Tchoukballový český šampionát vyhrála Lomnice

18.02.2015 20:31:15 | Autor: Dominik Šimůnek | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou

Tchoukballový český šampionát vyhrála Lomnice

Mistrovství České republiky v tchoukballu se konalo v rámci turnaje Czech Open v Praze o víkendu 24. a 25. ledna. Tým hráčů a hráček z Lomnice nad Popelkou přijel obhajovat loňský mistrovský titul v souboji s českými, ale i zahraničními týmy.

Ve skupině tým z Lomnice porazil postupně Ursus Rybnik II. z Polska, pražský tým TBC Pšouci Praha D a Čukvalu z Ústí nad Labem.

Do čtvrtfinále následně postoupily týmy TBC Limeta Lomnice, TBC Pšouci Praha S zvaní "snaživci", nejlepší polský tým Ursus Rybnik I. a rakouský tým Phönix Baden. Český souboj mezi lomnickými a pražskými hráči vyšel ve prospěch Lomnice 67:55, čímž Limeta vybojovala mistrovský titul v rámci České republiky. Druhé semifinále zahraničních týmů dopadlo lépe pro polský Ursus Rybnik.

Finále se stalo soubojem nejlepšího českého a polského týmu. V atraktivním souboji vyšel nakonec jako vítěz tým z Lomnice. Limeta zvítězila 68:56, čímž se stala i celkovým vítězem turnaje Czech Open 2015.

Konečné pořadí v turnaji Czech Open: 1. TBC Limeta Lomnice nad Popelkou, 2. Ursus Rybnik I (Pol.), 3. Phönix Baden (Rak.), 4. TBC Pšouci Praha S, 5. Rumcajska Jičín, 6. Čukvala Ústí nad Labem, 7. Ursus Rybnik II., 8. TBC Pšouci Praha D.

Tým TBC Limeta Lomnice na Mistrovství České republiky v tchoukballu<br />Autor: tchoukball.cz, Zuzana Sůvová

Vítězný tým TBC Limeta Lomnice. Horní řada zleva: Tomáš Sůva, Martin Šťastný, Jan Svoboda, Tomáš Čapek, Václav Šimůnek, Petr Řezníček, Pavel Řezníček, Dominik Šimůnek, Jaroslav Damašek, Jaroslav Řezníček. Dolní řada zleva: Kateřina Barešová, Zuzana Sůvová. Foto: Zuzana Sůvová

Neznáte ještě tchoukball?

Tchoukball, to je míčová hra spojující rychlou akci útočníků a obránců, myšlení a cit pro hru, partnerství a spolupráci v duchu fair-play. Jde o poměrně nový sport, který vznikl v 70. letech ve Švýcarsku jako reakce na klasické kontaktní míčové hry (jako je basketball či házená), při kterých docházelo k častým zraněním hráčů. Snahou bylo vytvořit sport, který bude stejně dynamický a rychlý jako tyto již tradiční sporty, ale jeho pravidla a koncepce eliminují zranění, ke kterým při kontaktu hráčů a rychlých akcích obvykle ve sportu dochází.

Tchoukball tak byl vyvinut jako takzvaný bezkontaktní sport, kdy pravidla této hry prakticky neumožňují střet hráčů. U klasických kontaktních her dochází k úzkému kontaktu hráčů při boji o míč, střelbě a hledání si výhodných pozic pro další herní činnosti, v tchoukballu však k ničemu takovému docházet nemůže, přestože ve hře jde o klasické postavení dvou týmů v pozicích obránců a útočníků. Pravidla totiž striktně zakazují jakékoliv chytání míčů při přihrávkách spoluhráčů hráčem druhého družstva, jakékoliv osobní ataky či bránění.

Jedním ze základních prvků tchoukballu jsou dvě odrazové konstrukce (nakloněné trampolínky) umístěné na obou koncových stranách hřiště, které slouží k odrážení míče. Cílem hry tak je, aby útočící družstvo, potažmo jeho hráč, vystřelil míč na odrazovou konstrukci tak, aby míč dopadl zpět do hřiště a nebyl zachycen bránícím týmem. Pokud se útočníkovi toto podaří, družstvo získává bod. Pokud však správně odražený míč zachytí soupeř, okamžitě se mění postavení bránícího týmu na tým útočící a hráči tohoto týmu mohou ihned zahájit útok, resp. opět střelbu na odrazovou konstrukci. Předtím útočící tým naopak nyní brání a snaží se míč získat zpět do svého držení (avšak vždy až po odrazu míče od odrazové konstrukce) a zabránit bodu druhého družstva. Výhodou a zárukou dynamiky a akce je to, že oba týmy mohou útočit na obě odrazové konstrukce, tudíž pokud je míč bránícím družstvem po odrazu zachycen, hra okamžitě nabývá nových rozměrů a odvetný útok druhého družstva následuje okamžitě. Cílem bránícího družstva je tak velice dobře předvídat, kam dopadne míč po střelbě soupeře na odrazovou konstrukci a ve spolupráci s ostatními spoluhráči zaujmout takovou pozici na hřišti, aby zabránili jeho dopadu na zem.

Popis hry převzatý z www.tchoukball.cz. Více o pravidlech tchoukballu zde: http://www.tchoukball.cz/o-tchoukballu/pravidla/85_pravidla.html

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
V Turnově se odehraje 17. ročník festivalu Kytara v Českém ráji
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
27.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
27.04.: Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT