Svobodu sadu aneb na Turnovsku vzniká komunitní sad

22.12.2021 15:19:02 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Svobodu sadu aneb na Turnovsku vzniká komunitní sad

Aktualizováno - částku se podařilo vybrat! Návrat k tradičnímu ovocnářství s komunitním duchem, takové cíle si klade další projekt spolku ZAzemí s názvem Svobodu sadu.

V Loučkách na Turnovsku spolek mění bývalý průmyslový sad, léta udržovaný hektolitry chemie, na sad přírodní, komunitní. Na získání prostředků pro zakoupení sadu se snaží získat podporu od dárců, kterým záleží na zdravé krajině.

Český ráj byl od pradávna tradiční ovocnářskou oblastí. Pozůstatky starých původních sadů jsou místem ptáků, motýlů, chladivé trávy, květů a ovoce, které léčí. Dnes trpí Český ráj záplavou stovek hektarů sadů průmyslových. Neprostupná krajina, ploty, těžké stroje a tuny chemie, která zabíjí. Jeden hektar takového průmyslového sadu se spolek rozhodl osvobodit. Mrtvé stromy nahradí spolek spolu s deseti místními rodinami vysokokmennými ovocnými stromy. Porostou zde jabloně, hrušně, švestky, třešně a vlašské ořechy, pozemek se promění ve volně přístupný komunitní sad. Půda si odpočine od chemie a sad se stane hodnotným příspěvkem do pestré funkční krajiny, která má potenciál zadržet vodu. Tyto stromy tu budou růst minimálně 100 let, jako tomu bylo dřív.

Sad v Loučkách je už druhým sadem, který díky spolku rozkvete. „Chceme ukázat majitelům pozemků, že je tu i jiná možnost, než nechat svoji půdu napospas devastujícím technologiím současného průmyslového zemědělství," řekla Anna Hudská, autorka projektu.

Na realizaci projektu spolupracuje spolek ZAzemí s Nadací Pro půdu, jejímž posláním je přispívat k utváření odpovědného vztahu člověka k půdě. Nadace pozemek koupí a dlouhodobě jej propachtuje spolku, čímž bude zajištěna ekologická a šetrná péče o sad. Celkové náklady na pořízení hektaru sadu jsou 500 tisíc korun. K zakoupení chybí už jen 150 000 korun, které se spolek snaží spolu s nadací vybrat v kampani s příhodným názvem Svobodu sadu.

Do konce kampaně zbývá ještě měsíc, už teď se podařilo vybrat přes 75 % částky. "Takový zájem jsme nečekali. Ale ochota lidí přispět docela vysokými částkami, ukazuje, že jim na naší krajině záleží. " Popisuje průběh kampaně Michaela Mullerová, jedna z organizátorek svobody sadu. ,,I v případě překročení cílové částky 150 000 Kč se veškeré finance vybrané v kampani využijí na nákup tohoto sadu. Nadace Pro půdu pak dorovná poměrnou částku do kupní ceny tohoto pozemku" vysvětlila Hana Bernardová za Nadaci Pro půdu.

Chcete se na osvobození sadu podílet? Osvoboďte kousek na: https://www.darujme.cz/projekt/1205386.

Aktualizace 29. 12.:

Chceme poděkovat, že jste se nás podpořili v úsilí o zdravou krajinu. Dne 24. 12. jsme dosáhli cílové částky, máme velkou radost," uvedla přáním všeho dobrého Anna Hudská, ZAzemí z.s. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V komunitním kurníku v Semilech pořádali Den otevřených dveří
Komunitní centrum Slunce všem v Turnově bude mít novou přístavbu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT