Svobodu sadu aneb na Turnovsku vzniká komunitní sad

22.12.2021 15:19:02 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Svobodu sadu aneb na Turnovsku vzniká komunitní sad

Aktualizováno - částku se podařilo vybrat! Návrat k tradičnímu ovocnářství s komunitním duchem, takové cíle si klade další projekt spolku ZAzemí s názvem Svobodu sadu.

V Loučkách na Turnovsku spolek mění bývalý průmyslový sad, léta udržovaný hektolitry chemie, na sad přírodní, komunitní. Na získání prostředků pro zakoupení sadu se snaží získat podporu od dárců, kterým záleží na zdravé krajině.

Český ráj byl od pradávna tradiční ovocnářskou oblastí. Pozůstatky starých původních sadů jsou místem ptáků, motýlů, chladivé trávy, květů a ovoce, které léčí. Dnes trpí Český ráj záplavou stovek hektarů sadů průmyslových. Neprostupná krajina, ploty, těžké stroje a tuny chemie, která zabíjí. Jeden hektar takového průmyslového sadu se spolek rozhodl osvobodit. Mrtvé stromy nahradí spolek spolu s deseti místními rodinami vysokokmennými ovocnými stromy. Porostou zde jabloně, hrušně, švestky, třešně a vlašské ořechy, pozemek se promění ve volně přístupný komunitní sad. Půda si odpočine od chemie a sad se stane hodnotným příspěvkem do pestré funkční krajiny, která má potenciál zadržet vodu. Tyto stromy tu budou růst minimálně 100 let, jako tomu bylo dřív.

Sad v Loučkách je už druhým sadem, který díky spolku rozkvete. „Chceme ukázat majitelům pozemků, že je tu i jiná možnost, než nechat svoji půdu napospas devastujícím technologiím současného průmyslového zemědělství," řekla Anna Hudská, autorka projektu.

Na realizaci projektu spolupracuje spolek ZAzemí s Nadací Pro půdu, jejímž posláním je přispívat k utváření odpovědného vztahu člověka k půdě. Nadace pozemek koupí a dlouhodobě jej propachtuje spolku, čímž bude zajištěna ekologická a šetrná péče o sad. Celkové náklady na pořízení hektaru sadu jsou 500 tisíc korun. K zakoupení chybí už jen 150 000 korun, které se spolek snaží spolu s nadací vybrat v kampani s příhodným názvem Svobodu sadu.

Do konce kampaně zbývá ještě měsíc, už teď se podařilo vybrat přes 75 % částky. "Takový zájem jsme nečekali. Ale ochota lidí přispět docela vysokými částkami, ukazuje, že jim na naší krajině záleží. " Popisuje průběh kampaně Michaela Mullerová, jedna z organizátorek svobody sadu. ,,I v případě překročení cílové částky 150 000 Kč se veškeré finance vybrané v kampani využijí na nákup tohoto sadu. Nadace Pro půdu pak dorovná poměrnou částku do kupní ceny tohoto pozemku" vysvětlila Hana Bernardová za Nadaci Pro půdu.

Chcete se na osvobození sadu podílet? Osvoboďte kousek na: https://www.darujme.cz/projekt/1205386.

Aktualizace 29. 12.:

Chceme poděkovat, že jste se nás podpořili v úsilí o zdravou krajinu. Dne 24. 12. jsme dosáhli cílové částky, máme velkou radost," uvedla přáním všeho dobrého Anna Hudská, ZAzemí z.s. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V komunitním kurníku v Semilech pořádali Den otevřených dveří
Komunitní centrum Slunce všem v Turnově bude mít novou přístavbu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pitná voda je v prameni Boží voda i pod Valdštejnem

Odbor životního prostředí informuje občany, že prameny pod Valdštejnem a Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramenů ze dne 17. ledna 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění.

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zemědělci i v Pojizeří protestovali proti změně strategického plánu
Výlet vlakem do Černous láká na Meandry Smědé i muzeum úzkokolejky
Pražští studenti zrestaurovali grafiky pro Severočeské muzeum
Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu

Nejčtenější články

20.01.: Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
20.01.: Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu
19.01.: Počet případů covidu stoupá, ale naštěstí je méně hospitalizovaných

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT