nedaří, v Otrokovicích dvakrát prohráli

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT