Svobodu sadu aneb na Turnovsku vzniká komunitní sad

22.12.2021 15:19:02 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Svobodu sadu aneb na Turnovsku vzniká komunitní sad

Aktualizováno - částku se podařilo vybrat! Návrat k tradičnímu ovocnářství s komunitním duchem, takové cíle si klade další projekt spolku ZAzemí s názvem Svobodu sadu.

V Loučkách na Turnovsku spolek mění bývalý průmyslový sad, léta udržovaný hektolitry chemie, na sad přírodní, komunitní. Na získání prostředků pro zakoupení sadu se snaží získat podporu od dárců, kterým záleží na zdravé krajině.

Český ráj byl od pradávna tradiční ovocnářskou oblastí. Pozůstatky starých původních sadů jsou místem ptáků, motýlů, chladivé trávy, květů a ovoce, které léčí. Dnes trpí Český ráj záplavou stovek hektarů sadů průmyslových. Neprostupná krajina, ploty, těžké stroje a tuny chemie, která zabíjí. Jeden hektar takového průmyslového sadu se spolek rozhodl osvobodit. Mrtvé stromy nahradí spolek spolu s deseti místními rodinami vysokokmennými ovocnými stromy. Porostou zde jabloně, hrušně, švestky, třešně a vlašské ořechy, pozemek se promění ve volně přístupný komunitní sad. Půda si odpočine od chemie a sad se stane hodnotným příspěvkem do pestré funkční krajiny, která má potenciál zadržet vodu. Tyto stromy tu budou růst minimálně 100 let, jako tomu bylo dřív.

Sad v Loučkách je už druhým sadem, který díky spolku rozkvete. „Chceme ukázat majitelům pozemků, že je tu i jiná možnost, než nechat svoji půdu napospas devastujícím technologiím současného průmyslového zemědělství," řekla Anna Hudská, autorka projektu.

Na realizaci projektu spolupracuje spolek ZAzemí s Nadací Pro půdu, jejímž posláním je přispívat k utváření odpovědného vztahu člověka k půdě. Nadace pozemek koupí a dlouhodobě jej propachtuje spolku, čímž bude zajištěna ekologická a šetrná péče o sad. Celkové náklady na pořízení hektaru sadu jsou 500 tisíc korun. K zakoupení chybí už jen 150 000 korun, které se spolek snaží spolu s nadací vybrat v kampani s příhodným názvem Svobodu sadu.

Do konce kampaně zbývá ještě měsíc, už teď se podařilo vybrat přes 75 % částky. "Takový zájem jsme nečekali. Ale ochota lidí přispět docela vysokými částkami, ukazuje, že jim na naší krajině záleží. " Popisuje průběh kampaně Michaela Mullerová, jedna z organizátorek svobody sadu. ,,I v případě překročení cílové částky 150 000 Kč se veškeré finance vybrané v kampani využijí na nákup tohoto sadu. Nadace Pro půdu pak dorovná poměrnou částku do kupní ceny tohoto pozemku" vysvětlila Hana Bernardová za Nadaci Pro půdu.

Chcete se na osvobození sadu podílet? Osvoboďte kousek na: https://www.darujme.cz/projekt/1205386.

Aktualizace 29. 12.:

Chceme poděkovat, že jste se nás podpořili v úsilí o zdravou krajinu. Dne 24. 12. jsme dosáhli cílové částky, máme velkou radost," uvedla přáním všeho dobrého Anna Hudská, ZAzemí z.s. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V komunitním kurníku v Semilech pořádali Den otevřených dveří
Komunitní centrum Slunce všem v Turnově bude mít novou přístavbu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vítězem JBC 4X Revelations pojedenácté v řadě Tomáš Slavík!
FOTO: Rally Bohemia 2024 ovládl Dominik Stříteský
Sborník Nové pověsti Českého ráje vytvořily turnovské děti
Dny lidové architektury budou opět i v Železném Brodě na Bělišti
Plavecký bazén v Turnově mění další okna, probíhá i výmalba

Nejčtenější články

13.07.: Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
13.07.: Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
13.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT