Tajemný miniaturní šikoušek byl objeven v Krkonoších

22.07.2012 08:07:04 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Tajemný miniaturní šikoušek byl objeven v Krkonoších

Botanikům Správy KRNAP se v loňském roce podařil nečekaný objev. Seznam druhů, které se vyskytují na území Krkonošského národního parku, rozšířil mech šikoušek zelený, který zde dosud nikdy v minulosti nebyl objeven. Při letošním monitoringu, který právě probíhá, byl jeho výskyt opět na několika lokalitách potvrzen.

Šikoušek zelený (Buxbaumia viridis) je mech jen několik mikrometrů (!) velký. V celé Evropě je považován za vzácný, je řazen mezi zranitelné až ohrožené druhy a v rámci projektu Natura 2000 je jeho výskyt mapován po celé Evropě. Tajemnost šikouška spočívá zejména v jeho „neviditelnosti" a s tím spojenými (zatím) neúplnými informacemi o jeho životě. Lze jej najít jen v době, kdy vyroste jeho sporofyt, tedy štět s tobolkou, ve které se tvoří spory, sloužící k rozmnožování. Tobolka má obvykle 1-2 cm délky a je tedy alespoň trochu viditelná.

Mladé sporofyty vyrůstají na podzim a mají zelenou barvu. Jak dozrávají, jejich barva se mění - postupně zhnědnou a celá tobolka se nakloní na stranu. Šikoušek zelený je obyvatelem jehličnatých i listnatých lesů. Místa, která má šikoušek rád, musejí nabídnout dostatek trouchnivějícího dřeva a musí tam být dostatečně vlhko. Obsazuje zetlelé padlé kmeny i drobné úlomky dřeva, ztrouchnivělé pařezy a větve jehličnatých, méně často i listnatých dřevin. Nejvíce trouchnivého dřeva bývá v hluboce zaříznutých údolích v lesích a právě na takových místech odborníci v Krkonoších šikoušek objevili.  

„Nálezy šikoušku jsou více méně náhodné, což je dáno jeho bezmála neviditelností. Kvůli tomu také víme velice málo o jeho biologii. Víme, že má rád vlhké lesy a tušíme, že sucho mu nedělá dobře, ale nevím úplně přesně, jaké další faktory mají vliv na jeho výskyt. Jsou roky, kdy se vyskytuje ve větším množství a jindy je jej zase méně. Jsou i lokality, na kterých se přestal vyskytovat, ale nevíme proč," říká botanička Správy KRNAP Viera Horáková.

„Co ale víme jistě je, že pro výskyt šikoušku zeleného je zapotřebí stálá přítomnost tlející dřevní hmoty, proto odvážení padlých kmenů a větších větví z lesů je největší příčinou jeho ohrožení. Naštěstí lesníci v krkonošských lesích nechávají značnou část dřevní hmoty k samovolnému rozpadu, což je pro výskyt šikoušku ideální," s optimismem konstatovala Horáková. 

V loňském roce v Krkonoších botanici nalezli hned několik lokalit s výskytem tohoto tajemného mechu. Nejvíc lokalit nalezli v oblasti Černého a Tetřevího potoka nad Dolním Dvorem. Další lokality jsou ve Vítkovicích v údolí Pustého potoka, nad Černým Dolem a v údolí Vavřincova potoka v povodí Úpy. Šikoušek na těchto lokalitách roste v lesích v nadmořské výšce od 620 do 910 m n. m. Odborníci pro všechny lokality zaznamenali jejich souřadnice, které jim pomohou v dalších letech při pravidelných kontrolách výskytu.

„Předpokládáme, že v Krkonoších je lokalit víc, než jsme dosud objevili. Proto je nutné i nadále pátrat v lesích a doufat, že Krakonoš nám bude i nadále držet palce. Pokud by místní nebo návštěvníci hor při svých houbařských vycházkách narazili na charakteristickou tobolku patřící šikoušku zelenému, budeme rádi, pokud nám zašlou co nejpodrobnější popis lokality a my pak výskyt druhu ověříme," dodala Horáková.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Již pátým rokem podporuje Liberecký kraj aktivity pro rodiny s dětmi

Od roku 2020 mohou nestátní neziskové organizace získat od Libereckého kraje finanční podporu na aktivity pro rodiny s dětmi. Žádost o individuální dotaci v oblasti rodinné politiky je možné podávat od 30. dubna do 20. května letošního roku prostřednictvím internetových stránek Libereckého kraje. Celkem kraj na tyto účely vyčlenil 800 000 korun. „Organizace budou moci finanční prostředky použít na vzdělávací aktivity zaměřené na posílení partnerských a manželských vztahů, na zvyšování rodičovských kompetencí a na podporu slaďování rodinného a pracovního života," uvedl Petr Tulpa, náměstek pro resort sociálních věcí.

Zdravotnické memorandum umožní spolupráci na simulační výuce

Cvičení za pomoci modelů a využití nahraných situací v praxi - to je simulační výuka. Fakulta zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci, Krajská nemocnice Liberec a Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje podepsaly memorandum, v němž se zavazují ke spolupráci v této oblasti. Záštitu memorandu udělili rektor Technické univerzity Miroslav Brzezina a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Je to další krok k tomu, aby byli absolventi univerzity a pracovníci v nemocnici a na záchrance ještě lépe připravení a vyškolení na řadu situací, jež mohou v jejich praxi nastat. Díky zkušenostem, které nasbírají při simulační výuce, budou schopni poskytnout odbornou a účinnou pomoc tam, kde to bude potřeba," vysvětlil hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Demolicí plátna letního kina v Turnově zahájili stavbu nové knihovny
Firma BREX nebude pokračovat v rekonstrukci silnice v Rokytnici
Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 3. do 8. května
V Bystré nad Jizerou hořel les

Nejčtenější články

03.05.: Turnovští hasiči vysvobodili jezevce uvízlého v plotě
04.05.: V Bystré nad Jizerou hořel les
02.05.: Jaro v Českém ráji: romantika u řeky i pískovcoví svatí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT