Starosta Farský: Chceme dát městu jasnou identitu

22.10.2010 08:25:48 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Starosta Farský: Chceme dát městu jasnou identitu

S velkou převahou zvítězila v místních komunálních volbách Volba pro Semily současného starosty Jana Farského. Ten tak během čtyřletého působení na semilské radnici překvapivě ještě navýšil podporu od občanů a nic nestojí v cestě k jeho znovuzvolení starostou.

Ve 21 členném zastupitelstvu získalo jeho uskupení 12 mandátů, přesto avizuje spolupráci na vládnutí s dalšími stranami. Jako nejdůležitější úkol pro nové volební období označil Jan Farský další zpříjemnění života občanů a nalezení architektonické identity města.

Trochu se v komunálních volbách očekávalo vítězství Volby pro Semily, ale asi ani vy jste jako její lídr nečekal takový procentní zisk, nebo se pletu?
Pro ukrácení nervozity při čekání na výsledky jsme vyhlásili soutěž na tipování počtu mandátů, které si rozdělí uskupení mířící do zastupitelstva. Odhady byly od 5 do 11 mandátů, oba extrémní, většina se shodla na 8. Osobně jsem tipoval také 8 mandátů. Chtěl jsem, abychom obhájili a doufal, že i mírně posílíme.

Slyšel jsem, že zvažujete uzavřít koalici s dalšími dvěma stranami, proč takový krok, když to vlastně není nutné díky převaze mandátů v zastupitelstvu?
Přílišná dominance je nebezpečnou. Navenek i dovnitř. Proto oslovujeme  další subjekty k účasti v Radě města Semily, abychom si zachovali zpětnou  vazbu a kontrolu našeho počínání. Riziko přílišné hegemonie a ubývající zpětné vazby zde může být.

O které jde strany a osobnosti?
Dokud nebudou ukončena jednání, nepovažuji za vhodné je zveřejňovat.

Jste zároveň poslanec parlamentu a donedávna i krajský zastupitel, jak chcete zvládat i práci starosty?
Na pozici krajského zastupitele jsem rezignoval na konci srpna letošního roku. V poslanecké sněmovně není výjimečné, pokud je poslanec zároveň starostou, ředitelem nemocnice, ministrem nebo hejtmanem. Jedná se v obou případech o manažerské pozice, které se navíc v případě starostování a poslancování překrývají. Myslím, že jako poslanec mohu pro Semily hodně vykonat. A také mi starostování umožní udržet se v realitě života.

Není avizovaná práce starosty "zadarmo" spíše úlitbou kritikům, kvůli vašemu kumulování funkcí?
Takto jsme se dohodli před volbami v uskupení Volba pro Semily a dohodu držím. Rozhodnutí padlo už v červnu, kdy jsem se naprosto nečekaně dostal z posledního místa kandidátky do sněmovny. Bylo už pozdě na výměnu lídra kandidátky a ani já osobně jsem Semily nechtěl opustit. Shodli jsme se na tomto řešení. Od června už si také žádné peníze vyplývající z funkce starosty neponechávám. V úvaze o placené funkci vycházím z toho, že kdybych nebyl poslancem, byl bych více osobně přítomen ve městě. Protože nějaký čas mimo město strávit musím, budeme mít dva místostarosty. A protože je druhý místostarosta vyvolán mou druhou funkcí, finance, které by byly jinak potřeba na můj plat, přepustím jemu.

Co říkáte na to, že někteří odpůrci označovali otevření rekonstruovaného kina za vaší předvolební agitaci?
Budova byla hotová. Měli jsme to snad tajit? Měli jsme zahodit tu šanci zpropagovat budovu, která je závislá na své všeobecné známosti? Měl jsem snad jako starosta města odmítnout se otevření účastnit? Kdybychom otevírali nehotovou stavbu, kdybychom v rámci otevření nějak propagovali naše uskupení, tak to beru. Ale takto? Podle původních plánů se měla otevírat až po volbách. Stavební firma ale zkrátila termín výstavby a otevírali jsme tak 14 dní před volbami. Dal jsem si pozor, aby v projevu nezaznělo jméno Volby pro Semily, ani jsem nestříhal pásku. Jediné předvolební materiály, které se na této akci rozdávaly byly paradoxně právě od největšího kritika otevření.

Očekáváte problémy se schválením rozpočtu města na prvním zasedání zastupitelstva?
Ne. Město je ve slušné finanční kondici, výběr daní je cca o 7% vyšší než jaký jsme si určili pro naplnění rozpočtu, rozpočet roku 2010 tak bude opět přebytkový, zůstatek pomůže s financováním akcí na příští rok.

Co považujte za nejdůležitější úkoly v novém volebním období ve funkci starosty?
Všeobecně dále pracovat na zpříjemnění života v Semilech. Od malých akcí typu bezbariérových úprav až po velké jako je koupání. Už asi měsíc se scházíme s výbornými architekty, s kterými chceme městu dát jasnou identitu a postupovat ve všech krocích koncepčně, tak aby k sobě ladily. Nejde o drahá řešení, často jsou to vtipné drobnosti s obrovským dopadem. Začneme postupnou realizací Zeleného srdce Semil, už příští rok vyroste lávka přes Jizeru, výjimečnost Semil chceme podtrhnout zřízením celoměstské galerie pod širým nebem, kdy budou na asi 15 místech ve městě vystavovány skulptury osvěžující veřejný prostor.

Nyní ještě konkrétní kroky, které zajímají občany. Mnoho z nich se diví přestavbě náměstí, ve kterém se měnila nová dlažba za staré  klasické klouzavé dlažební kostky. Co si vyžádalo či proč došlo k této úpravě?
Původní náměstí bylo asfaltové. S vystátými dírami, v kterých byly často kaluže špinavé vody. Pro nezkušeného řidiče bylo oříškem z nich vůbec vyjet. Tento nevzhledný asfaltový povrch nahrazujeme štípanou žulovou dlažbou, která je obnovitelná, přeskládatelná, věčná a neklouzavá. Zatím však stavba není hotová, tak je předčasné hodnotit.

Jak to bude v budoucnu s projektem lávky na Ostrov?
V letošním roce se nám podařilo získat 90% dotaci na tento projekt plánovaný už od roku 2004. Jeho realizací povede cyklostezka od Bítouchova až ke kurtům - město Semily tak získá páteřní bezmotorovou komunikaci propojující největší sídliště města s centrem. Moc se na  realizaci těším, je součástí zmiňovaného Zeleného srdce Semil. Ostrov a jeho okolí, které bylo ještě před 10 lety zapomenutým prostorem se tak stane bezmotorovou křižovatkou Semil - místem bezpečného setkávání se. Ostrovu jsme se věnovali už v tomto období - vybudovali jsme veřejné osvětlení a také umístili sezónní WC. Lávka bude hotova na podzim příštího roku.

Jak to v současné době vypadá s projektem dopravního terminálu v Semilech?
Nepodařilo se nám dosáhnout na dotaci a zároveň není v nejbližší době plánována výstavba přeložky Brodská - Bořkovská. Výstavba se tak odkládá prozatím na neurčito.

Fotografie je z archívu Jana Farského.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
V Chuchelně uvízl na stromě paraglaidista
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Hořela skládka odpadu v Košťálově

Nejčtenější články

16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT