Studenti středních škol nezahálí, šijí roušky a vyrábějí ochranné štíty
26.03.2020 10:25:58 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily,Turnov,Liberecký kraj

Do nečinnosti neupadly střední školy v Libereckém kraji ani poté, co se jejich brány pro studenty uzavřely. Výuka se tu proměnila ve vzdělávání na dálku s pomocí digitálních technologií a navíc se žáci zapojili do prospěšné činnosti. Pedagogové a někde i žáci se pustili do šití textilních roušek, do výroby komponent k urychlení jejich výroby na 3D tiskárnách i do další pomoci.
„Jsem rád, že máme v kraji obětavé studenty, kteří neváhají v této nelehké době pomáhat tam, kde je to třeba. Za to si zaslouží velké poděkování," prohlásil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.
Textilní ústenky vyrábí střední školy napříč celým krajem. Střední odborná škola Jablonecká v Liberci se věnuje spíše tradičním postupům. Manufaktury a šicí dílny na internátu, odborném výcviku a odloučeném pracovišti ušily roušky nejen pro zaměstnance, ale také zhruba 300 kusů pro nemocnici v Liberci a charitu v Chrastavě.
Velmi rychle se do šití roušek zapojila také Integrovaná střední škola v Semilech, která již předala městu Semily 300 látkových roušek a v šití pokračuje dál. Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Liberci, Střední zdravotnická škola v Turnově, Střední škola gastronomie a služeb Liberec, nebo Gymnázium Mimoň se podílí na výrobě ústenek, zejména pro potřeby zaměstnanců zdravotních a sociálních služeb.
Šití roušek obstarává rovněž Střední škola gastronomie a služeb v Liberci. „Šest žáků dobrovolníků druhého a třetího ročníku se svými učiteli odborného výcviku a ostatními učiteli ušili jen do minulého pátku 1500 roušek," informoval ředitel Školy Zdeněk Šlaich.
Průmyslové a uměleckoprůmyslové školy pomáhají také zrychlit šití látkových roušek. Na 3D tiskárnách tisknou zakladače šikmého proužku, který usnadňuje švadlenám výrobu roušek. Program pro 3D tiskárnu poskytla školám bezplatně soukromá firma, na jeho inovaci následně spolupracovaly Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově a Střední průmyslová škola v České Lípě. Nyní jej školy vyrábí pro vlastní improvizované šicí dílny i pro další odběratele.
Případným zájemcům vyrobí zakladač šikmého proužku například Gymnázium Dr. Antonína Randy v Jablonci nad Nisou, Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Jablonci nad Nisou, Integrovaná střední škola ve Vysokém nad Jizerou, Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola v Novém Boru, Střední průmyslová škola textilní v Liberci i další střední školy.
Unikátní zakázku přijala Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola Masarykova v Liberci. „Už jsem slíbil minulý týden naše tiskové kapacity kolegům z ČVUT, běží zde akce Tisk adaptérů pro vojenské filtry pro použití ve zdravotnictví," říká ředitel školy Jaroslav Semerád. „Do 3D tisku komponent pro ochranné štíty jsme se zapojili rovněž, v tuto chvíli probíhají tisky zkušebních prototypů a z přispění dalších pedagogů máme i fólie pro vznikající ochranné štíty, tým 3D tisku odhaduje v tuto chvíli možnost výroby zhruba padesáti kusů," sdělil Jan Hásek, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodu.
Školy v Libereckém kraji pomáhají podle svého vybavení i zaměření. „Roušky sice nešijeme - nejsme na to vybaveni, ale rozvážíme hygienický materiál do školských zařízení Libereckého kraje," řekl ředitel Střední školy a Mateřské školy Na Bojišti v Liberci Zdeněk Krabs. Jeho škola dala krizovému štábu Libereckého kraje k dispozici tři vozidla i s řidiči. Nyní rozváží dezinfekce a roušky do dětských domovů a mateřských a základních škol určených k péči o děti v kraji.
Související články
Kraj začne vyrábět filtry z nanovláken. Chce je dodávat záchranářům
Liberecký kraj má 18 nakažených, jeden z domova důchodců Český Dub
Policisté předali 500 respirátorů záchrance, v kraji už je 16 nakažených
Hejtman Půta děkuje starostům v Libereckém kraji za úsilí a nasazení
Krajští hasiči dostali stovky roušek od firmy Krasohled Liberec
Respirátory a další ochranné prostředky rozvážejí po Libereckém kraji
Ve stavu nouze pomáhá i Diakonie Českobratrské církve evangelické
Turnovská radnice obdržela 400 kusů ušitých roušek!
Pomozte vyrobit Turnovákům roušky!
Zajištění pomoci osobám starším, osamělým a nemocným v Pojizeří
Rozvážíte hotové jídlo či potraviny? Řekněte Turnovákům o vaší službě!
Firma nabízí zdarma materiál na výrobu dočasných roušek
Jak používat jednorázovou roušku z TU Liberec
ČVUT poskytlo horské službě gel proti koronaviru
Kraj zafinancuje dovoz potravin a léků seniorům a méně pohyblivým
V Libereckém kraji jsou roušky na veřejnosti povinné!
Liberecké Divadlo F. X. Šaldy nehraje, ale zkouší a pomáhá
Spolky v Pojizeří organizují nákupy pro seniory a šijí roušky
Krizový štáb kraje poptává dobrovolníky na pomoc i na šití roušek
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení
Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni
V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.
Nejnovější články
Obrazem: Benecko Freeride 2022
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek
Nejčtenější články
25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
- Naše Jablonecko
- Nejčtenější články
- Charlieho fotostránky
- Florbal Turnov
- Radio Kulíšek
- Videokanál Naše Pojizeří
- Aktuální programy kin
- Fotbalové videosestřihy
- Nejzajímavější články v roce 2018
- Aktuální výstavy v Pojizeří
- Televize Krkonoše
Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.