Textilnictví je tématem 11. ročníku konference Propamátky v Lomnici

01.10.2018 08:09:10 | Autor: Lenka Klimentová, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Lomnice nad Popelkou

Textilnictví je tématem 11. ročníku konference Propamátky v Lomnici

Areál bývalé tkalcovny Mastných v Lomnici nad Popelkou bude od 7. do 9. listopadu hostit 11. ročník konference Propamátky s příznačným tématem Textilnictví.

Areál bývalé tkalcovny Mastných v Lomnici nad Popelkou bude od 7. do 9. listopadu hostit 11. ročník konference Propamátky s příznačným tématem Textilnictví.

V období mezi lety 1918 - 1938 patřilo území Libereckého kraje k tradičně nejvýznamnějším průmyslovým oblastem tehdejšího Československa. Nejdůležitějším průmyslovým odvětvím byl textilní průmysl. V průběhu dalších 50 let se textilní průmysl postupně dostával do útlumu. Kdysi slavné textilní továrny bohužel chátrají i přesto, že se u nich jedná o významnou součást stavebního fondu. Na to jaké jsou možnosti obnovy a využívání textilních továren odpoví připravovaná konference.

„Program třídenní konference je opravdu zajímavý. První den mohou přijít i zástupci široké veřejnosti a vyslechnout si informace o historii, stavebním a technologickém vývoji a současnosti textilních továren v Libereckém kraji ale například i o historii Továrny Mastných, kde se konference koná. Na území Libereckého kraje byl textilní průmysl historicky jedním z klíčových odvětví. Zůstaly po něm zajímavé stavby, a pokud se podaří zajistit majitelům využití, nepřijde náš kraj o důležitý historický odkaz. Považuji to nesmírně důležité a děkuji organizátorům, že se konference na toto téma koná právě v Libereckém kraji," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Setkání je určeno všem zájemcům o dějiny, současnost, ale také budoucnost textilek a nabízí příležitost k setkání a výměně názorů a zkušeností při jejich obnově a využívání. Akce je určena pro architekty, zástupce obcí a krajů, pracovníky památkové péče a samozřejmě i pro majitele textilních továren.

Konference je otevřená i pro veřejnost. V případě zájmu o konferenci se nezapomeňte registrovat. Registrace opravňuje k účasti na všechny tři dny konference - středeční podvečerní regionální blok, hlavní konferenční den a páteční doprovodný program exkurzí. Pouze na středeční program není nutné se registrovat, program bude přístupný za dobrovolné vstupné. Podrobný program konference najdete na http://konference.propamatky.cz/index.php?lnk=101

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hop, do továrny skok!
Lomnická Továrna na sny má mít nové využití i pro historické motocykly

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek
Kraj opět žádá ministerstvo o dotaci na zajištění sociálních služeb

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT