Toulky za lidovkou představili autoři v semilské knihovně

12.12.2023 19:00:31 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Toulky za lidovkou představili autoři v semilské knihovně

Městská knihovna Semily uspořádala ve středu 6. prosince besedu s autorským čtením a autogramiádou k nové regionální publikaci pro děti zaměřené na lidovou architekturu v Libereckém kraji. Během jediné besedy s kompletním autorským týmem měli návštěvníci možnost knihu prolistovat a vyslechnout příběh a smysl takové publikace pro dnešního člověka.

Prozkoumej Liberecký kraj!

Příběh knihy se začal odvíjet na podzim roku 2019. Tvůrčí tým povolal a sestavil Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje (dále jen „OKPPCR"). Zpočátku se počítalo se vznikem brožury o přibližně 24 stranách, jejímž cílem bylo zmapovat lidovou architekturu v Libereckém kraji pro dětského čtenáře. Postupně, jak se tým propojoval a sžíval, se námět rozšířil o příběhovou část, otázky a úkoly, mapu a také stránky z fiktivního zápisníku coby elementu propojujícího naučnou a příběhovou část. Brožura přerostla v knihu o 54 stranách, kterou v létě 2023 vydal Liberecký kraj v nákladu šest tisíc výtisků.

„Každá z osmi kapitol je doplněná nějakým drobným úkolem," prozradila Jana Baánová, jedna z autorek. „Nechtěli jsme ale děti bombardovat otázkami, proto jsou úkoly hravé, mají grafickou podobu."

Ze stránek fiktivního zápisníku se čtenář dozví, jak se bydlelo, jak se žilo, jak se hospodařilo v časech před průmyslovou revolucí.

Kolektiv autorů

„Tvůrčí tým knížky Objevuj Semily s Krákorkou se vrací, opět s regionálním počinem, tentokrát navíc s odbornou posilou," uvádí Jitka Šedinová, ředitelka Městské knihovny Semily, která setkání s autory moderovala.

Odborným garantem a autorem edukativních textů je Mgr. Miroslav Kolka, stavební historik, památkář, specialista na vesnickou architekturu, technické stavby a industriální dědictví. „Liberecký kraj jsme rozdělili do osmi regionů, každý z nich měl specifické stavební zvyklosti. Naši předkové používali materiály dostupné v okolní přírodě a vzhled tehdejšího domu napovídal, ve které oblasti se právě nacházíte. Dnešní moderní stavby už takovou vypovídací schopnost nemají," vysvětluje Mgr. Kolka. Čtenářům v knize navíc prozradil mnohé zajímavé tipy na výlet stranou ohraných turistických destinací.

Edukativní texty pro dětského čtenáře adaptovala Bc. Petra Luňáková, semilská knihovnice, lektorka tvůrčího psaní pro děti a tajemnice Klubu dětských knihoven LK. Pro Toulky vymyslela také dobrodružný příběh třech teenagerů, kteří podnikají výlety po Libereckém kraji, baví se a škádlí, zdolávají překážky a zcela jistě jsou na stopě podivnému rodinnému tajemství.

Ilustrace do Toulek nakreslil PhDr. Viktor Blažek, t. č. učitel na ZŠ I. Olbrachta, celoživotní památkář, kreslíř a spoluautor a iniciátor mnoha odborných publikací pro děti i dospělé. Texty opatřil nejen zcela přesnými nákresy staveb včetně průřezů, připravil také mapky, půdorysy, detaily - štíty, podstávky, sklářské náčiní, a vtiskl podobu hrdinům dobrodružného příběhu.

Metodice a úkolům se v knize věnovala Jana Baánová, semilská knihovnice, lektorka čtenářského klubu pro děti a předsedkyně Klubu dětských knihoven LK. Zároveň celý projekt koordinovala, aby z dílčí práce jednotlivých spoluautorů vznikl funkční celek.

Lidovka pro děti?

Cílovou skupinou regionální publikace o lidové architektuře jsou děti přibližně od konce 4. tříd až po 7. či 8. ročníky ZŠ. Knížka dobře poslouží jako doplňkový materiál do výuky; nabízí se souvislost s dějepisem, vlastivědou, potažmo i s češtinou; proč by nemohla být položkou ve čtenářském deníku?

„Lidovka je předurčená do školních lavic, ale nejraději bychom byli, kdyby s ní učitelé vyrazili také do terénu, nechali děti do ní vpisovat a luštit rébusy. S pomocí Toulek dokáží snadno naplánovat trasu objevného poznávacího výletu," shodují se autoři.

Bezplatné výtisky do škol

Publikace zatím není v běžné knižní distribuci, v tuto chvíli plní své poslání obohatit nabídku doplňkových školních materiálů. Školy napříč Libereckým krajem mají jedinečnou možnost získat bezplatně výtisky v objemu na počet žáků všech výše zmíněných tříd. Kontaktní osobou pro objednávku je vedoucí projektu Mgr. Lucie Prandnerová, OKPPCR, lucie.prandnerova@kraj-lbc.cz, tel.739 541 651. Zájemci, kteří už ze školních lavic odrostli, si mohou Toulky za lidovkou zapůjčit v knihovnách - Liberecký kraj daroval výtisky všem knihovnám napříč krajem, i těm nejmenším, obecním.

„Mám ohromnou radost z této kvalitní a poutavé publikace Libereckého kraje, kterou jsem si mohla prolistovat, a jsem hrdá na to, že za knihou stojí dvě semilské knihovnice," podělila se o své dojmy Bc. Lena Mlejnková, starostka města Semily. „Už se těším, jak s ní budou pracovat učitelé nejen ze semilských škol a obdrží ji každý žák," dodala.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023
Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023
Slavnostně pokřtí knihu o internaci řeholníků v semilské nemocnici

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky
Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
Liberec je nově na mapě evropské železnice

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
27.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT